Najčastejšie prešľapy, ktorých sa dopúšťame pri upratovaní: Robíte ich aj vy?

Upratovanie

gettyimages

Starostlivosť o domácnosť síce určite nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti, no na druhej strane prináša množstvo výhod, kvôli ktorým pravidelne berieme do rúk vysávač či mop.

Starostlivosť o domácnosť síce určite nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti, no na druhej strane prináša množstvo výhod, kvôli ktorým pravidelne berieme do rúk vysávač či mop.

Predsa len, v čistom prostredí sa cítime oveľa lepšie. Zároveň náš príbytok zbavujeme prachu a nečistôt, ktoré nepriaznivo pôsobia na naše zdravie. No i pri upratovaní môžeme nevedomky urobiť chyby. Ak ich neodstránime, celá naša snaha vyjde nazmar. Toto je 8 najčastejších prešľapov, ktorým by ste sa mali vyvarovať:

1. Prepĺňame umývačku

Po nedeľnom obede sa nazbiera poriadna hora špinavého riadu. Hoci umývačka si s ňou raz dva poradí, určite nemá zmysel naplniť ju do prasknutia. Radšej si špinavé riady rozdeľte na dva cykly. Ak je preplnená, hrnce či taniere sa nevyčistia až tak dobre a vy ich budete musieť aj tak vyumývať ručne. Preto pamätajte, že aj v tomto prípade je menej viac.

2. Máme jeden prostriedok na všetko

Možno aj vy pri pravidelnom upratovaní používate „ten svoj“ overený prípravok, a to doslova na všetko. Každý povrch však vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Nesprávny druh prostriedku, ako aj jeho aplikácia, môže predmety poškodiť. Skúste si teda zadovážiť aspoň pár čističov na najčastejšie povrchy, ktoré máte v domácnosti. A čítajte aj návod na obale. Tam býva uvedený presný postup čistenia, dodržaním ktorého bude účinok ešte efektívnejší.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP 12 netradičných trikov pri upratovaní: Bez námahy aj chémie


3. Na prachovku nedáme dopustiť

V takmer každej komore sa nájde chlpatá prachovka, vďaka ktorej sa zbavíme pavučín a nečistôt na nedostupných miestach. Avšak aj jej používanie má jeden malý háčik. Prach v skutočnosti vôbec neodstráni. Len ho rozvíri a rozptýli po priestore. Možno sa ho zbavíte na vrchných poličkách, no čoskoro sa usadí niekde inde. A vy môžete začať upratovať odznova.

4. Vynechávame handričku

Aj vy nastriekate čistiaci prípravok priamo na nábytok či elektroniku? Možno takýmto spôsobom ušetríte pár sekúnd vzácneho času. No priama aplikácia môže nielenže zanechať nepekné fľaky, ale zároveň poškodiť elektroniku. Ak si chcete zariadenie zachovať čo najdlhšie, prípravok radšej nastriekajte na handričku z mikrovlákna. Prostriedku zároveň miniete oveľa menej.

5. Zabúdame na veci denného použitia

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kedy ste naposledy vyčistili kľučky na dverách, klávesnicu od počítača či ovládač od televízora? Sú to na prvý pohľad banálne veci, no aj im treba venovať pri upratovaní pozornosť. Presne takéto miesta sú hojnou pôdou na množenie rôznych baktérií. Prichádzame s nimi do styku často, napriek tomu ich zabúdame pravidelne dezinfikovať.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Na tieto miesta v domácnostiach zabúdame: Treba ich čím skôr vyčistiť


6. Záchodovú kefu berieme na ľahkú váhu

Nemala by chýbať na žiadnej toalete, no taktiež vyžaduje pravidelné čistenie. Ak ju po použití vložíte naspäť do držiaka, budú v nej len zbytočne množiť baktérie. Oveľa lepšie je položiť ju na záchodovú misu a nechať ju poriadne odkvapkať. Taktiež môžete na jej dezinfekciu použiť prípravky určené na čistenie toalety.

7. Látkové tašky neperieme

Používanie látkových tašiek je určite pozitívnym ekologickým krokom, ktorým šetríme našu planétu. No ruku na srdce, kedy ste ich naposledy oprali? Ak ich nebudeme pravidelne čistiť, budú plné špiny, čo určite neprospeje ani potravinám, ktoré do nich vkladáme.

8. Odpadkový kôš len vynesieme

Chcete zbaviť nepríjemnej arómy, ktorá vychádza z odpadkového koša? Nestačí len vyniesť smeti. Na pamäti majte aj pravidelné čistenie samotného smetiaka. Skúste ho aspoň raz za týždeň dôkladne poumývať a potom ho nechajte vysušiť. Zbavíte sa tak nepríjemného zápachu, ktorý často zostáva aj po vynesení odpadkov.


Ktorých chýb sa pri upratovaní zvyknete dopúšťať vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame