Nájdite „toho pravého“: Pes presne pre vás!

pes

plnielanu.sk

Ak si chcete zadovážiť psa, ktorý vám bude dlhé roky prinášať radosť a nie robit vrásky na čele, dôkladne zvážte, pre aké plemeno sa rozhodnete.

Možno by ste neverili, koľko ľudí si vyberá psa len na základe vzhľadu či momentálnych módnych trendov. Keď potom so sklamaním zistí, že psík nespĺňa ich predstavy, vystavuje ho stresu a utrpeniu, spojenému s odložením do útulku či k ďalšiemu majiteľovi. Preto je dôležité myslieť pri rozhodovaní na to, čo od psa očakávate, ale aj čo mu budete vedieť poskytnúť – aké sú vaše finančné, časové i priestorové možnosti.

Nenáročný spoločník do bytu

Hľadáte psíka, ktorý si nevyžaduje žiadnu extra starostlivosť, veľa pohybu, je prispôsobivý a rád sa mazná? Ideálne pre vás budú malé spoločenské plemená, ktoré milujú pozornosť a najspokojnejšie sú v lone svojho pána – napríklad krátkosrsté plemená ako mops, francúzsky buldoček, bruselský grifón alebo čivava. Ak vám neprekáža nutnosť úpravy srsti, môžete do výberu zahrnúť aj nepĺznuce psi, medzi ktoré patrí pudel, bišónik, yorkshireský teriér, maltézsky psík, bolonský psík či lhasa apso. Prekážajú vám hlasné zvukové prejavy psov, ako chrápanie buldočka a mopsa, alebo štekot čivavy? Tak sa poobzerajte napríklad po Cavalier King Charles španielovi, ktorý je srdečným a pôvabným mestským spoločníkom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


Kamarát na dlhé prechádzky

Ak patríte k aktívnym ľuďom, ktorí trávia veľa času v prírode alebo pri športe, určite vás nesklamú poľovné plemená, ako stavače, sliediče a setre. Mnohé z pôvodne pracovných plemien sa pre svoju priateľskú povahu a ochotu počúvať rozkazy stali aj obľúbenými spoločníkmi – napríklad elegantná maďarská vyžla a aristokraticky pôsobiaci weimarský stavač milujú pohyb a cvičenie, no vďaka prispôsobivosti sa hodia aj do mestského prostredia.

Poslušný strážca dvora

Pokiaľ je ochrana vášho majetku a pocit bezpečnosti dôvodom, pre ktorý kupujete psa, mali by ste siahnuť po ostrom, ale inteligentnom plemene, ktoré vzbudzuje rešpekt, no vie rozlíšiť „domácich“ od votrelcov. Ako ochrancovia sa často využívajú ovčiaky alebo dobermany, pretože sú inteligentné, bdelé a majú prirodzené obranárske inštinkty. Budú si však vyžadovať pevnú ruku a dôsledný výcvik k poslušnosti. Ide totiž o veľké plemená, ktoré môžu pri nesprávnej výchove vážne ublížiť.

Spoločenský a veselý

Ak si u vás návštevy podávajú kľučky alebo máte doma deti, či vnúčatá, mali by ste si vybrať znášanlivého a priateľského psa, ktorý nemá potrebu štekať na všetko, čo sa hýbe, nebojí sa cudzích ľudí, nežiarli a strpí aj ťahanie za uši, či prípadných psích návštevníkov. Takými sú napríklad pokojný retriever, deti milujúci boxer, či spoločenské stredne veľké španiely – kokršpaniel, špringršpaniel alebo Cavalier King Charles španiel.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dojímavý príbeh leva z obývačky: Na prvých majiteľov nezabudol


Pre alergika

Máte alergiu na psa a predsa túžite po hafkajúcom priateľovi? Nezúfajte. Pravdou síce je, že žiaden pes nie je 100% antialergický, no našťastie existujú tzv. hypoalergénne plemená, ktoré produkujú menej alergénov ako ostatné psy. Látky, ktoré spôsobujú alergiu sa nachádzajú v psích slinách a na srsti psa, preto sú pre alergikov vhodnejšie malé bezsrsté alebo nepĺznuce plemená, ktoré málo štekajú a menej slinia. Patrí medzi ne napríklad naháč, pudel, puli, lhasa apso a malé teriéry (yorkshirský, bedlingtonský, kerrský modrý, west highlandský, jemnosrstý pšeničný či tibetský teriér).
 

Zdroj: plnielanu.sk, photl.com, Viktória
Odporúčame