Najlepšie múky na kváskovanie: Po ktorej siahnuť, aby sa pečenie vždy podarilo?

Rôzne druhy múk v dózach

Odborníci na kváskovanie sa zhodujú v tom, že ho môžete pripraviť z akejkoľvek múky (Foto: GettyImages)

Pustili ste sa do kváskovania, alebo o ňom aspoň uvažujete? Výsledok bude závisieť nielen od vašej trpezlivosti, ale aj od múky, ktorú na použijete.

Na internete je možné nájsť veľa návodov na založenie kvásku. Väčšinou sa líšia len v drobnostiach, a jednou z nich je použitá múka. Odborníci na kváskovanie sa zhodujú v tom, že ho môžete pripraviť z akejkoľvek múky. Podmienkou je len to, aby bola kvalitná a čerstvá – teda určite nie taká, ktorá vám dlho stála niekde na polici.

Ražná je najlepšia

Ak ste si už nejaké tie návody pozerali, zrejme ste si všimli, že najčastejšie sa odporúča celozrnná ražná múka. Je totiž na zakladanie kvásku najideálnejšia. „Táto múka má veľa enzýmov, vitamínov a minerálov, a skvášanie ražnej múky je najlepšie z každého ohľadu,“ prezrádza skúsená blogerka a propagátorka kváskovania Naty Žúreková Štefková.

V čom spočívajú spomínané benefity celozrnnej ražnej múky? Má pozitívny vplyv na činnosť čriev a je ideálnou voľbou pre tých, ktorí trpia zápchou. Chlebík upečený z celozrnnej ražnej múky bude nadýchaný a vyznačovať sa bude tmavšou striedkou. Alternatívou celozrnnej ražnej múky je ražná múka chlebová.

Obsahuje viac bielkovín, než klasická biela múka, a cesto z nej je nelepivé a dobre sa s ním pracuje. Chuť produktov upečených z ražnej chlebovej múky je robustnejšia, výraznejšia a striedka je v porovnaní s hladkou múkou pórovitejšia. Okrem chleba sa táto múka výborne hodí aj na perníkové koláče.

kváskovanie
(Zdroj: GettyImages)

Mohlo by vás zaujať: ROZHOVOR Výživová poradkyňa a foodblogerka: Kvások mi zmenil život


Pšeničná múka

Kvások si môžete založiť aj z pšeničnej múky. Tá má v porovnaní s ražnou múkou neutrálnejšiu chuť a viac sa hodí na sladké pečenie. Nie je to však pravidlo, pretože aj pšeničná múka môže byť rôzna. Z pšeničnej hladkej múky získate univerzálny kvások najmä na pečivo, ale tiež na klasický svetlý domáci chlieb. Pre túto múku sú charakteristické nadýchané a mäkké striedky. Múka sa hodí aj na pečenie toastového chleba, na krehké cestá či pizzu.

Špeciálnym druhom pšeničnej múky je pšeničná chlebová múka, ktorá obsahuje väčšie množstvo minerálnych látok. Cesto je vďaka vyššiemu obsahu bielkovín a enzymatickej činnosti nadýchanejšie, chlieb má tmavšiu farbu striedky, väčšie oká a výraznejšiu arómu. Ak máte radi sladké pečenie rôzneho druhu, ideálna pre vás bude pšeničná polohrubá múka. Upečiete s ňou dobroty ako od babičky, napríklad buchty, záviny, šišky, pirohy, muffiny, pagáče či iné vynikajúce koláče.

Múka
freedigitalphotos.net

Špaldová múka

Špalda je druh nešľachtenej pšenice. Už v dávnej minulosti patrila medzi základné potraviny starých Grékov, Egypťanov či Keltov. Dnes je špaldová múka považovaná za klenot medzi múkami. Je síce drahšia, no zároveň veľmi zdravá. Neobsahuje žiadne chemické látky, je ľahko stráviteľná a má jemne orieškovú chuť. Organizmus zásobuje vitamínmi skupiny B, horčíkom, zinkom, mangánom, vápnikom či draslíkom.

Oproti pšeničnej múke je o čosi hustejšia a hustejší a nižší je aj chlieb pripravený zo špaldovej múky. Pozor, špaldová múka nie je bezlepková, obsahuje viac lepku než pšeničná múka. Práve kváskovaním však dokážeme výrazne znížiť obsah lepku v špaldovej múke, pretože kvások zložitú štruktúru lepku rozkladá na jednoduchšiu a ľahšie stráviteľnú.

Domáci chlieb
 (Foto: plnielanu.sk)

Mohlo by vás zaujať: Neviete stráviť bežnú múku? Skúste náhrady bez lepku, určite vám zachutia


Bezlepková múka

Veľkou výhodou kváskovania je možnosť pečenia chleba z prirodzene bezlepkových múk. Poslúžiť vám môže najmä múka kukuričná, ale aj múka ryžová, pohánková, tapioková či amarantová. Takýto kvások totiž dokáže cesto prebublať a prekypriť, a výsledkom pečenia potom bude nadýchaný chlieb plný chuti, na ktorom ani nespoznáte, že je bezlepkový.

Ak si na založenie vlastného kvásku netrúfate, môžete kontaktovať skúsených kváskovačov zo svojho okolia. Kváskovú mapu nájdete napríklad tu.

Chcete o kváskovaní vedieť viac? Táto kniha slovenskej autorky sa stala bestsellerom

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame