Najlepšie platený spisovateľ na svete: Toto je on!

James Patterson

facebook.com

Američan James Patterson bol vlani so zarobenými 84 miliónmi dolárov (1,7 miliardy korún) opäť najlepšie plateným spisovateľom na svete. Uviedol to americký časopis Forbes, ktorý podľa serveru 20minutes.fr zverejnil zoznam 15 najlepšie platených spisovateľov sveta v roku 2011. Patterson bol už na čele rebríčka za rok 2010.

Patterson (65) je autorom mnohých napínavých románov. Na svojom konte má aj dve najpredávanejšie detektívne série uplynulých rokov: rad románov o Alex Cross, medzi ktoré patria bestsellery Štyri slepé myšky (2002) či Zberateľ bozkov (1994), a sériu o ženskom vyšetrovacom klube, ktorú zastupujú napríklad tituly Prvý musí zomrieť ( 2001) alebo Druhá šanca (2002).


Mohlo by vás tiež zaujať: Spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková: Ženské romány ma nudia


Na druhom mieste v zozname najlepšie plateným spisovateľov v roku 2011 sa s 39 miliónmi dolárov stal podľa Forbesu ďalší slávny Američan – Stephen King. Množstvo jeho kníh a poviedok bolo sfilmovaných. Medzi jeho slávne diela patria knihy Carrie, To, Mŕtva zóna a séria Temná veža, vo filmovom spracovaní ho preslávili predovšetkým na jeho dielach postavené snímky Vykúpenie z väznice Shawshank a Zelená míľa.

Tretiu priečku v rebríčku drží americká autorka detektívok Janet Evanovichová s 33 miliónmi dolárov. Svoju kariéru začala písaním krátkych romantických poviedok, ale preslávila sa množstvom kníh o Stephanii Plumovej, nákupkyňou spodnej bielizne z Trentonu, New Jersey, ktorá sa stáva lovkyňou ľudí, potom čo prišla o zamestnanie.


Mohlo by vás tiež zaujať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Na zozname 15 komerčne najúspešnejších spisovateľov sveta sú len dvaja Európania, a to Briti: na 11. mieste JK Rowlingová, ktorú preslávili romány o Harrym Potterovi a Ken Follett, úspešný svojimi historickými románmi na predposlednej 14. priečke. Všetci ostatní sú Američania, napríklad John Grisham, Jeff Kinney Bil, O’Reilly, Nora Robertsová, Danielle Steelová, Suzanne Collinsová či Dean Koontz.

Zdroj: facebook.com, facebook.com, ČTK
Odporúčame