Marec, mesiac kníh! Čaro kníh a zaujímavých príbehov sa dotklo mnohých ľudí a zrejme tak skoro nezmizne. Hoci budeme možno namiesto kníh nosiť postupne na dovolenky čítačku, osudy románových hrdinov budeme prežívať rovnako. Toto sú tí, ktorých dobrodružstvá, lásky, tajomstvá a odhalenia dokázali predať najviac výtlačkov v histórií. Ich príbehy si môžete prečítať aj v slovenčine.
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Osudy malého princa stihli od prvého vydania v roku 1943 dojať milióny ľudí. Kniha, ktorá na prvý pohľad možno pôsobí detsky, taká v skutočnosti nie je ani náhodou. Naopak, jej hlbší zmysel môže oveľa lepšie a do hĺbky pochopiť len dospelý. Ak ste sa tejto knižke vyhýbali, pretože vás v detstve nezaujala, je ten pravý čas prečítať si ju znova.
J. R. R. Tolkien: Pán prsteňov, Hobbit
Fantasy románom Hobit alebo Cesta tam a späť chcel autor v tridsiatych rokoch zaujať svojich žiakov. Tejto téme zostal verný aj počas nasledujúcich rokov a v 1954 uzrela svetlo sveta triológia o pánovi prsteňov. Hoci sa mnohým ľuďom zdá dej popretkávaný opismi priveľmi rozvláčny, množstvo čitateľov na ňu nedá dopustiť. Vďaka filmovému spracovaniu pred sa pár rokmi opäť o knihu prebudil veľký záujem a dodnes sa ich predalo vyše sto miliónov na celom svete.
Tiež by vás mohlo zaujať: Erotika Tisíc a jednej noci: Hriešne háremy a zakázané dobrodružstvá!
Agatha Christie: Desať malých černoškov
Napínavý príbeh desiatich ľudí odrezaných od civilizácie na ostrove, ktorí začnú jeden po druhom umierať, zožal úspech po celom svete. „Ktorý z nich je vrah?“ pýtalo sa sto miliónov čitateľov, čo si knihu od roku 1939 kúpilo. Kniha Desať malých černoškov bola niekoľkokrát premenovaná – pôvodné slovo „nigger“ sa totiž nepovažovalo za politicky korektné. V USA sa tak z Desiatich malých černoškov stalo Desať malých indiánov. Kniha je známa aj pod názvom And then there were none (Až nezostal žiadny).
Dan Brown: Da Vinciho kód
Necelých desať rokov stačilo Danovi Brownovi, aby sa dostal medzi najpredávanejšie knihy v histórii. Umná kombinácia historických faktov, mýtov, fantázie a najmä napätia si našla množstvo fanúšikov. Rozlúštenie tajomstva, ktoré začína vraždou v parížskom Louvri sleduje čitateľ so zatajeným dychom. Táto knižka vás zaujme aj napriek tomu, že ste už videli filmové spracovanie.
J. D. Salinger: Kto chytá v žite
Súčasť povinného čítania, ktorú si však prečítate aj dobrovoľne. V čase svojho vydania vzbudila rozruch použitými vulgarizmami a sexuálnymi narážkami. Aj v dnešnej, nie až natoľko citlivej dobe, zostáva zaujímavým a zábavným pohľadom na dno duše dospievajúceho mladíka Holdena Caulfielda.
Tiež by vás mohlo zaujať: Desatoro pre milovníkov kinematografie: Tieto filmy musíte vidieť!
Paulo Coelho: Alchymista
Osudy pastiera Santiaga vyšli už v osemdesiatych rokoch, ku nám sa dostali podstatne neskôr. Rozprávanie opisuje jeho putovanie za pokladom do Egypta a pre mnohých ľudí sa stala táto kniha akousi osobnou Bibliou. Stanete sa jedným z nich?
Vladimir Nabokov: Lolita
Posadnutosť alebo láska? Nech je to čokoľvek, Nabokov vzťah učiteľa v strednom veku a dvanásťročnej dievčinky vykreslil naozaj dokonalo. Kontroverzná téma vzbudila záujem v čase vydania a vzbudzuje ho stále. Ak sa vám zdá, že hlavného hrdinu už teraz nenávidíte pre milenecký vzťah s dieťaťom, skúste si ju prečítať. Možno budete prekvapení…
Umberto Eco: Meno ruže
Opäť história v kombinácií s napätím. Umberto Eco rozohráva hru na hľadanie vraha v naozaj netradičnom prostredí talianskeho kláštora v 14. storočí. William Baskervillský sa rozhodne zistiť, čo sa v kláštore vlastne deje – a to čo zistí, ho prekvapí rovnako ako čitateľa.
Zdieľať na