Najväčšie rozdiely mužov a žien: Poznáte všetky?

Žena a muž sediaci na pohovke

Medzi ženami a mužmi sú výrazné rozdielnosti (Foto: GettyImages)

Okrem toho, že inak myslíme, cítime a rozhodujeme sa, sú medzi mužmi a ženami zjavné fyzické odlišnosti. Sú typické pre každé pohlavie a majú svoje významné opodstatnenie. Prečo majú ženy prsia aj v období, keď nedojčia? A prečo na mužskom tele rastie viac chlpov? Ak ste sa doteraz nad niektorými otázkami nezamýšľali, v nasledujúcich riadkoch nájdete odpovede, ktoré pobavia aj prinesú vysvetlenie.

Ohryzok je výsada mužov

Zvykne sa mu hovoriť aj Adamovo jablko. Nejde však o pozostatok uviaznutého kúska ovocia z raja. V období puberty sa chlapcom rozširujú hlasivky a spolu s tým hrubne aj hlas. Na mieru zhrubnutia hlasu vplýva testosterón. Nejde teda o nič iné, ako o zväčšenú štítnu chrupku v bezprostrednej blízkosti hlasiviek. Všimnite si, že muži s výrazným ohryzkom majú hrubší a mužnejší hlas, ktorý na ženy zvyčajne pôsobí veľmi príťažlivo. Je to jeden zo znakov, že mužovi v žilách koluje dostatok testosterónu.


Mohlo by vás zaujať: Muži majú jasno: Toto sa nám na ženách nepáči!


Hranatá tvár ako predpoklad pre otcovstvo

Hormóny ľudského tela majú na svedomí aj črty tváre. Testosterón sa u mužov postará o hranatú tvár – výrazné vyššie čelo, ostré lícne kosti aj čeľusť. U žien má zase estrogén na svedomí jemnú okrúhlejšiu tvár s plnšími perami a vyššie položeným obočím. Zaujímavé je, že pre ženy v čase ovulácie sú najpríťažlivejší muži s ostrými líniami. Je u nich predpoklad vyššej hladiny testosterónu, a teda aj lepší potenciál pre splodenie potomstva.

Krivky majú svoj dôvod

Muži sú vo všeobecnosti svalnatejší. Ich metabolizmus pracuje rýchlejšie a majú tak menšiu predispozíciu na ukladanie tuku v určitých oblastiach. U nežného pohlavia sa ukladá hlavne do bokov, zadku, pŕs a podkožia. Vďaka tomu je ženská postava jemná a zaoblená. Netreba v tom však vidieť žiadnu neprávosť. Telo ženy je „naprogramované“ tak, aby dokázalo vynosiť a porodiť dieťa. Preto potrebuje silnejšie boky aj istú zásobu tuku. Mužské telo nikdy neucíti takúto záťaž, z toho dôvodu je prirodzene stavané na rýchlosť, svižnosť a silu.

Chlpy sú znakom sily a krásy

Zatiaľ, čo ženy možno mužom závidia lepšie spaľovanie tukov, určite sú rady, že sa nemusia trápiť s tak výrazným tmavými chlpmi. Spolu s rozvojom sekundárnych pohlavných znakov od obdobia puberty sa o slovo hlásia aj androgény, ktoré stimulujú rast ochlpenia. Prvá vypestovaná brada a fúzy znamenajú u mladých mužov veľký krok do dospelého života. Chlap s udržiavanou hustou bradou je vnímaný ako atraktívny, dominantný, zdravý a pripravený na založenie rodiny.


Mohlo by vás zaujať: Muži verzus ženy: Z dnešných trefných vtipov prasknete od smiechu!


Prsia pôsobia ako magnet

Ženy sú jedinými primátmi, ktoré majú prsia aj v období, kedy nedojčia. Sú tvorené predovšetkým tukom. Signalizujú, nakoľko sme plodné a v budúcnosti schopné kŕmiť deti. Prsia možno vnímať ako „magnet“, ktorý vzbudzuje pozornosť u mužov. Zároveň je tento tuk využívaný aj ako zdroj energie pre vývin bábätka. Čím plnšie sú, tým lepšia je ženská schopnosť biologického klamania opačného pohlavia. Práve preto majú dievčatá pred pubertou ploché hrudníky a dámy po menopauze sa skôr či neskôr musia vyrovnať s ich poklesom a stratou pevnosti.

Zrak máme každý iný

Máme odlišný pohľad na svet, a to doslova! Muži majú lepšie videnie do diaľky, rýchlejšie sa orientujú v prostredí a zapamätajú si viac detailov. Práve preto sú dobrými šoférmi a ľahko sa pohybujú aj v neznámom prostredí. Ženy majú lepší zrak v šere a noci a dokážu rozlíšiť väčšie spektrum farieb. Majú tiež špeciálne citlivý zrak na vnímanie odtieňov červenej farby. Ak ste sa teda doteraz pozerali na 10 „rovnakých“ červených rúžov svojej ženy, vedzte, že určite neboli úplne totožné.


Prečo muži milujú potvory? Odpoveď nájdete v skvelej knihe na Martinus.sk

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame