Trend nakupovania kreditkou v e-shopoch výrazne stúpa: Neuveríte, ktorá veková skupina takto míňa najradšej!

platba kartou

Pri platbe kartou buďte opatrí nielen pri objednávaní cez internet (Zdroj: Freepik/pressmaster)

Slováci nakupujú v e-shopoch pomocou kreditnej karty každým rokom častejšie. Podľa údajov spoločnosti Home Credit Slovakia počet platieb vzrástol v uplynulých rokoch dvojnásobne. Ešte v roku 2015 tvorilo online nakupovanie pomocou kreditnej karty 8,3 % z celkového objemu nákupov Slovákov. Postupne sa však tento podiel zvyšoval a v minulom roku už predstavoval 16,4 %.

Vďaka kartám míňame viac

„Z tovaru, ktorý najčastejšie nakupujú zákazníci na splátky, či už v e-shopoch alebo v klasických obchodoch, sú na prvom mieste jednoznačne mobilné telefóny. Potom sú to televízory, počítače, biela technika, čo sú najmä chladničky a práčky, a taktiež nábytok či zariadenie do domácností,“ priblížil Marek Tomčík, obchodný riaditeľ Home Creditu.

Pri platbe kreditnou kartou ľudia míňajú v priemere výrazne vyššie sumy ako v klasických prevádzkach. „V prípade online nákupov registrujeme dvakrát vyšší priemerný nákup zaplatený kreditkou ako v kamenných obchodoch. Kým za priemerný nákup tovaru na internete ľudia utratia 46 eur, v kamennej predajni je to 23 eur,“ vyčíslil Tomčík.

Najviac nakupujú starší ľudia v produktívnom veku

Nakupujúci majú jednoduchší prístup pri výbere drahšieho tovaru alebo služby. Na internete majú taktiež možnosť a priestor prečítať si odporúčania od iných zákazníkov. Pomocou kreditnej karty podľa štatistík nakupujú častejšie muži ako ženy. V prípade kamenných predajní vedú muži len mierne, a to v pomere 51,5 % k 48,5 %.

Pri nakupovaní online je tento rozdiel výraznejší, a to 60,5 % oproti 39,5 %. Najviac nákupov kreditkou online robia podľa údajov Home Credit ľudia vo veku od 45 do 54 rokov. Tí už majú lepší prijem a zároveň ovládajú moderné technológie. Nakupujú týmto spôsobom trojnásobne viac ako mladí vo veku od 25 do 34 rokov.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame