Jún v záhrade našimi očami: Nechajte sa uniesť čarovnou atmosférou kvitnúcich kvetov!

Jún v záhrade s kvitnúcim orlíčkom

Ovisnuté zvončekovité kvety orlíčka sú našou hviezdou mesiaca (Zdroj: Plnielanu.sk/Veve)

Začiatok júna v záhrade býva krásny. Jednoznačne patrí kvitnúcim kvetom a krom. Konvalinky, nezábudky, brunery, sedmokrásky, sirôtky, srdcovky, zbehovce, nevädze či pivónie, skalničkové floxy šidlolisté, tarice i taričky. Tých, ktoré kvitnú na prelome mája a júna je veľa.

Bez voňavého kríku by však krása jarnej záhrady dokonalá asi nebola, aj preto si jar v záhrade bez orgovánu už ani nevieme predstaviť. Podvečerný vzduch po slnečnom dni prevoňaný omamnou vôňou orgovánu zaručene dostane každého, kto sa ocitne v jeho blízkosti.

Našou hviezdou mesiaca spomedzi kvetov je stará záhradná trvalka orlíček (Aquilegia vulgaris), ktorá je na titulnej foto. V závislosti podľa regiónov, sa kvitnutie zvyčajne aprílových jarných trvaliek v tejto sezóne posunulo aj o niekoľko týždňov. A tak nie je nič nezvyčajné na začiatku júna obdivovať ešte rozkvitnuté bergénie alebo v skalke kvitnúci lomikameň.

Stále kvitnú aj tulipány, i keď neprehliadnuteľné hlavy okrasných cesnakov už s istotou začínajú priťahovať pozornosť, rovnako ako aj kvitnúce kry – kalina, kéria, pajazmín, tavoľník, vistéria či štedrec. Nekonečnou paletou odtieňov zelenej hrajú listy stromov, okrasných rastlín, ale aj nové prírastky ihličnanov. Jednoducho obdobie, kedy sa záhrada mení pred očami aj pod rukami.

Inšpiratívny výber z pestrej palety našich najobľúbenejších kvitnúcich krások nájdete v galérii.

 

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame