Nastúpila generácia moderných a citlivých dedkov: Patríte k nim aj vy?

Dedko

gettyimages

Vzťah vnúčaťa k jeho starým rodičom dokáže byť skutočne veľmi vrúcny. Často sa dieťaťu môžu dedko s babkou venovať viac, ako jeho rodičia. Aj preto je toto napojenie tak silné. Navyše, moderní dedkovia sú iní, ako tí pred rokmi. Neboja sa prejavovať svoje city a robiť tiež „ženské“ práce.

Moderní opatrovatelia

Päťdesiatosemročný Jean-Louis vystupuje z metra a takmer beží, oči uprené na hodinky. „Sľúbil som dcére, že jej dnes popoludní postrážim trinásťmesačnú Manon, aby si mohla zájsť s priateľkou na kávu,“ vysvetľuje pre francúzsky denník L’Express.

Dnešní dedkovia sa zaoberajú svojimi vnukmi oveľa viac než ich otcovia. A tieto pestúnky nového typu v tom nachádzajú potešenie. To hlboko mení vzťahy v rodine. „Manon u nás má tiež budúcu sobotu spať, pretože dcéra a zať sú pozvaní na večierok. Niekedy sa stáva, že mi zavolajú na poslednú chvíľu,“ hovorí.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete byť skvelým starým rodičom? Poradíme, ako zlepšiť vzťah s vnúčatami


Starší ľudia sú aktívnejší

Flexibilita Jeana-Louisa je umožnená tým, že býva s manželkou blízko mladých. Podľa klinickej psychologičky Béatrice Copperovej-Royerovej je zapojenie novej generácie dedov do starostlivosti o vnúčatá predovšetkým plodom globálneho vývoja spôsobu života. „Predtým bola rodina viac homogénna. Dnes päťdesiatnici alebo šesťdesiatnici ešte pracujú alebo sú na dôchodku, ale zostávajú aktívni. Úlohy nie sú presne vymedzené,“ vysvetľuje.

„Deduškovia, ktorých si žiadajú ženy, ktoré stále viac pracujú, sa viac priblížili svojim vnukom. Demografický faktor je tiež dôležitý: dnes žijeme dlhšie a máme viac fyzických síl. Zmenilo sa aj postavenie mužov. Sú nabádaní, aby neboli toľko autoritárski a viac vyjadrovali svoje city, uvádza sociologička a expertka na vzťahy medzi generáciami Claudine Attiasová-Donfutová.

Koniec patriarchátu

Nová generácia starých otcov už nie je patriarchálna. Zmenu inšpirovali ich vlastné deti. Keď sa z páru stane rodina, dedovia neváhajú a podieľajú sa na dobrom chode domácnosti.

Tridsaťročný Paul ešte spomína, ako sa jeho otec čudoval, keď menil svojmu synčekovi plienky. „Videl som mu na očiach, že si myslí, že je na mojej žene, aby odišla od stola a plienky vymenila. Zo zdvorilosti však nič nepovedal, uvádza. Patriarcha si nakoniec uvedomil, že keď sa starám o svoje dieťa, nerobí ma to slabým, mužom kastrovaným vlastnou ženou,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujímať: Aby na prázdniny u vás len tak nezabudli: Pripravte vnúčatám skvelý program


Náprava chýb

Nová generácia dedov sa pozvoľna zbavuje predstáv, že city nie sú pre mužov. Na svojho otca a dedka Jean-Louis spomína ako na „chladných mužov“. „Nikdy by neboli pristúpili na to, aby sa so mnou hrali. Tým, že som tak blízky Manon, si svojím spôsobom hojím rany z detstva. Vytváram intímny a silný vzťah, ktorý mi ako dieťaťu chýbal,“ hovorí Jean-Louis.

„Táto generácia sa necíti byť menej mužom, ak sa stará o svojich vnukov. Niektorí dedkovia sú svojím vnukom dokonca bližší ako svojim deťom,“ hovorí Béatrice Copperová-Royerová. „Deti často svojich deduškov naozaj milujú. Predstavujú pre nich spoločnosť, vonkajší svet. Babička je intímnou postavou, aj keď nerobí zaváraninu,“ tvrdí Claudine Attiasová-Donfutová .

„Vo svojej dobe som bol moderným otcom. Ale bol som príliš pohltený svojou prácou. Trávil som s dcérou málo času. Dnes tým, že sa starám o Manon, naprávam svoje chyby,“ hovorí Jean-Louis.

„Mať vnúčatá, to znamená urobiť skúsenosť v prekvapivom citovom vzťahu. Dedkovia nečakajú, že to bude také silné. Je to predovšetkým vyvolané akousi náhlou bezstarostnosťou. Dedkovia sa zbavili starostí so vzdelávaním, oveľa menej sa znepokojujú. S vnúčatami sa im dostáva veľa lásky,“ hovorí Béatrice Copperová-Royerová.


Považujete sa aj vy za moderného dedka? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, L´Express
Odporúčame