Naučte sa prvú pomoc: Tieto zásady by ste mali určite poznať!

prva pomoc

s

Obchádzajú vás pri pohľade na krv mdloby? V tom prípade by z vás dobrý záchranca zrejme nebol. V živote sa však môžete ocitnúť v situácii, kedy vaše schopnosti poskytnúť prvú pomoc rozhodnú o osude niekoho blízkeho. Zistite, ako si v kritických chvíľach zachovať chladnú hlavu.

 Vďakabohu, je pri vedomí

Ak sa osoba, ktorej zdravotný stav sa náhle zhoršil, nachádza pri plnom vedomí a komunikuje s vami, vašou najdôležitejšou úlohou je privolať záchrannú službu na telefónnom čísle 155 alebo 112. V závislosti od ťažkostí pacienta ďalej podniknite kroky na jeho úľavu. Zvyčajne nič nepokazíte, ak otvoríte v miestnosti okno a postihnutému uvoľníte odev. V prípade kolapsu zdvihnite osobe nohy do výšky 30 centimetrov od podložky a v rámci vlastných možností odstráňte všetky príčiny vzniku naliehavej situácie (obviažte krvácajúce rany, podajte potrebné lieky a pod.). Monitorujte pacientov stav a vyčkajte do príchodu záchranárov.


Mohlo by vás zaujať: Zostaňte fit celú zimu: Takto sa vám choroby vyhnú na sto honov


A teraz ten horší prípad

Ak nájdete osobu nehybne ležať, pokúste sa nepodliehať panike. Najprv overte, či sú zachované základné životné funkcie, teda dýchanie a činnosť srdca. Sledujte, či sa postihnutej osobe dvíha hrudník, prípadne jej priložte k tvári svoju dlaň, aby ste cítili dych. Po zhodnotení situácie zavolajte záchranku a riaďte sa ďalej inštrukciami operátora na linke. V prípade, že pacient nejaví známky života, je potrebné okamžite začať s resuscitáciou. Tá od októbra 2010 pre laikov spočíva už len vo vonkajšom masírovaní srdcového svalu. Aby však samotná masáž bola účinná, treba ju vykonávať dôkladne a správnou technikou.

Je to makačka

Predpokladom úspešnej resuscitácie je uloženie pacienta na chrbát a na tvrdú podložku, ideálne na zem. Pružinové matrace postele sú síce pohodlnejšie, vaše úsilie by však na nich vyšlo navnivoč. Pamätajte, že pri manipulácii so staršou osobou opatrnosti nikdy nie je dosť. Seniori majú totiž krehkejšie kosti a oveľa tenšiu pokožku než mladšie ročníky. Kľaknite si vedľa postihnutého a umiestnite ruky v dolnej tretine jeho hrudnej kosti, približne na úrovni bradaviek. Základom je na miesto priložiť dlaň ohnutú v zápästí, na ktorú krížom pritlačíte dlaň druhej ruky. S vystretými lakťami následne vykonávajte kompresie tak, aby došlo k prehĺbeniu hrudníka o 4 – 5 centimetrov. Frekvencia stlačení by sa mala pohybovať okolo stovky za minútu.

Strach musí opadnúť

Aj keď poskytovanie prvej pomoci na prvý pohľad vyzerá zložito, v kritickej situácii treba akékoľvek zábrany zo seba okamžite striasť. Čokoľvek urobíte, zaváži to viac, akoby ste zostali stáť so založenými rukami. V hre je predsa to najcennejšie, čo máme – ľudský život. A nikdy nevieme, kedy pôjde o záchranu toho nášho.


Dávali ste už niekedy niekomu prvú pomoc? Ako to dopadlo?

Zdroj: s, Emma
Odporúčame