Zvláštne fóbie, ktorými trpia niektorí ľudia: Čo všetko nás dokáže vystrašiť?

Muž pozerá pod posteľ

Strach je prirodzenou súčasťou ľudského života (Zdroj: GettyImages)

Každý z nás má z niečoho strach, je to úplne normálne. Niektorí ľudia však trpia zvláštnymi druhmi fóbií, ktoré nepatria medzi bežné strachy. Fóbia dokáže ovplyvniť život už len snahou vyhnúť sa jej spúšťačom. Viete o tom, že ich zoznam nie je a zrejme ani nikdy nebude úplný?

Väčšina z nás pozná tie bežné, akými sú strach z výšok (akrofóbia), strach z pavúkov (arachnofóbia), strach zo stiesnených priestorov (klaustrofóbia). Existuje však aj rozsiahly zoznam tých jedinečných, ktoré vám ukážu, že ľudský mozog vie byť skutočne nevyspytateľný. Toto je krátky výber z nich.

Príliš dlhé slová

Hippopotomonstrosesquippedaliofóbia. Dočítali ste názov tejto fóbie až do konca, alebo ste sa pohľadu na veľa písmen za sebou zľakli? Potom možno aj vy máte strach z dlhých slov. Táto fóbia býva priamo naviazaná na obdobie školy, keď sme sa učili čítať. Niekedy sa dlhé slovo nepodarilo správne prečítať a výsmech spolužiakov bol istý.

Potrápi najmä šoférov

Levofóbia je strach z vecí, ktoré sa objavia na ľavej strane. Dextrofóbia je zase strachom z vecí na pravej strane. Človek je stále v strehu a sleduje, čo sa okolo neho vyskytuje. Skutočne serióznu paniku môže spôsobiť šoférovanie na ceste s viacerými rýchlostnými pruhmi.

Hlava bez vlasov

Filmy z Bruceom Willisom a Jasonom Stathamom nie sú nič pre vás? Peladofóbia je strachom z holohlavých ľudí. Môže vás dostať do skutočne bizarných situácii, najmä, ak si váš nový objav na rande zloží čiapku.


Mohlo by vás zaujať: Strach zo spánku, pupku či farieb: Čoho všetkého sa môžeme báť?


Ani málo ani veľa

Takmer presný opak prechádzajúcej fóbie! Chaetofóbia sa popisuje ako strach z vlasov. Nielen z vlasov na hlave. Úzkostné prežívanie sa objaví aj pri pohľade na vlasy v sprche, umývadle, nehovoriac o tom, že človeka s chaetofóbiou dokáže paralyzovať aj chumáč vlasov na podlahe!

Mladosť – pochabosť

“Tí mladí sú takí nepredvídateľní a neovládateľní.” Tento strach uznali už dokonca aj demografickí a kultúrni vedci. Ephebifóbia hovorí o strachu, ktorý majú dospelí ľudia z tínežderov. Niet sa čo čudovať, niekedy sa roky puberty zmenia na veľké besnenie bez limitov, kde nič z dospelého sveta nefunguje.

Nie sú hviezdy ako hviezdy

Väčšina ľudí sa teší z pohľadu na jasnú nočnú oblohu a z pozorovania hviezd. To ale neplatí pre každého. Ľudia so siderofóbiou majú strach z hviezd. Ako kliešť sa ich drží myšlienka, že na nich zaútočí neprebádaný a ohromný vesmír.


Mohlo by vás zaujať: Prekonajte strach aj jeho ataky: Tieto techniky vám pomôžu


Do kurína ani za svet

Ani keby vám sľúbia milión nedostanú vás do kurína medzi sliepky? Pravdepodobne ste s nimi mali desivé stretnutie v detstve a rokmi ste si vypestovali strach zo sliepok.

Kde len môže byť

Nomofóbia je jednou z novších fóbií, ktorá má potenciál dostať sa na popredné miesta. Ide o strach zo straty mobilného telefónu. Všetky vrecká prehľadané, kabelka vysypaná a telefón nikde? Áno, niekedy sa v našich telefónoch ukrýva veľa osobných údajov, ktoré by sa nemali dostať k iným ľuďom, no dýchajte zhlboka, možno iba pokojne leží na stole v kuchyni.

Nákupy nehrozia

Názov vestifóbia popisuje strach z oblečenia. Zdá sa vám to absurdné? Ľudia trpiaci touto fóbiou predsa musia chodiť v niečom oblečení! Špecifickú úzkosť v nich vyvoláva napríklad pracovné oblečenie alebo vlastná uniforma. Sú známe prípady, kedy sa vojenskí veteráni báli svojej uniformy. O dôvodoch prečo, zrejme netreba ďalej uvažovať.


Mohlo by vás zaujať: Ako premôcť duševné vyčerpanie? Prekonajte strach a neutápajte sa zbytočnosťami


Radšej budú šetriť

Ľudia s pluthofóbiou majú strach z peňazí. Najmä z toho, že prídu k peniazom a zbohatnú. Celý život budú radšej dobrovoľne lipnúť na zle ohodnotenom mieste.

Zrkadielko zrkadielko

Vydesil vás už niekedy pohľad na seba do zrkadla? Po prehýrenej noci nič nezvyčajné, avšak človek s eizoprofóbiou sa desí všetkých zrkadiel a lesklých plôch, v ktorých by mohol uvidieť svoj odraz.

Nočná mora nie len v škole

Numerofóbia a Aritmofóbia predstavujú strach z čísel. Vyvíjať sa môže postupne a začína v útlom detstve, kedy ste sa báli každej hodiny matematiky. Keďže čísla sú okolo nás, tento strach značne ovplyvňuje život. Ľudia s fóbiou sú ochotnejší veriť nepodloženým tvrdeniam a šarlatánom, než by ich presvedčili jasné čísla.

Zakázaná zóna

Omphalofóbia, alebo aj strach z toho, že sa niekto dotkne vášho pupku. Táto fóbia môže niekedy človeka dostať do zvláštnych situácií. Veď si len predstavte, že by vás, nebodaj, chytilo slepé črevo!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame