Návod na chudnutie pre pánov: Ide to aj bez hladovania!

brucho

sxc.hu

Snažíte sa schudnúť prebytočné kilá, ktoré sa za posledné roky na vás nalepili? V zrelom veku sa ručička váhy nehýbe nadol takým tempom, akým by sme si predstavovali. Overené babské rady navyše u silnejšieho pohlavia fungujú len veľmi obmedzene alebo vôbec. Mužský metabolizmus a ukladanie tukov je totiž nastavené odlišne, čo by sme na ceste za štíhlejšou líniou mali zohľadniť. Ktoré triky v chudnutí majú muži s nežnejšími polovičkami spoločné a ktoré zaberajú najlepšie?

Obezita u oboch pohlaví vyzerá celkom inak

Vedeli ste, že obézna žena s rovnakým indexom telesnej hmotnosti pôsobí robustnejším dojmom ako muž? Môže za to rozdielne ukladanie tukov. Zatiaľ čo dámam sa prebytočné kilá lepia na zadok, boky a stehná, u mužov je problémovou partiou jedine brucho. Ak aj priberú, končatiny zostávajú štíhle a nápor pociťuje akurát gombík na nohaviciach. Nadmernú hmotnosť by ste preto mužovi pri pohľade zozadu možno ani netipovali. Úplne iná situácia nastáva u žien, kde sa zväčšuje nepomer medzi hornou a dolnou polovicou tela. Aj preto nie všetky rady na chudnutie u oboch pohlaví fungujú rovnako.


Mohlo by vás zaujímať: Diétne tipy pre zrelý vek: Zhadzovanie kíl ide aj po päťdesiatke!


Triky, ktoré majú dámy aj páni spoločné

Aj keď stavbou tela a podielom svalovej hmoty sa muži od žien značne odlišujú, z pohľadu psychológie sú v mnohých ohľadoch na tom rovnako. Čo teda robiť, aby ste svoj organizmus reštartovali a pripravili na zmenu hmotnosti?

1. Stanovte si reálny cieľ – ak máte nadváhu 30 kíl, nesnažte sa ich zhodiť za dva mesiace či pol roka. Zhadzovanie telesného tuku je dlhodobý proces, pred ktorým treba zhodnotiť svoje reálne možnosti. Je vhodné stanoviť si na začiatok nižšiu métu, napríklad 5 kíl a po jej dosiahnutí pokračovať ďalej.

2. Zapisujte si všetko, čo vložíte do úst – pre najlepší efekt si vytvorte akýsi monitoring jedálneho lístka. Nezabúdajte na čas, veľkosť a množstvo zjedených porcií. Samozrejme, ráta sa aj káva, osladený čaj, džúsy a všetky kalorické nápoje. Sami budete prekvapení, koľko zbytočných kalórií vám denne zamestnáva tráviaci systém.

3. Skoncujte s chrumkaním – či už pred televízorom alebo v práci, drobnosti na zobkanie sa musia stať absolútnym tabu. Ak máte medzi hlavnými jedlami na niečo chuť, doprajte si ovocie alebo proteíny a porciu vnímajte ako ďalšie menšie jedlo (olovrant či desiatu).


Mohlo by vás zaujímať: Tipy, ktoré v časopisoch nenájdete: Zhadzujte kilá naozaj účinne!


Tajomstvá mužského zhadzovania tukov

Nie je nijakou novinkou, že páni majú oveľa rýchlejšie spaľovanie a na okresanie tukových vankúšov je u nich fyzická aktivita oveľa účinnejšia ako u žien. Napriek tomu však netreba zabúdať, že s vekom sa energetické potreby znižujú u oboch pohlaví. Muži po päťdesiatke by si mali vystačiť s príjmom 6600 kJ denne. Ako si ich rozložiť, aby chudnutie bolo naozaj účinné?

  • chlapské raňajky – prvé jedlo dňa v skorších hodinách je mimoriadne dôležité a môže byť energeticky bohatšie. Miešané vajíčka a párky mužom urobia lepšiu službu ako sladké pečivo. Ráno preferujte proteíny a tuky, ktoré vás zasýtia na dlhší čas.
  • zabudnite na čipsy s pivom – k futbalu je to síce ideálna kombinácia, nie však pre vašu postavu. Namiesto slaných kalorických dobrôt voľte oriešky zmixované so suchým ovocím.
  • dajte zbohom škrobom – zabudnite na cestoviny, biely chlieb či zemiaky. Ako prílohu k mäsu si vyberte radšej zeleninu na pare a všetko nahraďte celozrnnými výrobkami.
  • zostaňte gurmánom – diéta nemusí automatický znamenať ryžové chlebíky pripomínajúce polystyrén. Myslite dopredu a jedlo si naďalej pripravujte s láskou, ale tiež s ohľadom na zdravú výživu. Klobásy budú musieť ísť bokom.
  • víkendové prehrešky – mužov diétovanie nikdy nebavilo a s úsmevom na vlastný účet vtipkujú, že majú silne vyvinutú slabú vôľu. Aby na vás nedoľahla pažravosť, z času na čas si doprajte aj to, čo do zdravej výživy nepatrí. Odčiniť to môžete pridaním 10 minút k tréningu.
  • bez cvičenia to nejde – ak dvíhanie činiek nepatrí k vašim obľúbeným aktivitám, premôžte sa. Posilňovanie totiž vyrysuje vaše svalstvo a rozhýbe zlenivený metabolizmus.
  • stavte na intervaly – zvlášť, pokiaľ nepatríte k fanúšikom behu. Táto športová aktivita je najúčinnejšia počas takzvaného intervalového tréningu. Aj za kratší čas vyťažíte maximum, pokiaľ budete striedať intenzitu – šprint s odľahčeným tempom

Máte aj vy nejaký trik na zhadzovanie kíl u mužov? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame