Využite sezónu marhúľ naplno: Toto ovocie prospieva vášmu zraku aj kráse

Marhule

sxc.hu

V našich záhradách či na tržniciach počas leta, aj na pultoch obchodov takmer celoročne môžete nájsť Slovákmi veľmi obľúbené ovocie – marhule. Viete však, že tieto nebesky sladké a šťavnaté plody dokážu oveľa viac, než len pohladiť vás svojou chuťou na jazyku? Pomôžu vašej hlave i telu a možno dokonca v sebe skrývajú liek na rakovinu!

Pre zdravý zrak

Marhule obsahujú veľa vitamínu A, ktorý má vyrazný antioxidačný účinok a bojuje proti voľným radikálom. Podľa viacerých štúdií má významný podiel na prevencii pred zhoršením zraku a degenerácii očnej makuly.


Tiež by vás mohlo zaujať: Šťavnatá broskyňa: Je ideálna na tvár i do koláča


Pre krásu i pre zdravie

Ak vás trápi unavená pleť či celková nervozita, naordinujte si tiež marhuľovú kúru – zvnútra i zvonku. Marhule sú totiž zdrojom vitamínu B5, vďaka ktorému budete opäť žiariť. Obsahujú však aj množstvo ďalších prospešných látok a prvkov, pre ktoré sú vhodnou súčasťou stravy, napríklad pri chudokrvnosti a počas tehotenstva. Čo sa týka kalórii, jeden kus ich má asi 17.

Dobite si energiu, predĺžte si mladosť

Ďalšie z „béčok“ obsiahnutých v sladkých marhuliach – vitamín B3, pomáha bojovať proti únave a dodáva telu energiu. Marhuľami tak pokojne môžete nahradiť šálku kávy, ktorá vás zbytočne dehydruje. Okrem toho vám pomôžu predísť predčasnému starnutiu, regulovať hladinu cholesterolu a posilňovať imunitu. Okrem vitamínu B3 za vás bojuje aj karotén a antioxidačné účinky vitamínu C.


Tiež by vás mohlo zaujať: Marhule nepodceňujte: Privedú vás k lepšej postave i mladšej pleti!


Marhuľovými jadrami proti rakovine

Pozornosti vedcov sa už dlhšie tešia aj marhuľové kôstky. Po rozlusknutí v nich totiž nájdete jadro obsahujúce vitamín B17, látku, ktorá podľa viacerých zistení dokáže zamedziť vzniku a šíreniu rakoviny. Mnohí odborníci preto veria, že sušené marhuľové jadierka môžu slúžiť ako prevencia, ale aj podporná liečba onkologických ochorení.

Aby však bol preventívny účinok efektívny, treba vitamín B17 v potrebnom množstve prijímať celoročne. Mimo sezóny tak silu marhuľových jadier nájdete napríklad v lekárňach vo výživovom doplnku, ktorý vitamín B17 kombinuje aj s betaglukánmi z liečivých húb a marhuľovým olejom.


Máte radi marhule? Pestujete si ich aj doma, alebo ich len kupujete? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, plnielanu.sk
Odporúčame