Vôňa má neobyčajnú moc. Spôsobí, že sme si podľa parfumu schopní zapamätať tvár celkom neznámeho človeka a v domácnostiach v podobe zapálenej sviečky dokáže vyčarovať neopakovateľnú atmosféru. Bohužiaľ, aj táto pomyselná minca má dve strany. S arómami, ktoré okolo seba šírime, by sme to rozhodne nemali preháňať. Môžu nám totiž privodiť nemalé zdravotné problémy. Zistite, ako umelé vône vplývajú na naše zdravie a na čo si pri ich výbere dávať obzvlášť veľký pozor.
Vôní používame viac než dosť
Zamýšľali ste sa už nad tým, s koľkými typmi aróm sa váš nos alebo pokožka počas dňa stretne? Základom hygienickej výbavy každého z nás je ranná dávka antiperspirantu a počas dňa (alebo v prípade potreby) parfumovaného deodorantu. V sprche používame parfumované mydlá a sprchové gély, po nej si mnoho dám dôkladne natrie telo parfumovaným telovým mliekom. V našej výbave nechýbajú minimálne dva flakóny parfumu, ktorý používame do práce aj do spoločnosti. V priestoroch toalety používame osviežovač vzduchu a nezriedka si doma zapálime vonnú sviečku, tyčinku alebo necháme odparovať zopár kvapiek vonného oleja. Osviežovače vzduchu nám nechýbajú ani v interiéri auta a niektorí výrobcovia už dorazili na trh s parfumovanými ponožkami. Či si to pripustíme alebo nie, umelo vytvorené vône zohrávajú v našom každodennom živote veľkú rolu.
Mohlo by vás zaujímať: Ako na kurie oká? Pomoc ponúka lekáreň aj matka príroda
Výsledky štúdií sú alarmujúce
Výskumu používania vôní a osviežovačov sa dlhodobo venujú celé zástupy vedcov. Tí nedávno prišli na to, že až sedem z desiatich domácností používa najrôznejšie prostriedky na to, aby ich príbytok voňal sladko. To sa však, bohužiaľ, vo veľmi negatívnom smere odráža na našom zdraví. Vdychovanie takýchto molekúl vo vzduchu a ich pôsobenie na pokožke nás môže vystaviť nasledovným zdravotným problémom: alergiám, astme, či migréne. V niektorých prípadoch sa dokonca môže prejaviť na sexuálnej túžbe. Občas totiž stačí len chvíľa vo výťahu alebo cesta do práce v spoločnom kupé s niekým, kto to s parfumom poriadne prehnal. Môžete mať postarané o silnú bolesť hlavy po zvyšok dňa a na sex ani nepomyslíte. Uvedené komplikácie pritom trápia až tretinu ľudí, ktorá je vystavená pôsobeniu vôní. Najčastejšie ide o alergiu na báze kontaktu – na pokožke sa objaví ekzém alebo dermatitída ihneď po tom, ako príde do styku s parfumom.
Vyhýbať sa parfumom nie je také jednoduché
„Vône sugerujú čistotu – aj keď ľudia voňajú vďaka potenciálne hazardným chemickým zmesiam,“ tvrdí Anne Steinemann, ktorá je profesorkou civilného a environmentálneho inžinierstva a verejnej správy na univerzite Washington. Tá účinky vôní skúma už viac než desaťročie. „Dostala som už tisícky správ od ľudí po celom svete, ktorí ochoreli z parfumovaných produktov. Trpia záchvatmi, strácajú vedomie, nemôžu sa sústrediť na prácu, objavujú sa im vyrážky, trápia ich migrény a mávajú astmatické záchvaty,“ vysvetľuje na margo svojich skúsenosti.
Mohlo by vás zaujímať: Uhorka pre krásu a zdravie: Využite jej skvelé vlastnosti naplno!
Cesta vedie cez prírodné produkty
Ak sa aj u vás objavujú podobné zdravotné ťažkosti, mali by ste vône vo svojom prostredí obmedziť na maximum. Je však nemysliteľné, aby ste hygienické produkty prestali používať úplne. V rámci kozmetickej starostlivosti sa preto skúste poobzerať po neparfumovaných výrobkoch. Mnoho z nich určite zoženiete aj v biokvalite. Ak si túžite prevoňať domov, vyskúšajte najskôr prírodnú cestu – levanduľové vrecká, citróny alebo pár vetvičiek s ihličím.
Aké vône a v akých množstvách používate vy? Môže byť ich pôsobenie podľa vás škodlivé? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.
Zdieľať na