Nebezpečné sú veľké aj malé. Ako sa vyhnúť psychickým traumám?

Psychické problémy

gettyimages

Mnohí ľudia sa dokážu z jednorazovej traumy zotaviť aj bez odbornej pomoci. Časť z nich vďaka tomu dokonca osobnostne vyrastie. Niektorým ľuďom sa však nepodarí zaťažujúce skúsenosti prirodzene spracovať. Telo si ich zapamätá a časom prechádzajú do fyzických i psychických ťažkostí, ktoré môžu pretrvávať celé roky až desaťročia. Práve preto by sme svojou nervovou energiou nemali zbytočne plytvať.

Nevyliečená rana

Pojem „trauma“ znamená rana. Psychická trauma je zranenie psychiky, ktoré vzniká ako dôsledok veľmi zaťažujúcej skúsenosti. Samotná udalosť nie je traumou, stáva sa ňou až jej dopad na človeka, ktorý ju prežil. Traumatizujúco pôsobí, ak vážne ohrozuje zdravie alebo život človeka, či iných ľudí, ak je nečakaná, nekontrolovateľná a sprevádzaná veľkým strachom a bezmocnosťou.

Môže ísť o jednorazovú udalosť, ako je smrť blízkej osoby, znásilnenie, dopravnú nehodu, alebo drobné, opakujúce sa udalosti – rodinné hádky, každodenný stres… 

Aj menšie traumy predstavujú riziko

Malé, opakujúce sa traumy podkopávajú sebaúctu a sebadôveru človeka. Nenápadné obťažovanie v práci či bežné frustrujúce udalosti môžu po čase viesť k rozvinutiu príznakov rovnako závažných ako náhle vážne traumatizujúce udalosti.


Mohlo by vás zaujímať: Keď vlastný dom znamená traumu: Ako sa vyrovnať s nešťastiami v domácnosti?


Ako šetriť nervovou energiou?

Základom je vynakladať menej nervovej energie, než je naša nervová sústava schopná vytvoriť. Len tak môžeme osobnostne rásť. Existuje určitý návod, pri dodržiavaní ktorého nebudete naprázdno plytvať nervovou energiou, ale, naopak, robiť si zásoby:

  1. Nepreceňujte svoje sily

Niektorí ľudia na seba kladú prehnané nároky. Prepínajú sa, lebo chcú dosiahnuť niečo, čo nie je v ich silách. Je dobré na sebe pracovať, ale nie za cenu nervového vyčerpania. Snažte sa robiť všetko tak, ako najlepšie viete, no v rámci svojich možností. Nikto od vás nemôže čakať nemožné, preto to nežiadajte ani sami od seba.

  1. Nájdite vnútorný pokoj

Ak si myslíte, že vám niekto ublížil, porozprávajte sa s ním a pokúste sa mu vysvetliť celú situáciu. Môžete tak ľahšie dosiahnuť vzájomné pochopenie a vnútorný pokoj. Tento prístup zachovávajte aj vo vzťahoch s vašimi blízkymi. Nenoste v sebe pocity krivdy! Keď sa vo vás budú dlhodobo zhromažďovať, hrozí vám nervové zrútenie.

  1. Ovládajte svoj temperament

Kým je temperament pod kontrolou, je hnacím motorom k dosiahnutiu vašich cieľov. V opačnom prípade môže napáchať veľké škody vám i ostatným vo vašom okolí. Ak sa vymyká vašej kontrole, začnite v duchu počítať a zhlboka dýchajte. Rozhodne nehovorte ani nerobte nič, čo by ste mohli neskôr ľutovať.

Nahromadenú energiu nasmerujte tak, aby nikomu neublížila. Pustite sa do práce doma, na záhrade alebo sa prebehnite na čerstvom vzduchu. Takto využijete svoju nervovú silu konštruktívne.

  1. Vyhýbajte sa hádkam

Je normálne, že sa vám nemusí sediet každý a nemusíte súhlasiť s názormi všetkých. Ani vy sa nemusíte páčiť každému. Nikdy sa však preto nehádajte, to je len strata drahocennej nervovej energie. Nepestujte v sebe nenávisť, ničili by ste hlavne seba. Od ľudí, ktorí sú vám nesympatickí, si držte odstup. Ak už musíte zostať v ich spoločnosti, púšťajte sa s nimi do reči čo najmenej.


Mohlo by vás zaujímať: NÁZOR Už nič nebude ako predtým: Životná kríza je príležitosť pre osobný rozvoj


  1. Zbavte sa negatívnych emócií

Nekontrolované negatívne pocity z vás urobia nervovo labilného človeka. Čím skôr ich vyžeňte zo svojho vnútra. Neurážajte sa a nenechajte sa spaľovať nenávisťou, závisťou a žiarlivosťou. Nech sa nimi trápia ostatní. Nemali by ste klesnúť na ich úroveň, buďte silnejší než oni.

  1. Viac sa usmievajte

Je dokázané, že smiech upevňuje zdravie. Usmievajte sa, keď si čítate, odpočívate, ale aj vtedy, keď ste smutní či nahnevaní. Nielenže budete vyzerať šťastnejší, budete sa aj lepšie cítiť. Čítajte veselé knihy, sledujte vtipné relácie a vyhýbajte sa zamračeným ľuďom.

  1. Netrápte sa zbytočne

Ľudia často zveličujú svoje starosti a využívajú ich ako prostriedky k sebatrýzneniu. Aj keď sa cítite nešťastní, pamätajte, že bolesť môžete prekonať kontrolou svojich myšlienok a jasným myslením bez prehnaných emócií.

V zložitých životných situáciách sú starosti nevyhnutné. Aj vtedy však môžeme zachovať rozvahu. Smútok jednoducho k životu patrí a my sa tomu musíme prispôsobiť. Nesmieme sa nechať ovládať negatívnymi emóciami. Len ak zostaneme optimisticky naladení, môžeme dosiahnuť úspech.

Treba si uvedomiť, že sebe pomôžeme v prvom rade sami, pretože život preteká cez naše nervy. Ale nič nie je zadarmo, je potrebné na sebe pracovať každý deň. Platí: čo vložíte do vytvárania nervovej sily, to aj získate späť. O nič viac ani menej.


Máte skúsenosti s psychickými traumami? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame