Nebojte sa urologickej prehliadky: Môže zachrániť zdravie aj vám

doktor

photl.com

Väčšina mužov sa k urológovi neponáhľa. Jeho návštevu odkladajú z rozličných dôvodov, najčastejšie však pre nepríjemný pocit z vyšetrenia. No ak máte značné urologické problémy nespoliehajte sa iba na voľnopredajné prípravky. Váš problém môže byť vážnejší, ako si myslíte a jeho zanedbanie môže zapríčiniť aj ťažko liečiteľnú rakovinu prostaty, či semenníkov.

Vyšetrenia sa nebojte

Reč je o problémoch s prostatou. Muži sa tejto téme vyhýbajú, ako len vedia. Svoje ťažkosti neriešia, pretože ich pokladajú za ponižujúce. Vyšetrenie prostaty považujú za nočnú moru a pritom možno ani netušia, že v skutočnosti vôbec nebolí a trvá len pár minút. Na vyšetrenie nepotrebujete odporúčanie od všeobecného lekára, no môžete predtým zájsť aj k nemu. Popíšte lekárovi všetky svoje problémy, nezatajujte ani tie najmenšie, pretože aj tie môžu zohrávať dôležitú úlohu v diagnostike vášho problému. U urológa vás čaká vyšetrenie brucha a genitálií. Ak cítite pálenie pri močení a máte cez päťdesiat rokov, čaká vás aj nebolestivé vyšetrenie prostaty.

Aby nebolo neskoro

Nepodceňujte urologické problémy, pretože sú skutočne veľmi nebezpečné. Ak máte zväčšenú prostatu, alebo zápal, lekár vám nasadí lieky a vy sa svojho problému zbavíte. Vyšetrenie prostaty by malo byť pre mužov po päťdesiatke takou istou samozrejmosťou, akou je pre ženy každoročná gynekologická preventívna prehliadka. Aj pre ženy je toto vyšetrenie nepríjemné, no osveta v tomto smere už trochu pokročila a ženy si uvedomili, že zdravie je omnoho dôležitejšie, ako vydržať chvíľku nepríjemného vyšetrenia. Rovnako by si to mali uvedomiť aj muži. Tí riešenie pálčivého problému toľko odkladajú, že sa neraz stane, že prídu už bohužiaľ neskoro…


Tiež by vás mohlo zaujať:


Zväčšená prostata

Po prekročení určitého veku, všeobecne sa za túto hranicu považuje vek 50 rokov, sa mužská prostata začína pomaly zväčšovať a tlačiť na močový mechúr. Z toho pramení aj potreba častejšieho chodenia na toaletu. Zväčšujúca sa prostata však znamená problém, na ktorý by sa mal pozrieť urológ. Toto vyšetrenie by ste naozaj nemali odkladať, pretože príčinou môže byť aj rakovina. Nezhubne zväčšená prostata (benígna hyperplázia) sa však dá vyliečiť za pomoci liekov.

Rakovina prostaty

Toto ochorenie je jedným z najzákernejších. Najhoršie na ňom je, že sa dá úspešne liečiť, len keď sa zachytí v začiatočnom štádiu. A ešte horšie, že ranné štádium sa neprejavuje takmer nijakými príznakmi. Jedná záchrana je pravidelná kontrola u urológa, ktorý ju dokáže pomocou testu PSA odhalí. Navyše, ak máte v blízkej rodine človeka, ktorý na rakovinu prostaty trpí, alebo na ňu umrel, mali by ste byť sledovaní ešte viac. Váš urológ by vás mal pravidelne kontrolovať už od 40-tky.


Tiež by vás mohlo zaujať:


Rakovina semenníkov

Tento druh rakoviny je jedným z najčastejšie diagnostikovaných foriem rakoviny u mužov. Na rozdiel od rakoviny prostaty, sa však objavuje aj u mladých mužov vo veku 20-40 rokov, no môže sa prejaviť aj u chlapcov v pubertálnom období. Zákernosť choroby spočíva v tom, že poväčšine nebolí. Prejavuje sa hrčkou na semenníku, alebo bezdôvodným zväčšením semenníka. Kvôli každej takejto zmene bezodkladne navštívte urológa. Muži by si mali každý mesiac urobiť samovyšetrenie semenníkov, ich dôkladným prehmataním po teplom kúpeli.

Kedy navštíviť odborníka?

  • ťažkosti s močením (pálenie, pocit nevyprázdnenia, prerušovaný, či slabý prúd, močenie na dva krát, krv v moči)
  • problémy s erekciou
  • bolesti urologického charakteru
  • inkontinencia
  • urologické zápaly
  • poruchy plodnosti
  • zúžená predkožka
Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame