Zahojí rany, zlepší kvalitu pleti a pôsobí protizápalovo: Tieto zdravotné výhody nechtíka lekárskeho vás ohromia!

nechtík lekársky

Nechtík lekársky má zdraviu prospešné vlastnosti, obsahuje veľa antioxidantov (Zdroj: Freepik/yanadjana)

Nechtík lekársky je kvitnúca rastlina, ktorá sa môže podávať ako čaj alebo ako prísada do rôznych bylinných prípravkov. Napriek mierne horkastej chuti je nechtíkový čaj tradičným liekom používaným stáročia a hojne ho nájdete aj v kozmetických olejoch, mastiach a tinktúrach. Je nenáročný, vypestovať si ho môžete aj doma a okrem okrasy vám zlepší zdravie. Aké teda sú jeho najväčšie zdravotné benefity?

1. Výborný zdroj antioxidantov 

Extrakt z nechtíka obsahuje niekoľko silných antioxidantov, vrátane triterpénov, flavonoidov, polyfenolov a karotenoidov. Okrem toho sa môže pochváliť látkami, ktoré podľa výskumov pôsobia najmä proti chronickým zápalom. Tie môžu spôsobiť viaceré zdravie ohrozujúce stavy, napríklad obezitu, metabolický syndróm či cukrovku druhého typu. Obsahuje tak množstvo zlúčenín, ktoré môžu bojovať proti oxidačnému stresu a zápalom vo vašom tele.

2. Podporuje hojenie rán

Výťažok z nechtíka v podobe mastí sa môže použiť lokálne na liečbu rán a vredov. Čaj si môžete na pokožku naniesť aj pomocou látkového obkladu alebo spreja. Štúdie naznačujú, že extrakt z nechtíka môže podporiť vznik určitých látok, ktoré podporujú hojenie rán. Jedna štúdia dokonca priniesla záver, že extrakt z nechtíka zvýšil množstvo kolagénu v ranách, keď sa hojili. Tento proteín je potrebný na vytvorenie nových vrstiev pokožky.

3. Môže pôsobiť proti určitým rakovinovým bunkám

Je vedecky dokázané, že antioxidanty vedia byť dobrou pomocou v boji s rakovinou. Antioxidanty v nechtíku preto môžu mať protinádorové účinky, a to najmä tie flavonoidové a triterpénové. Môžu bojovať proti leukémii, melanómu, rakovine hrubého čreva a pankreasu. Výskum naznačuje, že extrakt aktivuje proteíny, ktoré zabíjajú rakovinové bunky a súčasne blokuje iné proteíny, zasahujúce do smrti buniek. Napriek tomu rozšírenejší výskum na ľuďoch chýba.

4. Má protiplesňové a antimikrobiálne vlastnosti

Nechtík lekársky je svojimi výťažkami známy aj kvôli protiplesňovým a antimikrobiálnym vlastnostiam. V jednej štúdii sa olej z nechtíkových kvetov ukázal ako účinný proti 23 kmeňom kvasiniek Candida – bežnej huby, ktorá môže spôsobiť orálne, vaginálne a kožné infekcie. Ďalšia štúdia ukázala, že extrakt z nechtíka zastavuje rast leishmánie, parazita zodpovedného za leishmaniózu – ochorenie, ktoré môže spôsobiť vredy na koži alebo postihnúť vnútorné orgány.

5. Podporuje zdravie ústnej dutiny

Nechtík môže pomôcť pri liečbe ochorení ústnej dutiny, napríklad pri zápale ďasien. V 6-mesačnej štúdii na 240 ľuďoch so zápalom ďasien zaznamenali tí, ktorí dostali nechtíkovú ústnu vodu, zníženie zápalu v 46-tich percentách . Štúdie pripisovali tieto účinky silným protizápalovým a antibakteriálnym vlastnostiam nechtíka. Okrem toho je jedným z overených receptov našich starých mám aj kloktanie nechtíkového čaju na zmiernenie bolesti hrdla.

6. Môže zlepšiť zdravie pokožky

Nechtík je široko používaný v kozmetike, vrátane krémov a mastí. Štúdie ukazujú, že extrakt z nechtíka zvyšuje hydratáciu pokožky a stimulovať jej pevnosť a pružnosť, čo môže oddialiť príznaky starnutia. Tieto účinky sú pravdepodobne spôsobené obsahom antioxidantov, ktoré znižujú poškodenie kože spôsobené oxidačným stresom, spôsobeného UV-žiarením. Nechtíkové masti okrem iného skvele pôsobia na plienkovú vyrážku u malých detí.

7. Iné spôsoby využitia

Zmierňuje bolesť bradaviek pri dojčení, nechtíková voda je výborným prírodným tonerom na pleť, vďaka antioxidačným účinkom blahodarne pôsobí aj na zdravie srdca či na svalovú únavu. Pozor však na alergické reakcie, niektorým ľuďom – rovnako ako iné rastliny – môže spôsobiť alergie. Tiež sa neodporúča užívať lieky na krvný tlak či sedatíva a piť napríklad nechtíkový čaj, pretože by mohol znížiť účinky daných liekov.Zdroj: healthline.com, plnielanu.sk
Odporúčame