Priberáte v tejto oblasti? Pozor na metabolický syndróm, je to tichý zabijak!

Meranie pásu

Ak priberáte v oblasti hrude a brucha pozor na metabolický syndróm! (Zdroj: GettyImages)

Hovorí sa mu tichý zabijak, pretože o ňom často nevieme. Keď sa však metabolický syndróm naplno rozvinie, môže nás pripraviť aj o život. Syndrómom trpí až 30 percent dospelej populácie a spozornieť by mali najmä tí, ktorým sa tuk ukladá v oblastiach brucha a hrudníka, teda ľudia s postavou typu „jablko“.

Metabolický syndróm je považovaný za civilizačné ochorenie, ktoré súvisí s pohodlným spôsobom života. Ak sa málo hýbeme a príjem energie u nás vysoko prevyšuje jej výdaj, sme na najlepšej ceste získať ho. Nejde pritom o jedno konkrétne ochorenie, ale o mix niekoľkých zdravotných problémov, ktoré spolu súvisia a ktoré nám môžu vydláždiť cestičku k cukrovke 2. typu, infarktu či k mozgovej príhode.

Inak ženy, inak muži

Kým u mužov hmotnosť rastie kontinuálne už od 20 rokov veku, u žien to býva v priemere neskôr a začiatok priberania možno u nich sledovať predovšetkým s príchodom klimaktéria. Rozdiel medzi ženami a mužmi je však aj v spôsobe ukladania tukov, pretože ženský a mužský metabolizmus fungujú odlišne. U mužov sa tuk ukladá najmä do hrudníka a brucha, kde sa dokáže rýchlo štiepiť na mastné kyseliny. Tie telo potrebovalo ako rýchly zdroj energie pre kostrové svalstvo ešte v časoch, keď muži bývali bojovníkmi a lovcami, a museli zápasiť s veľkými zvieratami či nepriateľmi.

U žien sa tuk ukladá predovšetkým do končatín a zadku. Mastné kyseliny sa z neho len veľmi pomaly uvoľňujú aj pri dlhšom hladovaní – príroda to totiž nastavila tak, aby žena bola schopná donosiť dieťa aj v prípade hladomoru. Vo chvíli, keď sa žena dostane do klimaktéria sa však aj je začne tuk ukladať v oblasti brucha, pretože  telo stratí ochranný vplyv estrogénov. A práve tuk v oblasti pása predstavuje zdravotné riziko.

Ako spoznáte metabolický syndróm

Takzvaná centrálna obezita, teda nadbytok tukového tkaniva v oblasti pása a na hrudníku, je typickým príznakom metabolického syndrómu. Príznakov je však v skutočnosti viac a už prítomnosť troch ukazovateľov súčasne naznačuje rozvoj metabolického syndrómu. Na čo si teda dať pozor?

  1. Nadváha a obezita: Na ohrozenie metabolickým syndrómom ukazuje obvod pása – u mužov viac ako 94 cm a u žien nad 80 cm. O veľmi vysokom riziku je možné hovoriť, ak obvod pása u mužov presahuje 102 cm a u žien 88 cm. Najnebezpečnejší je takzvaný viscerálny tuk, ktorý obklopuje orgány v brušnej dutine. Na rozdiel od podkožného tuku ho totiž na prvý pohľad nevidieť.
  2. Zvýšený krvný tlak: Hodnoty tlaku závisia od mnohých parametrov. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že u zdravého dospelého človeka by sa krvný tlak mal pohybovať zhruba na úrovni 120/80. Ak sa váš systolický, teda tazvaný horný krvný tlak dlhodobo pohybuje nad 130 mmHg a diastolický, čiže dolný krvný tlak je vyšší ako 85 mmHg, je nutné navštíviť lekára a nastaviť liečbu.
  3. Zvýšená hladina krvných tukov: Spozornieť by ste mali aj v prípade, ak hladina triglyceridov nalačno je u vás viac ako 1,7 mmol/l. Triglyceridy sú drobné tukové častice, ktoré putujú krvou do tukových buniek. Práve ich vysoká hladina a vysoká hladina takzvane zlého cholesterolu predstavujú rizikový faktor srdcovo-cievnych ochorení. Na zvyšovanie hladiny triglyceridov pritom prekvapivo nemajú najväčší vplyv tuky v potrave, ale nadbytok jednoduchých cukrov získavaných napríklad zo sladených nápojov.
  4. Zvýšená hladina krvného cukru: Prediabetes, teda zvýšená hladina krvných cukrov, môže vyústiť do rozvoja cukrovky 2. typu. Riziko vzniká, ak je hladina glykémie nalačno u vás viac ako 5,6 mmol/l.
  5. Bielkovina v moči: O tom, ako pracujú naše obličky nás informuje prítomnosť bielkovín v moči. Ak je ich množstvo opakovane zvýšené (viac ako 20 mmg/mol), môže to poukazovať na niektoré z vážnejších ochorení, napríklad na cukrovku, vysoký krvný tlak alebo choroby srdca.

Mohlo by vás zaujať: Trpí ním každý piaty Slovák: Čo je metabolický syndróm a ako si s ním poradiť?


Čo vám hrozí

Odhalenie metabolického syndrómu je varovaním a zároveň výzvou k zmene našich životných návykov. Ak k nim nepristúpime, koledujeme si o vážne zdravotné problémy. Metabolický syndróm spôsobuje:

– poškodenie koronárnych a iných ciev v organizme (ateroskleróza), čo má za následok zlyhanie srdca, infarkt alebo mozgovú príhodu,

– zmeny v obličkách, čo vedie k vysokému krvnému tlaku a srdcovo-cievnym ochoreniam,

– zvýšené riziko zrážania krvi,

– spomalenie tvorby hormónu inzulín, ktoré môže viesť k rozvoju cukrovky.

Máme to vo svojich rukách

Univerzálny liek na liečbu metabolického syndrómu neexistuje. Liečba sa orientuje len na jednotlivé prejavy, ako sú vysoký krvný tlak či metabolizmus tukov a cukrov, nie na jeho príčinu. Odstránenie príčiny a hlavnú zodpovednosť za svoje zdravie tak máme vo svojich rukách.

Odborníci odporúčajú:

– kontrolovať a udržiavať si správnu hmotnosť,

– kontrolovať si obvod pása (meria sa v mieste najväčšieho objemu brucha – v stoji, vo výdychu),

– pravidelne si kontrolovať krvný tlak

– znížiť príjem soli (neprisoľovať, vyhýbať sa údeninám),

– mať pod kontrolou príjem alkoholu,

– prestať fajčiť,

pohybovej aktivite venovať 30 minút 5 x týždenne (rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, beh),

– stravovať sa pravidelne, 3 – 5-krát denne v menších dávkach,

– zaradiť do jedálnička dostatok čerstvého ovocia (150 g denne) a zeleniny (500 g/denne), konzumovať celozrnné potraviny,

– obmedziť príjem sladkostí

– dodržiavať správny pitný režim

– pravidelne absolvovať preventívne prehliadky u svojho praktického lekára.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame