Kedy je ideálny čas strihať stromčeky? Majte bohatú úrodu a krásnu záhradu

Strihanie konárov na strome

Ovocné stromy potrebujú pravidelný rez, ktorý ich ozdraví a prinesie vytúženú úrodu (Zdroj: GettyImages)

Ovocné stromy potrebujú pravidelný rez, ktorý ich ozdraví, podporí produktivitu a prinesie vytúženú úrodu. Či za rok treba vykonať jeden, dva alebo viac rezov, závisí od druhu, odrody ale aj podmienok, v ktorých stromy rastú. Neexistuje jedna univerzálna odpoveď, kedy strihať stromčeky, no našťastie, pre tvarovanie a rez ovocných stromov platia isté zásady, ktoré sa osvedčili už generáciám pred nami. Naučte sa ich aj vy!

Nevyhnutné prestrihanie

Ovocný strom by mal nielen utešene a rovnomerne rásť, zároveň aj prinášať úrodu. Bez zásahu nožnicami sa už v priebehu niekoľkých sezón koruna nadmerne prehustí. Nároky stromu na vodu porastú a spolu s tým aj riziko jeho vyschnutia. Vetvy hustej, nepreriedenej koruny sú náchylnejšie na časté choroby a rýchle rozmnožovanie škodcov. Navyše, plodom sa nedostane dostatok výživy ani svetla, a výsledkom je úroda slabej kvality.  Pred samotným strihaním si pripravte základné pomôcky – ošetrovacie prostriedky, kvalitné ochranné rukavice, záhradné nožnice a prípadne aj kôš na záhradný odpad.


Mohlo by vás zaujať: Stromy vo vašej záhradke: Bude sa im dariť aj vďaka pravidelnému orezávaniu


Tri základné druhy rezov

Je dôležité, aby sme rešpektovali vek a kondíciu stromu, podmienky, v ktorých rastie a vopred predvídali jeho tvar. Pri strihaní alebo aj reze stromov treba postupovať s prehľadom a citlivo. Trendom posledných rokov je štepenie ovocných stromov na pomaly rastúce podpníky, vďaka čomu môžeme korunu stromov udržiavať aj zo zeme a stromy prinášajú bohatú úrodu aj napriek menšiemu vzrastu.

  • Rezom prvých rokov je výchovný rez, inak povedané tvarovací, ktorý sa realizuje od vysadenia mladého stromčeka po začiatok jeho plodnosti. Cieľom je určiť základný tvar koruny a nosných vetiev.
  • Najčastejšie sa v záhradách vykonáva udržiavací rez. Má za úlohu odstrániť prehustenie, vetvy rastúce rovno hore alebo kolmo na os stromu a tiež choré a napadnuté časti. Uskutočňuje sa na stromoch vo veku plnej plodnosti. Správnym prevedením dokážeme regulovať rodivosť – napríklad získame väčšie a kvalitnejšie plody.
  • Staršie ovocné stromy potrebujú zmladzovací rez, v niektorých literatúrach označovaný aj ako obnovovací. Vo väčšine prípadov je už tvar koruny určený, no netreba sa vzdávať a vlky, vzpriamene rastúce výhony, pravidelne odstraňovať. Tento spôsob úpravy sa vykonáva najmä na stromoch, ktoré zarodia veľkým počtom malých, menej kvalitných plodov.

Kedy strihať jablone a hrušky?

Jablone a hrušky patria v slovenských záhradách k najobľúbenejším. Na starších, mohutnejších môžeme vykonať zimný rez v januári, ktorý podporí jarný rast nových výhonkov. Zimný rez však nie je vhodný pre mladé stromy, ani odrody chúlostivé na mráz. Najčastejšie sa na jabloniach a hruškách vykonáva letný rez. Približne od polovice augusta do polovice septembra. Netreba sa s ním príliš ponáhľať, inak zapríčiní tvorbu nových pukov a strom sa pred zimou vysilí.


Mohlo by vás zaujať: Jar sa blíži a práce na záhrade s ňou: Na čo všetko treba myslieť?


Najlepší čas pre marhule a broskyne

Stromom, ktorých plodmi sú kôstkovice môže mráz uškodiť. Patria medzi ne čerešne, višne, marhule, broskyne či slivky V ich prípade sa nerealizuje zimný rez. K strihaniu nevyhovujúcich a chorých vetiev, a teda aj k prevzdušneniu koruny dochádza predovšetkým v jarnom období. Vďaka tomu sa aj budúcej úrode dostane dostatok svetla. Rez sa odporúča vykonávať po odznení mrazov, ešte pred vypučaním. Priebežne sa o stromy môžete starať aj počas letného obdobia, po zbere úrody, kedy sa rany na konároch najrýchlejšie zahoja.

Bobule vyžadujú pravidelnú starostlivosť

K bobuliam patria plody, ktoré majú semienka roztrúsené po dužine. V našich končinách ide najmä o bobuľoviny ako sú maliny, ríbezle, černice, egreše, kanadské čučoriedky. Môžu vykazovať vysoký výnos, no vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Najviac totiž zarodia na mladých, jedno až dvojročných svetlohnedých výhonoch. Ak chceme, aby mali kríky alebo malé stromčeky pekný tvar, zrezávame vetvy na približne jednu tretinu.

Staršie, dobre zakorenené dreviny, môžu byť prestrihané počas obdobia vegetačného pokoja už vo februári. Mladšie až neskôr, keď už teplota neklesá pod nulu. Udržiavací rez môžeme vykonať aj po zbere úrody, počas leta. Podporí sa tak rast nových výhonov, ktoré do budúcej jari zosilnejú.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame