Nechty pod lupou: Čo všetko dokážu prezradiť o vašom zdraví?

Nechty

thinkstockphotos.com

Nielen vlasy sú koruna krásy. Aj nechty sú jednou z tých vecí, ktorú si druhí na vás všímajú už pri prvom kontakte. A preto by mali pôsobiť čo možno najviac upravene. Podobne, ako z očí, aj z vašich nechtov sa o vás dá veľa dozvedieť. Čo sa z nich dá teda prečítať?

Malé, ale veľavravné

Aj keď by málokoho napadlo, že z takého malého kúska tela sa dá niečo vedieť, predsa len je to tak. A dokonca netreba byť ani skeptický, pretože z nechtov sa dajú rozličné informácie vyčítať pomerne dôveryhodne. Mali by ste si ich preto pomerne často a pozorne kontrolovať. Všímať by ste si mali najmä ich lámavosť, pevnosť, ale aj celkový tvar a najmä neobvyklé zmeny, ktoré sa na nich udejú.

Lámavosť odzrkadľuje nedostatok vitamínov

Najčastejším problémom týkajúcim sa nechtov, je ich zvýšená lámavosť. Ak môžete ako príčinu vylúčiť nadmerné močenie rúk vo vode, či používanie nekvalitných odlakovačov, potom by sa mali celkom iste poobzerať po vitamínoch A a E. Okrem toho môžu vaše nadmerne sa lámuce nechty znamenať aj to, že vám chýba vápnik alebo trpíte anémiou – teda nedostatkom železa.


Mohlo by vás zaujať: Zhrubnuté lámavé nechty bez lesku? Zatočte s nechtovou mykózou ešte dnes


Pozor na štítnu žľazu

Ak problém s lámavosťou nechtov neustupuje ani po doplnení vitamínov a minerálnych látok, mali by ste sa zájsť za vašou lekárkou, aby vám urobila krvné vyšetrenie. Lámavé nechty totiž môžu byť aj jedným z príznakov ochorenia štítnej žľazy, s ktorým už nie sú žarty. Aj obyčajná lámavosť nechtov naň však môže upozorniť a napomôcť odhaliť ho vo včasnom  a dobre liečiteľnom štádiu.

Čo prezradí sfarbenie a tvar nechtov?

Prirodzené nechty majú byť sfarbené jemne do ružova, alebo úplne bezfarebne a ich povrch má byť hladký. Ak je však ich povrch inej farby, resp. nie je rovnomerný, môže to znamenať rozličné zdravotné problémy:

 • žlté sfarbenie– pre mnohých typický znak nechtov fajčiarov. Avšak nie vždy je to pravidlo. Zažltnuté nechty môže mať aj ten, kto sa v živote cigarety ani len nedotkol. V tomto prípade znamená ich sfarbenie problémy s plesňami, ale môže znamenať aj infekčnú žltačku
 • biele sfarbenie – začínajúci diabetes, poruchy pečene
 • modré sfarbenie – problémy s pľúcami, resp. ich nedostatočným okysličovaním
 • šedé sfarbenie – nedostatok železa
 • fialové sfarbenie – nedostatočné prekrvenie
 • biele škvrny – nedostatok vitamínu B
 • tmavé bodky, alebo ryhy – ak nevyrastajú, môžu znamenať aj kožný melanóm, nepodceňuje ich
 • tenké a krehké nechty – porucha štítnej žľazy
 • ryhy– organizmus zanesený toxínmi, napr. pri problémoch s trávením či črevami
 • dierky na nechtoch psoriáza
 • polámané kúsky –upchávajúce sa cievy
 • praskliny na nechtoch lupienka
 • nechty zahnuté dovnútra – porucha látkovej výmeny

Mohlo by vás zaujať: Nechty prezradia veľa o vašej fyzickej forme: Ako ich mať krásne a zdravé?


Ako rýchlo rastú?

Nechty na nohách rastú pomalšie, ako tie na rukách. Každému z nás však nechty rastú úplne inou rýchlosťou. Všetko to závisí od mnohých činiteľov. Napríklad od dedičnosti, dostatku vitamínu A či od určitých aminokyselín. Niektoré faktory môžu ich rast spomaľovať – napr. hladovanie a iné zas urýchľovať – napr. tehotenstvo. Ak sa vám však rýchlosť rastu vašich nechtov nepozdáva, poraďte sa s lekárom, pretože aj tento faktor môže signalizovať niektoré systémové ochorenia.


Ako sa o svoje nechty staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame