Necítite sa zdravo a fit? Možno stačí zmeniť pár maličkostí

Choroba

thinkstockphotos.com

Bolesti hlavy, problémy so spánkom, neschopnosť sústrediť sa, prehnané emočné výkyvy, apatia, studené končatiny, vypadávanie vlasov. Tieto a mnohé ďalšie prejavy psychického nepohodlia či fyzických ťažkostí sú reakciou nášho organizmu na nesprávne návyky, ktorých sa dopúšťame.

Hoci podobné symptómy obvykle bývajú signálom, že s naším telom niečo nie je v poriadku, nie vždy sú prvotné zdravotné ťažkosti automaticky príznakom väčšieho problému. Občas totiž nevedomky robíme veci, ktoré náš organizmus zaťažujú, no stačí ich odstrániť a pôvodné psychické i fyzické pohodlie sa prinavráti. 

Buďte v kontakte s inými ľuďmi

Príčin stresu môže byť niekoľko, od osobného života až po pracovný. Každý deň sa stretávame s podnetmi, ktoré nás môžu priviesť k bodu, v ktorom už situáciu nie sme schopní adekvátne zvládať. Ide vlastne o obranný mechanizmus organizmu, no kým pozitívny a špecifický stres pozitívne vplývajú na naše správanie, negatívny stres môže byť príčinou zdravotných komplikácii. Mnohé štúdie rôznych skupín vedcov veľmi jasne preukázali súvislosť medzi stresom a jeho negatívnym vplyvom na funkciu imunitného systému.

Možno prekvapivým bude pre niektorých fakt, že psychológovia považujú za najrizikovejší faktor vyvolávajúci stres práve osamelosť, či nedostatočnú socializáciu. Tá môže ovplyvňovať najmä seniorov v dôchodkovom veku, ktorí „vypadli“ z aktívneho života. Koniec pracovného kolotoča ale nemusí zákonite znamenať obmedzenie kontaktu s okolitým svetom. Stretnutia pri káve či na obede nemusia predsa nevyhnutne súvisieť s prácou.


Mohlo by vás zaujať: Buďte plní elánu aj s pribúdajúcimi rokmi: Týchto päť tipov vám pomôže


Strava musí byť pestrá

Náš organizmus pre správne fungovanie totiž vyžaduje celé spektrum živín. Dodávať mu pravidelne len istú skupinu vitamínov, prípadne v kombinácii s nežiaducimi látkami, znamenajú nielen pre fyzickú, ale i psychickú stránku veľké riziko. V tomto prípade neplatí, že keď zjete 20 deka slaniny s paradajkou, ide o zdravé jedlo. Kúsok slaninky si pokojne doprajte – ale raz za čas, rovnako ako ostatné údeniny. Bežný jedálniček by mal obsahovať dostatok ovocia a zeleniny, celozrnných produkov, mliečnych výrobkov. Pravidelne si doprajte ryby ako aj kuracie, morčacie a králičie mäsa. Úplne však nevynechávajte ani hovädzinu a občas si pokojne dajte aj bravčové mäso. Každý orgán totiž potrebuje inú látku, čo logicky kladie väčšie nároky na pestrosť stravy. Najideálnejším zdrojom ovocia a zeleniny je vlastná záhrada, pretože vlastnoručne vypestované potraviny sú zárukou kvality. Ak nemáte túto možnosť, skúste hľadať iné spoľahlivé zdroje – napríklad debničkový predaj či bio obchody.

Buďte čistotní, ale odtiaľ – potiaľ

Baktérie sú takmer všade a možno budete prekvapení, ale vo väčšom množstve sa vyskytujú práve na miestach, kde by ste to najmenej čakali. Toalety, ktoré mnohí z nás považujú za najšpinavšie miesto, nie sú ani zďaleka domovom toľkého množstva baktérii, ako napríklad počítačová klávesnica, uteráky, či obyčajné jedálne lístky v reštaurácii. Chrániť by sme sa mali pred škodlivými baktériami, ktoré spôsobujú zápaly, infekcie, či otravy. Na druhej strane, prehnaná čistotnosť môže narobiť rovnako veľa problémov, ako opačný stav. Všetkého priveľa škodí a platí to aj o hygiene. Sterilné prostredie a príliš časté umývanie totiž môže výrazne narušiť imunitný systém. Preto uprednostnite obyčajné mydlo pred antibakteriálnym a nebojte sa zjesť niečo, čo vám spadlo na zem.


Mohlo by vás zaujať: Umývate si ruky pričasto? Prestaňte, prehnaná čistotnosť ohrozuje naše zdravie


Spánok nepodceňujte

Jeho nedostatok totiž spôsobuje nielen nesústredenosť, zmeny nálad, či vyčerpanosť, ale má vplyv i na oslabenie regeneračnej schopnosti buniek, s čím súvisí zvýšená chorobnosť. V priemere by sme si mali dopriať osemhodinový spánok, no s narastajúcim vekom potreba spánku mierne klesá. Možno o čosi dôležitejšie je jeho kvalita. Často skloňovaná kombinácia, ktorá môže zaručiť pevné zdravie je práve pravidelný a kvalitný spánkový cyklus spolu s vyváženou stravou a aktívnym spôsobom života. Odstráňte zo spálne všetko, čo by vás mohlo vyrušovať od tikajúcich hodín od rádia so svietiacou kontrolkou a snažte sa chodiť spať približne v rovnakom čase.


Mohlo by vás zaujať: Desatoro zdravého spánku: Dodržiavajte ho a ráno budete ako rybička


Doprajte si čas pre seba

Hoci sa v dnešnej dobe táto formulka ľahšie píše, než dodržiava, faktom zostáva, že má niečo do seba. Detox nemusí znamenať len trojdňový pôst, či vyhýbanie sa mäsu. Naša psychika potrebuje občas rovnako vypnúť. Dennodenný tlak totiž môže spôsobovať únavu, stres, syndróm vyhorenia, závažnejšie duševné poruchy alebo kardiovaskulárne a iné ochorenia. Psychohygiena je cesta k duševnému zdraviu a ľahšiemu riešeniu rôznych podnetov a situácii. Doprajte si prechádzku v prírode, kávičku s kamarátmi či sa vyberte do divadla alebo kina. Jednoducho, robte veci, ktoré vám prinášajú uvoľnenie a potešenie.


Ktoré zo spomínaných vecí nedodržiavate a ako sa to na vás prejavuje? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame