Chýbajú vám niektoré lieky? Liečivo môže byť dostupné aj v inej forme, ktorú odporučí lekárnik

starší človek drží v ruke plát s liekmi

Ak v lekárni nenájdete lieky, ktoré zvyčajne kupujete, môžete ich nahradiť inou formou lieku s rovnakým zložením (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Liečivo, ktoré momentálne nemusí byť dostupné, môže byť v lekárňach po ruke vo viacerých formách. Lekárnik odporučí, ktoré generikum je vhodné. Pripomína to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) na sociálnej sieti. Rovnako ako vhodnú liekovú formu, aj jeho vhodnú silu odporučí lekárnik, a to na základe indikácie, veku pacienta a aktuálnej dostupnosti.

Najobľúbenejšie sú tablety, existujú však rôzne iné formy

„Napríklad často používané liečivá ako paracetamol či ibuprofén môžeme nájsť vo forme tabliet, šumivých tabliet, mäkkých kapsúl, čapíkov, suspenzie (sirup), infúzneho roztoku a iných,“ priblížil ŠÚKL. Rôzne liekové formy majú podľa ústavu svoje opodstatnenie pri rôznych diagnózach alebo vekových skupinách.

„Typickým príkladom sú malé deti od troch mesiacov do šiestich rokov, pre ktoré sú zvyčajne určené lieky vo forme sirupu alebo čapíkov,“ ozrejmil. Najdostupnejšou, najviac užívanou a zároveň najobľúbenejšou formou, v ktorej sa lieky predávajú, sú tablety. Niektoré tablety môžu užívať aj deti od šesť rokov. „Tablety je možné užívať aj ako polené či drvené, vďaka čomu vie pacient užiť nižšiu dávku, alebo liek ľahšie prehltnúť,“ vysvetlil ŠÚKL.

Nie všetky tablety však možno rozpoliť. „O tejto možnosti sa dočítate v písomnej informácii pre používateľa alebo vám poradí lekárnik,“ dodal ústav.
Upozornil tiež, že okrem liekovej formy sa jednotlivé lieky môžu líšiť aj v množstve účinnej látky, ktorú obsahuje jedna dávka. „Poznáme napríklad tablety s obsahom 250 miligramov paracetamolu, ale aj tablety s obsahom 500 či 1000 miligramov,“ vysvetlil ústav.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame