Nedovoľte slnku zničiť vaše vlasy: Postarajte sa o ne ešte počas leta

Žena

gettyimages

Trápia vás každoročne počas letnej sezóny suché a lámavé vlasy? Slnko, voda, pot, nevhodná starostlivosť dokážu preriediť počty oslabených vlasov, znížiť ich kvalitu a vám nezostane nič iné, ako sa zveriť do rúk odborníkov. Umývať alebo neumývať často? Nosiť rozpustené alebo radšej vyčesať? Pomôžu vám vlasové prípravky s UV ochranou? Nájsť správny pomer medzi vhodnou a zaťažujúcou starostlivosťou počas leta môže byť spočiatku metóda pokus-omyl.

Vlasy sú najviac vystavené vplyvu vonkajšieho prostredia, ktoré má na ne priamy dosah. Rovnako tak i strava a genetické predispozície zohrávajú veľkú úlohu. Určite ste si však všimli, ako vlasy dokážu prísť o svoju prirodzenú hydratáciu po niekoľkých dňoch na slnku. Naruší sa štruktúra vlasov, vytvoria sa mikrošupinky, vlasy stratia svoj prirodzený ochranný film.


Mohlo by vás zaujímať: Aj zničené vlasy môžu byť opäť krásne: Stačí im dopriať správnu starostlivosť


Základná starostlivosť o vlasy počas leta

S pribúdajúcimi rokmi počet aktívnych vlasových folikulov, ktoré dokážu stimulovať rast vlasov, postupne klesá. Vlasy rokmi šedivejú, prichádzajú o svoju prirodzenú pigmentáciu a čiastočne sa zmení aj ich štruktúra. Starostlivosť o vlasy preto postupne vyžaduje iný – šetrný a ochranný prístup.

Návšteva kaderníka

Pred letom je dôležité zbaviť sa rozštiepených končekov a účes odľahčiť. Ideálne ostrihať tak, aby ste pri úprave potrebovali iba minimum stylingových prípravkov ako laky, tužidlá, gély. Tie totiž vlasy a najmä vlasovú pokožku počas leta dusia a vytvárajú vo vlasoch nepríjemné štruktúry, ktoré sa po reakcii s potom a prachom z prostredia nedajú vyčesať, iba vymyť.

Pamätajte, že žiadna vlasová kúra nedokáže natrvalo zaceliť rozstrapkané končeky. Ženám odporúčame vyskúšať účes, ktorý nebude vyžadovať množstvo sťahujúcich sponiek a mužom zase účes, ktorý bude kratší v oblasti okolo uší a v záhlaví.


Mohlo by vás zaujímať: Máte po lete suché vlasy? Obnovte ich krásu pomocou týchto jednoduchých zábalov


Ochrana pred priamym slnkom

Nezabúdajte na pokrývky hlavy a to nielen počas oddychových dní pri vodnej hladine, ale aj vtedy, keď sa vyberiete na niekoľkohodinový výlet do prírody alebo k turistickým pamiatkam, či dokonca do vlastnej záhradky.

V našich uliciach je ešte stále pomenej vidno ženy v letných klobúkoch. V obchodoch sa pritom pod ich ponukou prehýbajú stojany.

Muži to majú v tomto prípade jednoduchšie – šiltovky sú už dlhodobo obľúbeným módnym doplnkom. Okrem ochrany vlasov pred vysušovaním (až spálením) od slnečných lúčov, chránite vlasovú pokožku pred stratou hydratácie, citlivú pokožku tváre a krku pred spálením a taktiež i jeden z najcennejších zmyslových orgánov – zrak. Ak máte krátke vlasy, nezabúdajte na ochranný krém s UV filtrom, ktorý sa má naniesť aj na krk, uši, čelo a miesta bez vlasového porastu.

Farbenie vlasov

Farbené alebo inak zvýrazňované vlasy už majú pozmenenú štruktúru a sú náchylné na poškodenie od UV žiarenia. Sú na dotyk hrubšie, tvrdšie a stratili aj niečo zo svojej pružnosti, no prvýkrát tieto zmeny spozorujete až pri pravidelných opakovaných farbeniach. Takéto krehké a vysušené vlasy podliehajú lámavosti. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa neodbornému farbeniu vlasov.

Ak bojujete s odrastajúcimi šedinami, neexperimentujte v tomto období s farebnosťou. Pri zachovaní farebnosti totiž stačí iba rovnakým odtieňom dofarbiť pár centimetrov odrastov, nie celú dĺžku vlasov. Na trhu nájdete rôzne vlasové spreje a korektory na prekrytie odrastov, ktoré sa jednoducho aplikujú. Majú síce iba dočasný účinok, no okamžitý a šetrnejší výsledok.


Mohlo by vás zaujímať: 3 osvedčené recepty pre krásne vlasy: Zaručujeme, že vám ich budú všetky ženy závidieť


Frekvencia umývania vlasov

Azda najviac diskutovanou otázkou pri letnej starostlivosti vlasov je ako často si treba vlasy umývať” Odpoveď nemôže byť jednotná, záleží o hustoty a dĺžky vlasov a od životného štýlu. Základom pre toto obdobie je zvoliť kvalitný šampón a kondicionér s obsahom výživných prírodných olejov, ktoré vytvoria vo vlasoch i na pokožke hlavy ochranný film pred stratou hydratácie. Tá je nesmierne dôležitá pre udržanie zdravia aktívnych vlasových folikulov, ktoré potom vytvárajú silnejšie a odolné vlasy.

Hromadiaci sa pot, výskyt v prašnom znečistenom prostredí, slaná alebo chlórová voda – to sú hlavné aspekty, ktoré hovoria za okamžité umytie vlasov. Zabránite tak vzniku podráždenej vlasovej pokožky, ktorá štípe, svrbí a je náchylná na zanesenie rôznych infekcií.

Pri sušení mokrých vlasov postupujte opatrne. Ak je to možné, neupravujte vlasy horúcim vzduchom, žehličkou na vlasy, ani ich nesušte vonku na priamom slnku. Počkajte, kým vlasy mierne preschnú a vytvarujte ich za pomoci kefy a vlažného/studeného vzduchu z fénu.

Dôležitá starostlivosť o vlasovú pokožku

Čo môžete ešte počas tohto leta urobiť inak? Venovať sa pravidelnej masáži vlasovej pokožky pár minút denne. Tá je nielen veľmi príjemná a zbaví vás bolestí hlavy, dokážete ňou podporiť rast zdravších vlasov a predĺžiť ich aktívnu rastovú fázu. Masážou podporíte mikrocirkuláciu krvi, ktorá bude vlasové korienky dostatočne vyživovať. Samozrejme v prípade, ak je vaša strava bohatá na bielkoviny, vitamíny A, B, C, D a E, minerály ako železo, zinok, horčík a omega-3 mastné kyseliny.

V prípade, ak vás trápia dlhodobé problémy so suchými vlasmi alebo i pokožkou (nielen počas leta), je možné, že v skutočnosti ide o skrytý tráviaci problém, ktorý zabraňuje vstrebávaniu živín zo stravy.


Ako sa o svoje vlasy v lete staráte vy Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame