Nemôžete piť kravské mlieko? Vyskúšajte niektorú rastlinnú alternatívu

Mandľové mlieko

thinkstockphotos.com

Aj keď trpíte intoleranciou laktózy alebo ste prešli na vegánsky spôsob života, nemusíte sa mlieka vzdávať úplne. Vyskúšajte niektorý z rastlinných variantov a spestrite si tak svoj zaužívaný jedálniček.

Z hľadiska výživy rastlinné mlieka nedokážu nahradiť tie živočíšne, najmä vo výžive detí. Na strane druhej však nezaťažujú tak veľmi trávenie. Majú nižší obsah vápnika, zinku a fosforu, no v niektorých prípadoch sú o tieto živiny umelo obohatené. Výhodou takýchto rastlinných náhrad  je to, že neobsahujú laktózu ani mliečne bielkoviny. Teda sú ideálnym riešením  pri alergii na mlieko. Taktiež sú vhodnou alternatívou mlieka pri srdcovo-cievnych ochoreniach, problémoch s tlakom či vyšším cholesterolom, pretože majú lepšie zloženie tukov.

Sójové mlieko je účinné aj na ekzémy

Azda najznámejším typom rastlinného mlieka je sójové. V skutočnosti ide o výluh zo sójových bôbov, ktorý neobsahuje lepok, cholesterol ani živočíšne bielkoviny. Zo všetkých strukovín má práve sója najvyšší podiel bielkovín, esenciálnych aminokyselín, nenasýtených omega-3 mastných kyselín a minerálov. Vďaka nízkej hladine cukru je toto mlieko vhodné aj pre diabetikov – v ich prípade sú potraviny zo sóje priam odporúčané. Účinok tohto mlieka môžete využiť aj pri osteoporóze, dne či ekzémoch. Pozor však na to, že aj sójové mlieko môže vyvolať alergickú reakciu. So sójovým mliekom sa to tiež nevypláca preháňať – hľadajte to, ktoré nie je produktom z geneticky upravenej sóje a majte tiež na pamäti, že sója obsahuje izoflavonidy podobné ženskému hormónu estrogénu. Majú svoje výhody (napríklad pre ženy v menopauze), ale pri veľkom príjme podľa všetkého môžu nabúrať prirodzenú hormonálnu rovnováhu.


Mohlo by vás zaujať: Čo ste o sójovom mlieku možno nevedeli: Zdraviu môže prospievať, ale aj škodiť!


Ryžové mlieko podporí imunitu

Vyrába sa zo špeciálne upravenej ryžovej múky a kvôli tomu, že neobsahuje lepok, mliečne bielkoviny, laktózu ani cholesterol, je výbornou voľbou aj pre alergikov či ľudí so srdcovo-cievnymi problémami. V porovnaní s klasickým mliekom má viac karbohydrátov a takmer neobsahuje vápnik.  Komerčne vyrábané ryžové mlieka sú neraz obohacované vitamínmi a minerálmi (napr. železom, kalociom, vitamínmi skupiny B). Ak patríte k fanúšikom mliečnej ryže, určite si obľúbite aj ryžové mlieko.

Ovsené mlieko napraví trávenie

Ovos si ceníme kvôli vysokému obsahu vlákniny, vitamínov, minerálnych látok a iných živín. A rovnako sa nimi pýši aj ovsené mlieko. Okrem toho, že je vhodné pre diabetikov a alergikov na laktózu, je výborným riešením aj pre celiatikov. Ovsená múka, z ktorej sa nápoj vyrába, sa lepku zbavuje pomocou špeciálnej metódy. Vhodné je aj pri liečbe obezity či znižovaní nadváhy a hladiny cholesterolu. Dokáže totiž poriadne nasýtiť a energiu dodáva organizmu postupne.


Mohlo by vás zaujať: Hit nielen pre ženy v menopauze: Pripravte si makové mlieko a zostaňte fit!


Upevnite si krásu pomocou mandľového mlieka

Jedným z produktov, ktoré sa z chutných orechov vyrába, je mandľové mlieko s nižšou kalorickou hodnotou a skvelou chuťou. Výborné je, že aj keď má vysokú nutričnú hodnotu (vrátane vápnika a vitamínu E), tá kalorická je nízka. Neobsahuje saturované tuky. Aj vďaka tomu sa zaraďuje medzi nápoje vhodné pri chudnutí či udržiavaní si stálej hmotnosti. Navyše zlepšuje pružnosť pokožky, upokojuje nervový systém, udržiava pevné a čisté cievy, podporuje pevnosť kostí, zubov a svalov a zlepšuje kvalitu vlasov aj nechtov. Obsahuje však menej proteínov ako kravské mlieko

Chudnite s kokosovým mliekom

Kokosové mlieko sa vyznačuje lahodnou chuťou a aj keď má vyššiu energetickú hodnotu, dá sa celkom ľahko stráviť. Ak sa chcete vyhnúť rôznym aj vážnejším ochoreniam a zabezpečiť si rýchle a dobré trávenie, konzumujte ho na raňajky alebo desiatu trikrát do týždňa. Keďže však obsahuje pomerne dosť nasýtených tukov, mnoho organizácií ako americká FDA neodporúča jeho každodennú konzumáciu. S kokosovým mliekom sa nemusíte obávať ani  chuti na sladké či vlčieho hladu. Pri vonkajšom použití si zabezpečíte pevné nechty a vlas a aj vrások budete mať menej. 


Aké druhy rastlinných mliek ste už vyskúšali a aké s nimi máte skúsenosti? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame