Trápi vás väčšie bruško? Zbavte sa ho cvikmi a lepšou stravou

Veľké brucho

thinkstockphotos.com

Mnoho žien a mužov trápi väčšie bruško. Je to jednoducho kritická partia, na ktorú sa nabaľujú kilá o čosi ľahšie, ako inde. Existujú však potraviny, triky a cviky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa ho.

Brucho je komplikovaná partia

Brucho patrí medzi partie tela, do ktorých sa tuk ukladá najľahšie. Schudnúť z neho je preto veľmi ťažké. Ak cez deň prijmete viac kalórií, ako stihnete spáliť, telo si samé vyberie, kde si začne tuky ukladať. Najčastejšie je to práve oblasť brucha a u žien tiež stehná a zadok.

Ak však budete jesť málo, opäť záleží na genetike a telo nemusí siahnuť na tukové zásoby v bruchu, ale zoberie napríklad z prstov alebo stehien. Ak ste teda odhodlaní pre pekné brucho niečo obetovať, rátajte s tým, že budete musieť pravidelne cvičiť a takisto zmeniť stravu.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete sa zbaviť brušného tuku? Upravte jedálniček podľa našich rád


 

Zabudnite na brušáky

Väčšina ľudí robí to, že ak ich trápi väčšie bruško, naordinujú si každý deň prehnanú dávku brušákov. Znie to možno logicky, no brušáky sú vo väčšine prípadov neúčinné a pri ich častom cvičení môžu spôsobiť problémy s chrbticou. Odporúčajú sa cvičiť len raz alebo dvakrát do týždňa.

Naopak, za veľmi účinný sa považuje plank, pomocou ktorého si vypestujete pekné a pevné brucho. Ide o cvik, pri ktorom pracujete s vlastnou váhou tela a jeho najväčšia výhoda spočíva v tom, že zaberie relatívne málo času a ponúka viditeľné výsledky už po pár týždňoch.

Plank: Začnite tým, že si ľahnete na podložku bruchom nadol. Následne vytlačte celé telo smerom hore tak, že sa opierate len o lakte a špičky nôh. Hlava smeruje dole a telo je v jednej rovine. Nie nadarmo sa plank nazýva aj doska. Pozor na vysoko zdvihnutý zadok. Telo musí byť rovné.

Cvičte: 1. deň 2 x 20 sekúnd

2. deň 3 x 20 sekúnd

3. deň 3 x 30 sekúnd

4. deň 4 x 30 sekúnd

5. deň 4 x 40 sekúnd

6. deň 5 x 40 sekúnd

7. deň oddych


Mohlo by vás zaujímať: Schudnite konečne z brucha podľa vašich predstáv: Tentoraz sa vám to podarí


Naučte sa správne jesť

Okrem pravidelného cvičenia sa musíte naučiť aj správne jesť. Najdôležitejšie je jesť pomaly a každé sústo prežuť aspoň dvadsaťkrát. Rovnako dôležité je jesť päťkrát denne menšie porcie a neprejedať sa. Ak jete napríklad len trikrát denne veľké porcie, vaše telo sa začne báť nedostatku a začne si robiť tukové zásoby, najčastejšie v oblasti brucha.

Upravte svoju stravu a pitný režim

Rovnako dôležité je počas dňa vypiť aspoň dva litre čistej vody alebo bylinných čajov. Vhodné sú aj domáce smoothie nápoje z čerstvého ovocia. Vyhýbajte sa kupovaným, ktoré obsahujú veľa cukru.

V strave preferujte chudé mäso, ryby, vajíčka, jablká a nezabúdajte na koreniny, ktoré dokážu s bruškom zázraky. Výborným spaľovačom tukov je napríklad rasca. Šikovná je v tomto smere aj kurkuma, škorica alebo čili. Naopak, vyhýbajte sa mastným a vyprážaným jedlám, zemiakom, banánom, cestovinám a sladkostiam.


Mohlo by vás zaujímať: Pred a po chudnutí: Pri prezeraní týchto fotografií nebudete veriť, že na záberoch je tá istá osoba


Ak nestíhate každý deň cvičiť, hýbte sa inak

Ak nemáte každý deň čas na to, aby ste si zacvičili, skúste sa hýbať a vyvíjať energiu aspoň popri každodenných povinnostiach. Napríklad zabudnite na istý čas na výťah a chodievajte po schodoch. A ak potrebujete ísť nakúpiť, auto nechajte v garáži a radšej sa prejdite. Kalórie sa dajú spáliť aj pri upratovaní a vysávaní, takže sa týchto aktivít nestráňte.

Vyhnite sa stresu!

Vedeli ste, že za priberaním stojí častokrát aj stres? Ak netrvá dlho, neškodí, pretože aktivizuje metabolizmus a dokáže človeka dohnať k lepšiemu výkonu. Permanentný stres je však niečo celkom iné. Ľudskému telu škodí a okrem mnohých iných zdravotných problémov spôsobuje aj priberanie. Ak teda chcete čo-to z bruška zhodiť, budete musieť poľaviť z pracovného tempa. Pomôcť môže bylinkový kúpeľ, levanduľové sviečky, dobrá hudba, šport, harmančekový čaj veľa zeleniny.


Ako sa podarilo zhodiť z brucha vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame