Nenávidené komáre pod lupou: Koho štípu najviac a ako sa pred nimi brániť?

Komár

sxc.hu

Sezóna komárov vrcholí a a na niektorých miestach Slovenska je týchto „miláčikov“ naozaj požehnane. Ich správanie je tiež podrobené sledovaniu vedcami. Jeden z nich hovorí, akí ľudia komáre priťahujú najviac a, ako aj čo proti nim zaberá a čo nie…

Nasledujú teplo a čuch

Komáre nachádzajú svoje obete tak, že cítia teplo a oxid uhličitý, ktoré cicavce vylučujú. Komáre tiež navádza ich čuch. Napriek tomu, čo mi tvrdila moja babička, nemám sladkú krv, hovorí molekulárny biológ L. J.  Zwiebel, profesor americkej Vanderbiltovej univerzity. Komáre podľa neho nedokážu rozoznať kvalitu krvi.

Potiaci sa a tehotné ženy sú lákadlom

Tehotné ženy a objemnejší ľudia niekedy obeťami početnejších útokov, pretože vyvíjajú viac energie ako priemerný človek. ,,Komáre priťahuje náš ľudský telesný pach, a ten je prevažne dôsledkom baktérií na našej koži, dodal Zwiebel. Flóra a fauna na našej koži podľa jeho slov vonia komárom príťažlivo, a ešte viac u ľudí, ktorí trávia veľa času vonku alebo sa príliš potia.

Cesnak ani vitaním B nepomôžu

Ako je Zwiebelovi známe, neexistujú vedecké podklady dokazujúce, že ľudia s vysokým cholesterolom či cukrovkou komáre odpudzujú, ako tvrdia niektoré internetové servery. Rovnako tak nepomôže brať vitamín B, jesť cesnak alebo užívať určité lieky.


Mohlo by vás zaujímať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Neškrabte sa

Ľuďom pokrytým pupienkami a svrbivými rankami radia prestať sa škrabať. Keď komár uhryzne, zanechá po sebe isté množstvo slín, ktoré obsahujú okrem iného aj protizrážanlivé látky a lokálne anestetikum. Telo tieto látky rozpozná ako cudzieho votrelca a ako reakciu vyšle histamíny. Škrabanie len roznesie sliny a povzbudí tak vylúčenie väčšieho množstva protilátok a tým aj silnejšie svrbenie a roztočí to prepojený cyklus.

, ktorí po pohryzení opuchnú a uhryznutie ich veľmi svrbí a páli, by sa mali poradiť s lekárom a začať brať denne voľne predajné antihistaminiká ako prevenciu, dodal Zwiebel. Komáre ich síce budú hrýzť ďalej, ale oni si to budú menej alebo úplne prestanú všímať, pretože liek zabráni alergickej reakcii, ktorá mení bezbolestné uhryznutie na svrbiacu nepríjemnosť.

Ako sa teda pred nim chrániť?

Komárie samičky ženie príroda k hryzeniu ľudí, pretože potrebujú krvavú stravu, aby dokončili svoj ​​reproduktívny cyklus a vyprodukovali životaschopné vajíčka, čo vyžaduje veľký prísun proteínu. Aby ste znížili riziko pohryznutia, umývajte sa antibakteriálnym mydlom, ktoré zníži množstvo baktérií priťahujúcich komárov na vašej koži, radí Zwiebel.

Medzi ďalšie spôsoby, ako sa vyhnúť pohryznutiu komára, patrí vyhýbať sa pobytu vonku za úsvitu a súmraku, kedy sú komáre najaktívnejšie. Pomôžu aj vonkajšie vetráky, ktoré hmyz zaženú. Ak nie je príliš horúco, dajú sa nosiť dlhé nohavice a košele s dlhým rukávom. A pomôcť môžu samozrejme aj repelenty.


Ako sa v horúcom lete snažíte brániť pred komármi? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Zora, ČTK, The Wall Street Journal
Odporúčame