Nepríjemný tik v oku: Odhaľte jeho príčinu a zbavte sa ho

Žena

thinkstockphotos.com

Tik v oku sa môže objaviť kedykoľvek a kdekoľvek, ale obvykle príde vtedy, keď sa to najmenej hodí. Spôsobiť ho môže nárazový stres, nedostatok spánku alebo dlhodobé napätie. Ako sa ho zbaviť a zabrániť mu, aby sa opäť objavil?

Nie je tik ako tik

V prvom rade treba rozlišovať tik spôsobený šklbnutím svalov v oku a tik, ktorý sa prejavuje grimasami a pohybmi, ktoré sa dajú ovplyvniť. Druhý typ sa prejavuje už v detstve a často je za ním genetika, neurobiologické alebo stresové príčiny. Ide o chronickú poruchu (Tourettov syndróm) a gestá či pohyby môžu byť sprevádzané aj rôznymi zvukmi. Oveľa častejšie sa ale stretávame s tikom oka, ktorý nedokážeme ovplyvňovať.

Prečo vzniká tik v oku?

Mimovoľné mykanie oka môže mať viacero príčin, ale najčastejšie je to únava alebo preťaženie. V tomto prípade sa tik objaví, ak ste unavený, nevyspatý a telu nedoprajete dostatok oddychu. Pokiaľ ide len o prechodný stav, keď máte veľa práce, osobné problémy a podobne, tik by sa mal stratiť, keď sa opäť vrátite do „normálu“.

Ak pravidelne pijete kávu, kofeínové nápoje, fajčíte alebo požívate alkohol, tik sa môže objaviť aj pri ich nedostatku. Pokiaľ sa snažíte prestať s fajčením alebo obmedzujete pitie kávy, môže vás pritom sprevádzať aj mykanie oka.

Dlhodobá práca na počítači, sledovanie televízie, čítanie, práca s múdrym telefónom či tabletom – aj to môže stáť za tikom oka. Každá činnosť, ktorá namáha zrak môže spôsobiť únavu svalov okolo oka a podporovať tik.

Tik oka zvyčajne trvá niekoľko dní a keď pominú príčiny, stratí sa aj on. Pokiaľ ale pretrváva dlhšie, príčinou môže byť niečo závažnejšie a je vhodné vyhľadať neurológa.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás jačmeň na oku? Pomôžu aj tieto domáce recepty


Oddych a vitamíny

V prípadoch, kedy za tik v oku môže únava alebo stres je najlepším liekom spánok a oddych. Po prebdených nociach pomôže celému organizmu a zbavíte sa tak aj nepríjemného šklbania v oku. Ak ste pod dlhodobým stresom a psychickým tlakom, určite by bolo vhodné, aby ste si aspoň pár dní oddýchli a relaxovali – ideálna je však dlhšia dovolenka.

Zabúdať by ste nemali ani na pitný režim, ktorý treba dodržiavať. Je dôležitý rovnako ako vitamíny a minerály, ktoré sú potrebné pre silný a odolný organizmus. Konzumovať sa odporúča celozrnné pečivo, kuracie stehná, chudé bravčové mäso a hovädzie mäso. Pomôže aj to, ak si 1-2 krát týždenne uvaríte vajíčko a k nemu si dáte porciu zeleniny.

Tik v oku môže spôsobovať aj nedostatok horčíka, preto je vhodné dbať na jeho dostatočný príjem. Bohaté na tento minerál sú minerálky s jeho obsahom, celozrnná múka, orechy (lieskové, kešu, mandle, vlašské), slnečnicové semienka, o niečo menej ho majú banány či brokolica. Kŕče a tiky môžu byť aj prejavom nedostatku vitamínov skupiny B. Racionálnym stravovaním, v ktorom nechýba listová zelenina, celozrnné pečivo, rôzne druhy ovocia, mäso, strukoviny, vajcia, by ste mali potrebu vitamínov skupiny B pokryť. Pri tiku v oku je však vhodné na čas nasadiť aj výživový doplnok s ich obsahom.     


Mohlo by vás zaujať: Pálenie, rezanie či slzenie očí vie potrápiť: Ako si s týmito ťažkosťami poradiť?


Čo ak nezmizne sám?

Pokiaľ problém neodoznie po niekoľkých dňoch sám, nezaberie oddych ani vitamíny, mali by ste navštíviť lekára. S návštevou lekára by ste nemali váhať ani v prípade, že šklbanie oka sprevádza hnis, poruchy videnia, bolesť alebo citlivosť na svetlo. Predpísať vám môže lieky na zmiernenie problému alebo vám pomôže botulotoxín, ktorý sa vstrekne do postihnutých svalov.

Ako už bolo naznačené,  tik oka môže byť symptómom neurologického ochorenia. Aj keď sa to nestáva často, neurologická diagnóza sa predsa len objavuje ako príčina zdravotných problémov, aj keď u malého percenta pacientov.

Tikanie v oku určite netreba podceňovať ani vtedy, keď sa vylúči neurologické ochorenie. Dlhodobý stres, napätie a nedostatok spánku môžu v organizme napáchať nemalé škody. Tik v oku je teda akýmsi varovným signálom, ktorý nás upozorňuje na to, že treba spomaliť a myslieť aj na odpočinok a dostatok spánku. Pokiaľ sa objaví, spomeňte si na to, že prvoradé je zdravie a miesto toho, aby ste celú noc prebdeli nad prácou sa radšej poriadne vyspite.


Aké skúsenosti so šklbaním oka máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame