Neustála únava je daň za rýchle životné tempo: Konajte, kým nie je neskoro

Muž

flickr.com/Pauly´

Chronický únavový syndróm (CHÚS), alebo bežnejšie chronická únava, znamená pretrvávajúcu alebo častú nevysvetliteľnú únavu, ktorá trvá dlhšie ako šesť mesiacov. V jej dôsledku postihnutí ľudia nedokážu po nočnom spánku nadobudnúť plnú fyzickú a duševnú vitálnosť a sú stále unavení.

Odhaduje sa, že asi 0,5 percenta populácie trpí na chronickú únavu. Jej obeťou sa stávajú väčšinou ženy vystavené veľkej záťaži v zamestnaní aj v rodine. Postihnúť však môže aj mužov a deti.

Porucha imunity

Dlhodobá práca v strese bez potrebného oddychu spolu s permanentnou únavou prinášajú so sebou poruchy imunity. Mnohí ľudia sa zbadajú až po opakovaných chronických infekčných ochoreniach, ktoré ich napokon predsa len chtiac-nechtiac prinútia vystúpiť z kolotoča povinností a venovať sa viac svojmu zdraviu.

Ochorenie uznala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Odborníci sa prikláňajú k jeho presnejšiemu pomenovaniu – chronický únavový a imunitný dysfunkčný syndróm. V Čechách už niekoľko rokov funguje Centrum na liečenie chronického únavového syndrómu. U nás sa mu najčastejšie venujú imunológovia a endokrinológovia.


Mohlo by vás zaujať: Priberáte, chudnete alebo ste stále unavení? Možno je za tým štítna žľaza


Príčina chronickej únavy nie je celkom jasná

Presné príčiny vzniku chronickej únavy sú predmetom výskumov. Žiaľ, doposiaľ sú neznáme. Napriek rôznym technickým vymoženostiam v zdravotníctve a početným diskusiám na vedeckých konferenciách, zatiaľ nikto neobjavil pôvodcu ani spôsob liečby chronickej únavy. Únava zostáva naďalej nemerateľná.

 “Môže ísť o kombináciu viacerých príčin, za ktorými sú chronická vírusová infekcia, porucha bunkovej a protilátkovej imunity a oslabenie organizmu pôsobením dlhotrvajúceho stresu, emocionálneho napätia a veľkého pracovného vyťaženia,“ uviedla predpoklad imunologička MUDr. Eva Velická.

Do úvahy prichádzajú aj nediagnostikované infekčné a zápalové choroby a do istej miery aj genetická predispozícia.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás neustála únava či enormné priberanie? Možno vám chýba jód!


Varovné signály

Chronická únava sa prejavuje pravidelným vyčerpaním tela. Môžu ju sprevádzať symptómy typické pre vírusové ochorenia:

  • bolesti hlavy
  • zvýšená teplota medzi 37,3 a 38 °C
  • problémy s trávením
  • dlhodobo zväčšené uzliny
  • objaviť sa môžu aj  bolesti svalov a kĺbov bez opuchu a začervenania
  • poruchy spánku a následne z vyčerpania tiež zhoršenie pamäte a koncentrácie

Okrem subjektívnych pocitov pacienta, môže lekár objektívne opakovane zistiť zvýšenú teplotu, zápal sliznice hrdla a zväčšenie krčných lymfatických uzlín. Pri posudzovaní ďalších príznakov ochorenia sa opiera o tzv. veľké a malé Holmesove kritériá. Ak u pacienta zistí dve veľké a osem malých kritérií, tak po vylúčení iných závažných ochorení môže potvrdiť diagnózu chronický únavový syndróm vylučujúci, že pacient je simulant, hypochonder či neurastenik.


Mohlo by vás zaujímať: Teploty či únava bez zjavnej choroby: Diferenciálna diagnostika napovie, o čo ide


Ako prebieha návšteva u lekára?

Vaša cesta by mala viesť v prvom rade k praktickému lekárovi. Pri diagnostike je dôležitá čo najpodrobnejšia a najdôkladnejšia anamnéza. Pacient väčšinou absolvuje laboratórne vyšetrenia krvi a moču (fyzikálne a základné laboratórne biochemické vyšetrenie, kultivačné, hematologické a sérologické vyšetrenie). Na základe zistených výsledkov je odoslaný k špecialistovi. Keďže chronická únava má multidisciplinárny charakter, treba počítať s tým, že do stanovenia diagnózy a následnej liečby budú zapojení viacerí špecialisti, ktorých treba navštíviť – internista, imunológ, infektológ, endokrinológ, reumatológ, ORL odborník, neurológ, psychiater.

Únava môže mať rôzne príčiny

Prv než sa stanoví diagnóza chronický únavový syndróm, treba diferenciálnou diagnostikou vylúčiť iné závažné ochorenia. Symptómy únavy totiž nie sú len príznakom chronickej únavy, ale sprevádzajú množstvo iných ochorení. Takmer vždy sú predzvesťou nejakej vážnejšej choroby – znížená činnosť štítnej žľazy alebo cukrovka, ďalej to môžu byť chronické ochorenia srdca, pľúc, pečene, obličiek, čriev. Do úvahy pripadajú aj  chronické vírusové, bakteriálne, plesňové a parazitárne ochorenia, onkologické ochorenia, hematologické ochorenia (napr. anémia z nedostatku železa, poruchy vstrebávania vitamínu B12, kyseliny listovej), prípadne imunodeficientné stavy, autoimunitné ochorenia (lupus),  psychiatrické ochorenia (depresie a neurózy). Veľmi ťažké stavy chronickej únavy sprevádzajú neurologoické ochorenia – skleróza multiplex, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a pod.

Ak sa z laboratórnych a odborných vyšetrení do pol roka nič nezistí a nepotvrdí, lekár môže stanoviť diagnózu chronický únavový syndróm.


Mohlo by vás zaujímať: Ste neustále v strese a pod tlakom? Naučte sa zvoľniť tempo!


Ako chronický únavový syndróm liečiť?

Možnosti liečby zatiaľ nie sú jednoznačne určené. V podstate špecifická liečba chronického únavového syndrómu zatiaľ ani neexistuje. U pacientov sa liečia najprv príznaky ochorenia. Obvykle sú to bolesť, zápal a teploty, teda pôjde o podávanie protizápalových a protivírusových preparátov.

Na posilnenie obranyschopnosti sa odporúčajú imunomodulačné preparáty, vhodné sú tiež minerály horčík a zinok, vitamín C, B1, B6, A, E, multivitamínové preparáty s vyváženým obsahom vitamínov a probiotiká.

alternatívnej liečby sa osvedčili akupunktúra, psychoterapia, enzymoterapia, koenzým Q10, fytoterapeutická liečba prípravkami s výťažkami bylín aloe vera, echinacea, ginko, ľubovník.

Liečba si vyžaduje komplexný prístup v zmene životného štýlu. Upraviť treba stravovacie návyky, podľa  možnosti vylúčiť alebo výrazne obmedziť pitie alkoholu a kávy. Do jedálneho lístka pridať čo najviac ovocia a zeleniny a vylúčiť z neho veľké dávky sladkostí, ktoré odoberajú z organizmu minerály a tým aj energiu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Prevencia – ubrať plyn

Únava nie je samoúčelná. Je to výzva na odpočinok. Vražedné tempo doma aj v práci treba rozhodne zastaviť. Pracovný nápor sa musí kompenzovať pravidelným a kvalitným oddychom. Upraviť treba aj spánkový režim pacienta tak, aby mu poskytol dostatok kvalitného spánku. Samozrejme, aj denný režim nemá byť len o naháňaní sa a prepínaní síl. V práci sa tiež neoplatí prepínať svoje sily. Stačí, ak poctivo odrobíte stanovených 8 hodín a potom prepnete do iného režimu, najideálnejšie odpočinkového – s teniskami na nohách alebo s knižkou v ruke. Vyhýbať sa treba najmä stresu. Vynikajúco sa to dá zvládnuť vhodnými uvoľňujúcimi športovými aktivitami, ako sú prechádzky, plávanie, turistika, cyklistika či joga – najmä powerjoga.


Často pociťujete únavu? Ako proti nej bojujete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Pauly´, flickr.com/Pauly´, Viola
Odporúčame