Nevera bolí v každom veku: Ako sa s ňou vysporiadať?

Seniory

thinkstockphotos.com

Žijete v manželstve, ktoré dlhodobo funguje, prekonalo už mnoho prekážok, no teraz sa mu do cesty postavila tá najhoršia? Nevera si nevyberá podľa veku, pohlavia, ani partnerského stavu a väčšinou udrie nečakane ako blesk z jasného neba. Ako sa zachovať, keď zistíte, že vám bol partner neverný a za akých okolností mu dať druhú šancu?

Či už dôjde k nevere v manželstve trvajúcom roky, niekoľko rokov, alebo dokonca niekoľko  desaťročí, vždy bolí rovnako. Pre podvedeného je to nepochopiteľná zrada, ktorá často bolí viac, ako tá najsilnejšia nečakaná facka. Preto je pochopiteľné, že podvádzanie v partnerstve je pre všetkých, ktorých sa týka, tou najťažšou skúškou ich lásky. A je len na nich, či ňou prejdú, alebo nie a či ich táto prekážka rozdelí, alebo naopak ešte viac spojí a zomkne dohromady.

Ako zistiť, že vás podvádza?

Ak žijete v dlhodobom vzťahu, poväčšine fungujete v určitých zaužívaných vzorcoch správania a teda idete v jasných vyjazdených koľajach. „Akékoľvek vybočenie alebo zmena v správaní môže byť indícia, ktorú si treba všimnúť. Treba povedať partnerovi: ,,zbadala som takúto zmenu“ – nezakrývať to, pýtať sa, rozprávať, vyjadriť svoje pocity či pochybnosti, nenechať to dostať do štádia, kedy by už došlo k rozvinutiu iného vzťahu,“ vysvetľuje psychológ, PhDr. František Skokan, z psychologickej ambulancie Fesko v Žiline a zdôrazňuje potrebu vzájomnej komunikácie.


Mohlo by vás zaujať: Manželský poradca objasňuje neveru: Prečo muži podvádzajú a ako ich odhaliť?


Aké znaky si môžete všimnúť?

V zásade sa treba zamerať na akékoľvek zmeny v správaní –  nielen čo sa týka intímnych záležitostí. Napovedať, že sa niečo deje napríklad môže:

  • nezáujem o dianie v rodine, podráždenosť
  • podstatne dlhší čas trávený mimo domova (či už „s kamarátmi“ alebo „v práci“)
  • väčšie neodôvodnené výdavky
  • nezáujem o sex, oveľa nižšia intenzita stykov
  • klišé vo forme stráženia si telefónu, mailov, časté sms

Nie vždy musí ísť o neveru, no v takýchto prípadoch sa zväčša niečo deje a je na vás, aby ste vypátrali príčinu. Niekedy môže ísť aj o zdravotné či pracovné problémy.

Pred problémom neutekajte

Možno sa budete čudovať, no mnoho žien, ale aj mužov síce niečo tušia, no nahovárajú si, že si neveru len namýšľajú, že ich by partner predsa nikdy nepodviedol. Omyl! Pred nijakými indíciami netreba nikdy zatvárať oči. „Treba si všímať aj drobné veci na správaní, ktoré by mohli signalizovať, že sa niečo vo vzťahu deje. Často sa robí taká chyba, že sa nad tým mávne rukou, a potom už môže byť neskoro na záchranu vzťahu,“ upozorňuje špecialista na psychológiu.


Mohlo by vás zaujať: Neverní päťdesiatnici: Podľa prieskumu ich podvádza naozaj dosť


Každý reaguje inak

Nedá sa vo všeobecnosti povedať, ako reagovať na neveru. Každý je iný a každý aj inak prežíva reakcie na krízový stav, akým je nepochybne aj informácia o partnerskej nevere. Niekto kričí, iný sa naopak uzavrie do seba, niekto plače, iný sa chce o tom v pokoji porozprávať a všetko si vydiskutovať, niekto sa trápi viac, iný zas menej. „Nedá sa veľmi radiť, že ako treba zareagovať, pretože každý vzťah je jedinečný. Paradoxne niekedy je účinné aj to, že partnerovi umožníme, aby začal rozvíjať nový vzťah. U niekoho zaberajú aj slzy, vyhrážky, krik a scény, alebo naopak tichá domácnosť. Je to naozaj veľmi individuálne,“ vysvetľuje odborník, PhDr. František Skokan.

Rozísť sa, alebo nie?

Opäť tu ide o súvislosti, povahy zúčastnených strán, záväzky, pevnosť vzťahu a lásku oboch partnerov – teda o viacero dôležitých, vzájomne súvisiacich faktorov. Ak partneri nie sú manželia a nemajú spoločné deti, posudzuje sa nevera trochu inak, ako v opačnom prípade. Ak sú manželia navyše rodičmi malých detí, alebo sú už v staršom veku, neraz sa aj nad takým prehreškom, akým je nevera, prižmúria oči.


Mohlo by vás zaujať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


Dať druhú šancu nie je ľahké

Ak ste v pozícii, že chcete dať partnerovi druhú šancu, pretože išlo napríklad len o jednorazové pošmyknutie a na vzťahu vám veľmi záleží, je potrebné začať ho budovať odznova. „Ak sa žena rozhodne, že dáva druhú šancu, malo by ísť vlastne o budovanie nového vzťahu, nemali by sa vrátiť do starých koľají, pretože skôr či neskôr by sa toto správanie mohlo zopakovať. Malo by vlastne ísť o také nové dvorenie, nadbiehanie jeden druhému, teda akoby začiatok niečoho nového,“ radí na margo témy psychológ, PhDr. František Skokan.

O vzťah musia zabojovať dvaja

Viacerí terapeuti však potvrdia, že nevera paradoxne niektoré vzťahy môže aj posilniť. Často upozorní na dlhodobo neriešený problém vo vzťahu a ak obaja v sebe nájdu silu priznať si časť viny a popasovať sa so situáciou, môže sa ešte všetko na dobré obrátiť.


Máte vlastné skúsenosti s neverou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame