Nevera ničí aj dlhoročné manželstvá: Dá sa odpustiť alebo je dôvodom na rozvod?

Pár

gettyimages

Nevera je pre všetkých zamilovaných ťažkým úderom, s ktorým sa nedá len tak vyrovnať. Či už ide o muža alebo ženu, zasiahne hlboko najmä v dlhoročných vzťahoch a manželstvách.

Častý dôvod rozvodu

Nevera je veľmi častým dôvodom rozvodov. Čísla zo štúdií sa rôznia, no nie sú zanedbateľné. Údajne až 60 percent mužov a 40 percent žien bolo neverných aspoň raz. Podľa štúdie francúzskeho ústavu IFOP sa nevery dopúšťa 48 percent Francúzok, či už ide len o bozky, alebo sex a trvalý mimomanželský vzťah. Napriek tomu, až 90 percent Američanov, podľa prieskumu publikovanom v Psychology Today, tvrdí, že nevera je neodpustiteľná.

Čo je vlastne nevera?

Názory na to, čo je vlastne nevera sú rôzne. Hranice nevery, flirtovania a nevinnej hry sú preto pomerne tenké. Pre niekoho môže byť neverou už len četovanie a koketovanie cez sociálne siete, iní za neveru považujú len sexuálne podvádzanie partnera. Pravda je však taká, že nič nedokáže v manželstve spôsobiť taký chaos ako nevera. Všetko je náhle v troskách, nabúraná je aj dôvera a vzťah sa javí ako rozbitý.

Kým sa to ľudí netýka, mnohí z nich si vravia, že by neveru nikdy neodpustili. V čerstvých vzťahoch sa to možno dá pochopiť, ako si však poradiť v manželstvách, ktoré trvajú roky? Nie je to vôbec tak jednoduché…


Mohlo by vás zaujímať: Nevera otrasie nejedným vzťahom: Priznať ju, či radšej mlčať ako hrob?


Podozrivé správanie

Nie vždy je jednoduché rozoznať, či ide o neveru. Akokoľvek je však utajovaná, vždy nakoniec vypláva na povrch. Existuje množstvo signálov, ktoré naznačujú, že vo vzťahu niečo nie je v poriadku.

1. Náhle zmeny v časovom rozvrhu. Manžel či manželka začali chodiť z práce neskôr, prípadne trávia odrazu viac času mimo domu. Pritom často sú tieto aktivity zahmlievané a neobjasnené. Pri takomto správaní je na mieste klásť si otázky. S podozrievavosťou to však netreba preháňať.

2. Náhle koketovanie. Keď sa ona alebo (špeciálne) on začnú viac zaujímať o svoj zovňajšok, kupovať si kozmetiku, prípadne oblečenie, ktoré by si nikdy predtým nekúpili, obzerať sa v zrkadle, v prípade mužov si napríklad kupovať v lekárni prípravky proti vypadávaniu vlasov, je na mieste spozornieť.

3. Zmena vo frekvencii sexuálnych stykov. Neverný partner môže vykazovať sexuálny chlad voči partnerke, alebo naopak sa môže tiež snažiť častejšom sexom „zmazať“ svoju vinu.

4. Podozrivé používanie telefónu. Ak zrazu zmizne mobil, ktorý so sebou osoba inak všade nosila, ide o možnú známku nevery. Keď neberie telefón vo vašej prítomnosti, je potrebné sa znepokojovať. „Niekoľkokrát týždenne u nás zvonil doma telefón, ale keď som ho zdvihla, nikto na druhom konci nebol,“ spomína Lea. „Keď sa manžel dostal k telefónu skôr než ja, hovoril údajne s mamičkou, ktorá však tentoraz nezavesila,“ dodáva.

5. Hmotné známky. Stopa rúžu na košeli, parfum, ktorý nepoužíva, dlhé a svetlé vlasy u brunetky, chlpy psa alebo mačky na svetri, keď ste tieto zvieratá nikdy doma nemali. Ďalej sú to darčeky, ktoré dostal(a) od „kolegov“ alebo „rodiny.“ Je veľa známok, ktoré hovoria samé za seba.

6. Meno, ktoré sa v rozhovore často objavuje. Zamilovaní majú potrebu hovoriť o svojej vyvolenej alebo o svojom vyvolenom. A to do tej miery, že o ňom alebo nej hovoria aj so svojím partnerom. Ak sa v rozhovore veľmi často objavuje meno kolegu alebo kolegyne, môže ísť o neveru.

Myslieť na budúcnosť

Ak sa o nevere dozviete, doprajte si dostatočne dlhý čas na to, aby ste všetko strávili, poplačte si, posmúťte. Skúste však nebyť sami, ale tráviť čas v okruhu ľudí, ktorým dôverujete a ktorých rady vám môžu pomôcť.

Pokiaľ zistíte, že ste obeťou hry zo strany vášho partnera, je dôležité zamyslieť sa nad vlastnou situáciou. Dôležité je teda myslieť hlavne na budúcnosť a nie na minulosť. Máte pocit, že váš vzťah má ešte čo ponúknuť, že bez druhej osoby si nedokážete predstaviť život?


Mohlo by vás zaujímať: NÁZOR Hranica medzi láskou a nenávisťou je viac než tenká: Kde začína nevera?


Sledovať vlastné záujmy

V praxi je najlepšie riadiť sa tým, čo je pre podvedeného najlepšie. Sledovať vlastné záujmy, zosumarizovať si, čo ste spolu prežili, čo stratíte a či jedno zakopnutie znamená zrútenie všetkého, čo ste roky budovali.

Obnova vzťahu je možná iba v prípade, ak obaja partneri sú ochotní sa zmieriť so situáciou a odpustiť si navzájom. Bez toho, aby sa k minulosti vracali a pripomínali si ju. Majte však na mysli staré známe pravidlo, že kto sa pošmykol raz, môže sa pošmyknúť opäť.

Tri rady

  • Nevera je ťažká, no nie je to najstrašnejšia vec, ktorá vás v živote stretla
  • Neľutujte sa a neuzatvárajte sa do seba
  • Zamestnajte ruky aj mozog – nájdite si nové hobby, alebo sa venujte obľúbenému koníčku

Množstvo otázok

Vidíte zo strany človeka, ktorý podviedol snahu napraviť svoje chyby? Alebo počujete len prázdne sľuby? Prípadne o vás už nemá záujem a vybral si teda druhého partnera či partnerku? V poslednom prípadne už nie je o čom premýšľať. Musíte sa zmieriť s tým, že ste druhú osobu pravdepodobne definitívne stratili. Aj pre vás to však môže byť nový začiatok a cesta von z nefunkčného vzťahu.

Platí tiež, že nenechajte iných rozhodnúť za vás. Skúste sa o budúcnosti a vyrovnaní sa so situáciou riadiť nielen srdcom, ale hlavne rozumom. Hlavou vám bude prúdiť množstvo otázok, skúste tak na ne postupne hľadať odpovede.


Aké skúsenosti s neverou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Natália, ČTK, L'Express
Odporúčame