Nevyhadzujte roztrhnuté silonky: Použite ich doma i v záhrade!

Silonky

thinkstockphotos.com

Každá žena vie, že nech sa snaží akokoľvek, skôr či neskôr sa silonka o niečo zachytí a z drobnej trhlinky je o chvíľu diera obrovských rozmerov. Roztrhnuté silonky sa šetrnejšie gazdinky môžu pokúsiť zaštopkať alebo malú dierku ošetriť jedným zo zaručených ženských trikov (mydlom či lakom na nechty), aby ich mohli nosiť aspoň pod nohavice. Skôr či neskôr sa však každá rozhodne kúpiť nové a tie roztrhané putujú rovno do koša. Ak zapojíme trochu kreativity, roztrhané silonky možno použiť mnohými spôsobmi tak, aby sa z nich stal užitočný pomocník v dome i v záhrade.

Nenahraditeľný pomocník v záhradke

  • Namiesto motúzika na priväzovanie

Roztrhnuté silonky sa jedného dňa stanú najlepším priateľom záhradkárov. Keďže sú elastické, sú vhodné na priväzovanie rastlín k podporným tyčiam. Keď rastlina rastie, neelastická šnúra by ju mohla postupne prerezať či iným spôsobom poškodiť. Ak si napríklad zavesíte vonkajšie osvetlenie na strom v čase Vianoc a zdá sa vám zbytočné dávať ho každý rok dolu, pripevnite ho o strom voľnejšie uviazanými silonkami. Strom môže rásť a časom napnuté silonky nepoškodia ani osvetlenie.


Mohlo by vás zaujať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


  • Pri pestovaní sadíc v črepníkoch

Rovnako dobré je použiť silonku pri pestovaní sadeníc v črepníkoch. Umiestnite časť silonky do kvetináča tak, aby pokryl celú vnútornú stranu a aby kúsok z nej ešte vyčnieval. Potom do kvetináča nasypte zeminu, vložte semienka a polejte. Ak má kvetináč na dne veľký otvor na odtekanie vody, zabránite tomu, aby sa semienko vyplavilo z kvetináča. Navyše, keď bude čas presadiť sadenicu z malej nádoby do záhrady alebo do väčšieho črepníka, pomocou silonky zeminu so sadenicou jednoducho vytiahnete z nádobky. Zabránite tak poškodeniu korienkov rastliny a presádzanie vám zaberie menej času.

  • Proti škodcom

Staré silonky vám pomôžu ochrániť vašu úrodu. Ak pestujete melóny, cukety či patizóny, navlečte ich do silonky a koniec pri stonke jemne zauzlite. Vďaka elasticite silonky môže ovocie i zelenina rásť, no slimáky a ostatní škodcovia k nej budú mať sťažený prístup.

  • Dlhšie čerstvá zelenina

Ak chcete, aby koreňová zelenina z vašej záhradky vydržala dlhšie čerstvá, natiahnite ju do silonky a oddeľte jeden kus od druhého uzlíkom. Takto efektívne uskladníte napríklad cibuľu, cesnak (celé hlávky) či zemiaky. Navyše ich môžete zavesiť na klinec a zaberú vám v špajze menej miesta.


Mohlo by vás zaujať: 30 praktických rád pre čistučkú domácnosť: Oplatí sa ich vyskúšať!


Pomôcka pri uskladňovaní predmetov

Potrebujete odložiť baliace papiere, ktoré vám zostali po balení vianočných darčekov? Zabráňte tomu, aby sa rozrolovali alebo potrhali tak, že ich obalíte do starej silonky. Stačia dva uzlíky na koncoch a papiere budú pripravené na ďalšie použitie. Rovnakým spôsobom môžete uskladniť karimatku, lopty, s ktorými sa vaše dieťa či vnúča už nehrá, alebo rôzne drobné predmety.

Čisté staré silonky môžete využiť aj v kuchyni na uskladnenie fazule, šípok či sušených byliniek.

Niektorí používajú staré silonky pri balení oblečenia na služobné cesty. Zrolované tričko či nohavice vložné v silonke zaberú menej miesta, navyše je menšia pravdepodobnosť, že budete potrebovať žehličku. Docielite tiež že sa vám spodná bielizeň a ponožky pri prenášaní nerozsypú po kufri.


Mohlo by vás zaujať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Pri čistení a upratovaní

  • Ako sieťka na mydlo

Už naše staré mamy používali syntetické sieťky, do ktorých vkladali pevné mydlo, aby z neho stiekla prebytočná voda a aby ani kúsok nevyšiel nazmar. Použite miesto sieťky starú silonku. Zaveste ju spolu s mydlom na hrdlo batérie. Mydlo bude krásne peniť, nikdy sa vám nevyšmykne z ruky a okrem toho bude aj uskladnené. Tento trik je ideálny na chatu alebo ak sa chytáte kempovať v prírode.

  • Čistič vlasov po kefovaní

Pomocou roztrhnutej silonky vynikajúco vyčistíte kefu na vlasy. V prvom prípade odstrihnite kúsok siloniek a umiestnite ho cez štetiny kefy až k ich najspodnejšej časti. Pred týmto krokom nesmú byť v kefe vlasy. Keď sa budete česať, vlasy sa budú zachytávať nad silonkou. Kefa sa časom zaplní vlasmi a vy ju jedným stiahnutím silonky opäť očistíte.

  • Preč s chlpmi

V boji proti chlpom vášho domáceho miláčika pomôže statická elektrina, ktorá vznikne trením silonky o zachlpené miesto. Natiahnite si ju na ruku a môžete začať upratovať.


Mohlo by vás zaujať: Autorka prvej minisukne oslavuje osemdesiatku: Aký je jej príbeh?


  • Miesto prachovky či handričky

Silonka je nápomocná aj pri odstraňovaní prachu z nábytku. Stačí si ju vhodne poskladať, aby sa vám dobre držala v ruke. Handrička, ktorú si poskladáte zo silonky je dobrá aj na umývanie zaschnutého jedla z nádob, ktoré by ste mohli bežnou hubkou na riad poškodiť.

  • Pomôcka pri zametaní

Pri zametaní metlou zo slamených stebiel predídete jej poškodeniu, ak ju pred zametaním obalíte starou silonkou. Okrem toho na ňu nachytáte prach a špinu, ktoré by za bežných okolností zostali na zemi.

  • Ochráni štetce

Takýmto spôsobom ochránite napríklad aj štetce z prírodných materiálov. Keď ich po použití vyčistíte, vyrobte im ochranný obal zo starej silonky. Opäť stačí jeden alebo dva uzlíky a štetiny sa v dielni nepolámu.

  • Na drobné predmety

Ak vám na zem padol malý predmet, napríklad uzáver z náušnice, dajte si starú silonku (neroztrhnutou časťou) na hadicu od vysávača a dobre ju upevnite. Pri vysávaní sa zachytí na silonke.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé žily až do konca života: Stavte na prevenciu a tieto jednoduché cviky!


Ďalšie spôsoby použitia:

  • Vyrobte si zo silonky lacný filter na precedenie mlieka pri výrobe syra a podobne
  • Ak máte radi bylinkové sedacie kúpele, vylúhujte ich pomocou silonky
  • Prevoňajte svoju domácnosť, šatník alebo skriňu na topánky. Pomocou silonky vyrobíte bylinkové vrecúška proti moliam aj zápachu.
  • Ak máte doma kutila, ktorý opravuje drevený nábytok, pomocou silonky ľahko zistí či drevo ošmirgľoval dohladka alebo niekde trčia drobné triesky.
  • Nebaví vás, že všetky fotografie vyzerajú rovnako? Natiahnite si objektív fotoaparátu do silonky a vytvorte si úplne nový filter. Rýchly a lacný.
  • Odstrihnite spodnú časť silonky (ponožkovú časť) a zo zvyšnej časti silonky si môžete nastrihať hneď niekoľko núdzových gumičiek do vlasov.
  • Nemáte vrecúško na šetrnejšie pranie spodnej bielizne a podprseniek v práčke? Vyrobte si ho zo starých siloniek. Zaviažte nohavicové časti o seba, prebytočnú časť odstrihnite a pripravené vrecúško naplňte bielizňou. Vrchnú časť z gumou zviažte dokopy prebytočnou nohavicovou časťou.

Na čo všetko využívate silonky vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame