Vianočná ruža aj kaktus: Stavte na tieto veci a vydržia vám krásne a rozkvitnuté aj ďaleko po sviatkoch!

Vianočný kaktus pestovanie

Vianočný kaktus aj ruža budú po Vianociach potrebovať trocha vašej starostlivosti. (Zdroj: GettyImages)

Popri vianočnom stromčeku sa vianočná ruža a vianočný kaktus udomácnili aj u nás a už tradične pridávajú viac farieb do zimných dní. Viete však, ako sa o obe rastlinky postarať tak, aby ste sa z farebných kvetov a listov tešili aj dlho po sviatkoch? Poradíme vám, ako na to.

Vianočná ruža bude potrebovať trochu vašej pozornosti

Skutočné meno tejto subtropickej rastliny je prýštec najkrajší. Vďaka krásnym farbám, ktoré dosahuje práve počas decembrového kvitnutia, sa v Severnej Amerike stala symbolom Vianoc a postupne sa rozšírila do celého sveta. O najväčšiu farebnú parádu sa starajú jej listy, zatiaľ čo kvety uprostred zostávajú v úzadí. Vianočná ruža nie je veľmi náročná na starostlivosť, no ak chcete dosiahnuť, aby krásne kvitla, treba jej dožičiť potrebné podmienky.

Vyskúšajte náš trik na kvitnutie

Na to, aby sa zelené listy zmenili na farebné (najčastejšie červené, ale aj ružové, žlté či biele), treba myslieť už na jeseň. Už v októbri treba vianočnú ružu premiestniť na chladnejšie miesto a znížiť dávku denného svetla aj zálievky. Na obdobie ôsmich až desiatich týždňov preto rastlinku aspoň na 14 až 16 hodín (od podvečera do rána) premiestnite do úplnej tmy, do ktorej neprenikne žiadne denné ani umelé svetlo. Ideálne ju zakryte väčšou krabicou alebo premiestnite do špajze či tmavej miestnosti bez okien.

Treba dávať pozor, aby k nej neprenikol naozaj žiaden lúč svetla, inak sa kvitnutie oddiali. Vianočná ruža však nesmie byť vystavená ani veľkému chladu, ktorý by ju zabil. Teplota by sa mala pohybovať okolo 15 – 16 °C. Po 14-hodinovej tme treba vianočnej ruži dopriať denne šesť až osem hodín jasného svetla (nie priameho slnka), ktoré dodá listom zdravú farbu. Po takomto striedaní svetla a tmy by mala vianočná ruža začať kvitnúť v priebehu decembra.

Starostlivosť o vianočnú ružu po sviatkoch

Vianočná ruža zvykne kvitnúť až šesť týždňov. Po odkvitnutí ju nemusíte likvidovať. Nechajte ju najprv na chladnejšom mieste odpočinúť. Netreba sa zľaknúť, ak rastline opadnú všetky listy. Stačí ju ostrihať, časom opäť vyženie nové listy a výhonky. Najlepšie je na jar začať s prihnojovaním. Pôdu udržujte vlhkú, no nie premočenú. Ak je substrát na dotyk suchý, vianočnú ružu výdatne zalejte tak, aby prebytočná voda odtiekla drenážnymi otvormi. Príznakom prelievania rastliny sú žltnúce listy, zatiaľ čo pri nedostatočnom zalievaní listy vädnú a opadávajú.

Vianočnej ruži sa najlepšie darí pri jasnom, avšak nie priamom svetle. Ideálna teplota je 16 – 22 °C, preto by rastlina nemala byť umiestnená v blízkosti radiátora, prýštec neznáša aj prievan. Ak chceme krásu rastliny udržať čo najdlhšie, aspoň na noc ju môžeme premiestňovať do chladnejšieho priestoru. Vyhovuje jej vlhkejší vzduch, preto je vhodné vianočnú ružu postrekovať vlažnou odstátou vodou.

Ak rastlina stráca veľa listov, treba hľadať dôvod. Môže to spôsobiť nesprávne zavlažovanie, suchý vzduch, vyššia teplota alebo prievan. Ak si chcete prýštec rozmnožiť, v lete mu odoberte asi 7 cm dlhé odrezky a zapichnite ich do substrátu. Ten umiestnite do tieňa a udržiavajte vlhký asi tri týždne, kým nezakorení. Následne ich presaďte do kvetináčov.

Náš tip: Pri výbere vianočnej ruže dbajte na to, aby boli kvety uprostred nerozkvitnuté. Vyhnite sa nákupu na trhoviskách, rastlina by teplotný šok pri prenose dovnútra nemusela zvládnuť. Pri prenose počas chladných dní kvetináč s rastlinkou dobre obaľte alebo vložte do tašky a presun skráťte na minimum.


Mohlo by vás zaujať: Vianočný kaktus: Ako sa oň postarať, aby kvitol aj budúci rok?


Vianočný kaktus nie je rastlinkou z púšte

Táto tropická rastlina pochádza z Južnej Ameriky a hoci pripomína sukulenty, nie je púštnou rastlinou. Rovnako ako vianočná ruža, aj vianočný kaktus kvitne v zime krásnymi, najmä ružovými kvetmi, avšak len za splnenia svetelných podmienok.

Vyskúšajte náš trik na kvitnutie

Ak chcete, aby vám vianočný kaktus kvitol počas sviatkov, treba mu umožniť prejsť do vegetatívneho spánku 6 – 8 týždňov pred želaným kvitnutím. Koncom októbra ho preto umiestnite do tmavej, chladnejšej miestnosti s priemernou teplotou 12 °C, kde ho necháte aspoň na 12 hodín denne v úplnej tme. Polievajte ho, len keď je vrchná vrstva substrátu suchá.

Na zvyšok dňa ho premiestnite bližšie k dennému svetlu, avšak ďalej od zdrojov tepla. Vianočný kaktus si takto vytvorí kvetné puky a pripraví sa na kvitnutie. Keď sa tak stane, premiestnite ho na svetlejšie, avšak stále skôr tienisté miesto, kde bude kvitnúť až jeden mesiac.

Starostlivosť o vianočný kaktus po sviatkoch

Pár týždňov po odkvitnutí zostrihnite konce stoniek, aby ste podporili rast. Takto získané odrezky (mali by mať ideálne dva články) môžete použiť na rozmnožovanie. Vložte ich do substrátu, do ktorého by sa mali pekne zakoreniť. Ak chcete, aby vám vianočný kaktus pravidelne krásne kvitol, po odkvitnutí mu doprajte vegetačný pokoj tým, že zmierníte zálievku, avšak dajte pozor, aby zemina nepreschla. Vianočný kaktus nemá rád presuny, preto keď sa objavia nové púčiky, nechajte ho na zvolenom mieste.

Počas celého roka stačí vianočný kaktus polievať raz za týždeň. Keďže má pôvod v dažďových pralesoch, potrebuje vlhkosť, ktorú mu zabezpečíte buď tým, že kvetináč vložíte do misky s kamienkami alebo ho budete pravidelne kropiť pomocou rozprašovača. Ak vianočný kaktus posadíte do kvalitnej výživnej pôdy, hnojiť stačí raz za mesiac. Pozor na presádzanie – robte tak v letných mesiacoch a len keď vianočný kaktus prerastá kvetináč.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame