Nevysvetliteľné bolesti brucha? Možno je na vine váš pankreas

Bolesť žalúdka

thinkstockphotos.com

Pociťujete silnú a ostrú bolesť brucha, ktorá vám vystreľuje až do chrbta? Ak sa vám to stáva často, mali by ste zvážiť možnosť, že ide o chronický zápal pankreasu. Akútny zápal, kedy pociťujete nevoľnosť a obrovské bolesti, je však oveľa nebezpečnejší a život ohrozujúci stav.

Na čo slúži pankreas

Podžalúdková žľaza, odborne pankreas, sa nachádza v brušnej dutine, má podlhovastý tvar a leží medzi dvanástnikom a slezinou. Je druhým najväčším žľazovým orgánom tráviacej sústavy a žľazou s vnútorným aj vonkajším vylučovaním. Plní mnoho dôležitých úloh v ľudskom tele, no jeho primárne funkcie sú endokrinná a exokrinná. Prvá, endokrinná časť, je zodpovedná za produkciu inzulínu, ktorý vplýva na hladinu cukru v krvi. No a druhá, väčšia časť, exokrinná, vytvára rôzne tráviace enzýmy, ktoré sú obsiahnuté v tráviacich šťavách a ktoré sa vylučujú do tenkého čreva.

Akútny zápal pankreasu

Mimoriadne nebezpečný stav, nazývaný aj akútna pankreatitída, ktorý zvyčajne nastáva po prehýrenej noci plnej ťažkých a mastných jedál v spojení s alkoholom. Príčinou však môžu byť i žlčové kamene, ktoré zabránia uvoľňovaniu tráviacich enzýmov z pankreasu, pooperačné komplikácie, infekcie alebo úrazy brucha. Prejavuje sa:

 • prudkými bolesťami v nadbrušku, ktoré môžu vystreľovať do boku
 • nevoľnosťou
 • zvracaním

Akútny zápal je kritický hlavne preto, lebo pri ňom môže dôjsť k odumretiu tkaniva a zníženej funkcii pankreasu, k cukrovke, alebo dokonca až k úmrtiu. Preto je pri akútom zápale dôležité privolať lekára a previezť postihnutého do nemocnice, kde mu nasadia liečbu infúziami a dočasnú hladovku. U inak zdravého človeka môže prebehnúť akútny zápal pankreasu bez nadväzujúcich komplikácií a bez toho, aby prerástol do chronického, no i tak sa odporúča po jeho prekonaní prejsť na stravovanie so znížením príjmom tukov a alkoholu.


Mohlo by vás zaujať: Keď nafúknutý balón v bruchu strpčuje život: Zbavte sa nadmernej plynatosti


Chronický zápal pankreasu

Toto ochorenie je oveľa zákernejšie, pretože neohrozuje človeka na živote priamo, no pomaly a nenápadne ničí pankreas. Rovnako ako akútny zápal sa môže prejavovať najmä po nadmernej a pričastej konzumácii mastných jedál. Hlavnou príčinou jeho vzniku je ale alkoholizmus, autoimunitné ochorenia alebo vrodené predispozície. Takisto ho sprevádza:

 • bolesť, ktorá je nárazovitá a prerušovaná
 • chudnutie, spôsobené nedostatočným trávením
 • bolesti pri jedení
 • zmeny v stolici, ktorá býva hnačkovitá a páchnuca

Pri chronickom zápale nie je nutná hospitalizácia, no je potrebné dôsledne dodržiavať diétny plán s nízkym obsahom tukov, doplňovanie potrebných tráviacich enzýmov v podobe liekov a prípadné užívanie inzulínu (ak je jeho produkcia znížená).

Chronický zápal pankreasu sa naviac spája so zvýšenou hrozbou nádorového ochorenia, ktoré sa objavuje častejšie u mužov a to najmä vo vyššom veku. Rakovina pankreasu je ťažko diagnostikovateľná, pretože ju sprevádzajú rovnaké príznaky ako pri zápale. Rizikové faktory jej vzniku sú rovnaké ako pri chronickom zápale – nadmerná konzumácia tukov, kávy, alkoholu a fajčenie.


Mohlo by vás zaujať: Žlčníkové kamene vedia potrápiť: Akú stravu si dopriať a čomu sa radšej vyhnúť?


Ako sa správne stravovať

Pri liečbe chronického i akútneho zápalu je dôležité predovšetkým vhodné stravovanie. Už i v rámci prevencie by ste mali z jedálneho lístka vylúčiť vyprážané, údené alebo korenené pokrmy, sladkosti a alkohol – teda všetky potraviny, ktoré sú ťažko stráviteľné. Rovnako to platí i pre slané jedlá, živočíšne tuky (okrem masla), kávu a tučné mliečne výrobky. Diéta by mala pozostávať hlavne z ľahkých jedál, teda najmä z:

 • zelenej zeleniny
 • polievok a dusených pokrmov
 • chudého mäsa
 • z tukov len čisté maslo a olivový olej
 • vhodný je aj nízkotučný tvaroh
 • tofu
 • strukoviny
 • z nápojov bylinkové čaje a neperlivé pramenité vody, ovocné šťavy menej

Máte skúsenosti s ochoreniami pankreasu? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame