Nosíte si do práce jedlo z domu? Zistite, ako ho správne zabaliť

Príprava jedla

thinkstockphotos.com

Hoci mnoho zamestnávateľov ponúka svojím pracovníkom možnosť závodného stravovania priamo na pracovisku, nie všetci ho využívajú s rovnakým nadšením. Ak teda patríte k druhej skupine a preferujete možnosť domácej stravy, mali by ste vedieť, ako jedlo správne zabaliť.

Zloženie niektorých materiálov, ktoré sa používajú na uskladnenie potravín, totiž môžu vypúšťať do pripraveného jedla škodlivé látky. Ide najmä o syntetické, teda plastové vrecká, nádoby, dózy či fľaše. Hoci väčšina z nich zabezpečuje trvanlivosť potravín a iných výrobkov, vplyvom tepla menia svoje vlastnosti a vypúšťajú do potravín chemické látky ako bisfenol, farbivá, ťažké kovy, ftaláty či rôzne stabilizátory.

Pozor na farebné servítky

Nemecký Spolkový ústav pre hodnotenie rizík (BfR) skúmal pred vyše rokom farebné servítky a zistil, že tri z desiatich testovaných papierových obrúskov mali obsahovať až štvornásobok povoleného množstva aromatických amínov. Tie sú karcinogénne a majú mutagénne vlastnosti. V Nemecku najhoršie dopadli červené, oranžové a nažlto zafarbené obrúsky. Ak papierové servítky, tak biele. Vymeniť ich však môžete je kvalitnú dózu na chlieb. Balenie obľúbeného krajca chleba do servítok sa okrem toho väčšinou nezaobíde bez jej prilepenia o nátierku. Zbaviť sa všetkých prilepených častí je často zdĺhavý proces, a tak väčšina z nás tieto snahy skoro vzdá.  

Plast vymeňte za sklo

Pokiaľ sa u vás v práci nachádza mikrovlnka, zrejme si občas prinesiete i plnohodnotné jedlo, ktoré si počas obeda zohrejete. V tom prípade by ste mali zabudnúť na plastové dózy a nahradiť ich sklenými, či keramickými. Nie všetky plastové misky sú totiž vhodné do mikrovlnky. I tie, ktoré túto možnosť majú, v skutočnosti v menších množstvách môžu vypúšťať vplyvom tepla do jedla nebezpečný bisfenol A. Jeho škodlivosť potvrdzuje i nariadenie Európskej únie, podľa ktorého sa od roku 2011 nesmú vyrábať dojčenské fľašky s obsahom tejto chemikálie. Vo Švédsku platí dokonca zákaz použitia bisfenolu A vo všetkých obaloch, do ktorých sa balia potraviny určené deťom do troch rokov. 


Mohlo by vás zaujať: Plastové nádoby či PET fľaše a rakovina: Naozaj sú jednou z jej príčin?


PET fľaše nepoužívajte viac ako deň

Plasty, z ktorých sú vyrobené fľaše, v ktorých sa predáva balená voda, minerálky, či sladené nápoje, môžu byť totiž vyrobené z niekoľkých stoviek rôznych látok. Medzi nimi i ťažké kovy, kancerogénne látky, acetaldehyd a bisfenol A, ktoré sa vylučujú do tekutín najmä ak sú vystavené vyšším teplotám. Spomínané chemikálie môžu mať za následok vznik rôznych typov rakoviny, vývojové vady mozgu, obezitu, oslabenú imunitu a rôzne iné život ohrozujúce ochorenia. Dôležité je sledovať najmä trojuholníkové označenie s číslom, ktoré je zväčša vyrazené na spodnej časti fľaše. Označenia s číslami 1, 3, 6 a 7 patria k najnebezpečnejším. Z hľadiska vyplavovania škodlivín sú vhodnejšie fľaše s označením 2, 4 a 5. Aj tu však platí, že ide skôr o krátkodobú vhodnosť, keďže tieto plasty zasa nasávajú pachy a nečistoty.

Čo si vziať?

Keďže v práci máte k dispozícii na obed zväčša polhodinovú prestávku, počas ktorej do seba jedlo rýchlo nahádžete, treba dbať na jeho stráviteľnosť. Keďže bielkoviny (teda napr. mäso) patria k najťažšie stráviteľným látkam, je dobré ich kombinovať s vhodnými potravinami. Ide v prvom rade o zelenú listovú zeleninu ako sú šaláty, špenát, kapusta, brokolica a pod. Takáto zelenina nielen napomáha tráveniu bielkovín, ale dodáva telu i aminokyseliny, vitamíny, vlákninu a množstvo ďalších živín.

Aby ste navyše počas obednej prestávky nemuseli strácať čas zohrievaním jedla, vyskúšajte recepty, ktoré výborne chutia i za studena.  


Mohlo by vás zaujať: Pozor na pitie z plechovky: Potkaní vírus môže skoliť aj vás!


Jarné kura

Potrebujeme:

  • 500 g kuracích pŕs
  • 1,5 pohára bieleho jogurtu
  • 100 ml kuracieho vývaru
  • 1 ks červenej papriky
  • 1 ks malej šalátovej uhorky
  • 1 zväzok pažítky
  • 5 vetvičiek čerstvého kôpru
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 2 lyžice horčice
  • 3 lyžice oleja

Postup: Olúpaný cesnak nakrájajte na drobné kúsky, papriku zbavte semienok a nakrájajte na kocky. Kuracie mäso nakrájajte na kocky a sprudka opečte na rozohriatej panvici do polomäkka. Vývar, jogurt, horčicu, papriku a cesnak spolu priveďte do varu. Potom k tejto zmesi pridajte kuracie mäso a duste zvoľna asi 10 až 15 minút. Keď je mäso s ostatnými prísadami hotové, pridajte ešte na plátky nakrájanú uhorku, kôpor a pažítku nasekané na drobno. Jedlo výborne chutí i studené, no podávať ho môžete aj s ryžou.


Ako si pri prenášaní jedlo zvyknete baliť vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame