Nový objav na svete: Starnutie je minulosťou!

Starnutie

healthmango.com

Vedci sú opäť o krok bližšie k spomaleniu alebo oddialeniu príznakov starnutia ľudí. Podarilo sa im to totiž na geneticky modifikovanej myši.

Americkí výskumníci dokázali vyplaviť starnúce bunky z tela zvieraťa, čo spôsobilo, že myš bola až do svojej smrti zdravšia. Spomalili sa typické príznaky starnutia ako slabnúci zrak či úbytok svalovej hmoty. Odborníci veria, že výsledky tohto experimentu v budúcnosti pomôžu starým ľuďom dožiť život dôstojne. „Nikdy som nič podobné nevidel,“ povedal jeden z členov výskumného tímu James Kirkland.

„Sme týmto efektom veľmi prekvapení. Skutočne si myslím, že ide o veľmi dôležitý objav,“ vyjadril sa jeho kolega Jan van Deursen. „Je veľmi optimistické, že náš postup má naozaj takýto vplyv. Nikto nechce žiť dlhšie, ak nemá kvalitný život,“ dodal.

Bunky starnú počas celého života človeka. Za normálnych okolností ich z organizmu odstráni imunitný systém. S pribúdajúcim vekom sa však oslabuje, čo spôsobí, že starnúcich buniek stále pribúda a u človeka sa prejavuje starnutie. Veľmi starí ľudia majú v tele až okolo desať percent týchto buniek.

Zdroj: healthmango.com, healthmango.com, SITA
Odporúčame