Nový paplón či obliečky: Na čo všetko treba pri výbere myslieť?

Spánok

thinkstockphotos.com

Máte pocit, že sa vám v poslednom čase nespí tak dobre, ako kedysi? Možno nastal čas vymeniť vankúš či vybrať iný druh prikrývky. Na čo všetko netreba pri výbere nových obliečok či perín zabúdať?

Spánok ovplyvňuje koncentráciu počas dňa, pracovný výkon či regeneruje svalstvo. Treba preto kvalitný matrac či periny. Dôležitú úlohu zohrávajú aj použité materiály. Poukázala na to odborníčka na bytový textil Zuzana Spodniaková.

Nezabudnite na chránič matraca

Na matraci by podľa nej nemal chýbať chránič, ktorý slúži ako bariéra proti roztočom. ,,Dá sa pravidelne prať, zabezpečuje vysokú hygienu a predlžuje životnosť matraca,“ povedala odborníčka. Samotný matrac nie je možné často obmieňať. Spodniaková upozornila, že roztoče v ňom majú preto ideálne podmienky na množenie.

Vracia sa vlna i perie

Pri výbere vankúša či periny treba dbať na kvalitu výplne. Vhodnejšie sú prírodné materiály ako umelé vlákna. ,,Comebackom na trhu je ovčia vlna, ktorá má vďaka modernému spracovaniu schopnosť samoregulácie teploty,“ informovala Spodniaková. Ak takéto periny človek nevlastní, s prichádzajúcim letom je potrebné vymeniť zimné prikrývky za letné, ktoré menej hrejú. ,,Novodobým trendom sú i prikrývky z peria,“ uviedla odborníčka. Majú termoregulačné vlastnosti a sú nenáročné na starostlivosť a údržbu. Prikrývky i vankúše stačí poriadne vyvetrať a vysušiť, radí.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Vankúše by sme mali meniť

,,Vankúše treba zo zdravotného hľadiska vymieňať za nové,“ vysvetlila Spodniaková. Opotrebovaním strácajú svoj tvar a neposkytujú chrbtici dostatočnú oporu. Odborníci ich preto odporúčajú vymieňať každé tri roky.

Obliečky sú tiež dôležité

Dôležitou súčasťou kvality spánku sú i obliečky. ,,Na letnú sezónu sú vhodné tie z bavlny. Sú jemné, mäkké a majú vysokú odolnosť pri údržbe,“ vysvetlila Spodniaková. V prípade alergikov treba dbať na ich špeciálne potreby. Obliečky určené pre alergikov účinne znižujú množstvo alergénov vdychovaných z lôžka a zabraňujú hromadeniu roztočových alergénov v byte. ,,Ideálnou voľbou sú prikrývky, ktoré možno prať na 60 stupňov, teda pri teplote, pri ktorej sa ničia roztoče,“ dodala.


Ako často meníte paplón a obliečky vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame