Nový úsmev alebo zub za zub

áusmev

SITA

Pozitívne vyžarovanie a príjemný vzhľad sú dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Jednoducho, s úsmevom naozaj ďalej zájdeme. Lenže ak nemáme zuby celkom v poriadku, nie je také jednoduché tasiť zbraň vo forme úsmeva od ucha k uchu.

Pokiaľ máme zuby ako perličky, smeje sa nám jedna radosť. Ak niektoré chýbajú alebo sú polámané, to už je iná káva. Nie vždy je totiž človek pánom situácie. Genetika, ale tiež tehotenstvo, dojčenie či životospráva sa môžu podpísať pod náš „nekompletný“ úsmev. Jednoducho nás zuby nadobro opustia. Naschvál nespomíname vek. Hoci práve s ním si často spájame ich vypadávanie, nie je to pravidlom. O zuby možno prísť už v puberte. Niektorým postačí pričastá konzumácia určitých liekov (napríklad antibiotík), alebo si ich vybijú. Deti sú neposedné a bohužiaľ občas sa im pri hre podaria aj nezvratné kúsky.

Čo zub, to polhodinka

Našťastie zubári neustále zdokonaľujú svoju „techniku“. Miesto vyberateľnej protézy dnes dokážu zachrániť náš úsmev aj pomocou zubných implantátov. Ide o titánové náhrady chýbajúcich zubov, ktoré sú upevnené podobne ako zuby v čeľusti. Je jedno, či ste prišli o jednu stoličku, alebo o celý chrup. V pohodlí zubárskeho kresla vám zubár v lokálnej anestézii vloží priamo do sánky zubné implantáty pripomínajúce skrutky. Tie sa hoja šesť týždňov až tri mesiace. Po tomto čase v sliznici spraví otvor a cezeň k implantátu pripojí malý titánový valček. O dva týždne valček vymení za titánový pilier, podľa ktorého zhotoví zubnú náhradu. Nemusíte sa báť, že budete niekoľko mesiacov bez zubov. Podľa odborníkov stačí nechať sliznicu oddýchnuť iba zopár dní. Potom možno na hojacich sa implantátoch nosiť provizórnu zubnú náhradu.

Zubný implantát

Prekážok ubúda

Dolný rad zubov dokáže zubár vymeniť za šesť hodín. Obnovenie horného radu je o niečo náročnejšie. Horná čeľusť je viac-menej dutá, a tak nie je vždy možné do nej implantáty nasadiť. Preto dno čeľustnej dutiny zubári vyplnia špeciálnym materiálom a zároveň doň nasadia implantáty. Opäť sa netreba báť narkózy či výletu do nemocnice. Aj oprava horného radu zubov sa robí ambulantne. O niečo dlhšie však trvá hojenie – môže ísť až o deväť mesiacov.

A vedeli ste, že zdraviu vašich zubov pomáha aj bozkávanie?

O „návštevu“ sa treba starať

Zavedenie zubných implantátov niekoľkonásobne zvyšuje nároky na ústnu dutinu. Zuby si treba pravidelne umývať, najlepšie po každom veľkom jedle. Ak sa vám nepodarí umyť si ich v práci po obede, určite na to nezabudnite večer pred spaním. Je to ideálny čas na pôsobenie baktérií. Iba tak sa s istotou vyhnete zápalu ďasien, ktorý by mohol implantáty z vašej sánky vytlačiť. Veľmi dobré je siahnuť po špeciálnych medzizubných kefkách a dentálnej niti. Pozor treba dávať aj na mäkkosť kefky, aby ste ďasná zbytočne nedráždili.

Zdroj: SITA, SITA, Pippa
Odporúčame