Objavte jesennú krásu Bavorska

Norimberg

nuernberg.de

Ak hľadáte miesto na príjemný jesenný víkend, vyberte sa do tam, kde je aj zháňanie dobytka z kopcov dôvodom na oslavu.
Stredoveké hrady, rozľahlé jazerá a upravené záhrady na pozadí majestátnych kopcov v Bavorsku skvele dopĺňa široká ponuka športových i kultúrnych aktivít. A čo je na tom výborné okrem faktu, že stačí sadnúť do auta a vyraziť? Že skôr ako začnú v mestách svietiť vianočné stromčeky, môžete si celú krásu tohto malebného regiónu Nemecka vychutnať v pokoji, bez hektiky a množstva turistov.

Ideálny čas na turistiku

Pred cestou do Bavorska si nezabudnite pribaliť do kufra turistické topánky. Príjemné jesenné teploty a úchvatné scenérie hrajúce všetkými farbami  totiž zvedú na turistické chodníčky aj tých menej športovo založených.  Bavorsko ponúka výborné turistické trasy, ktoré vás prevedú po stopách pápeža Benedikta II., svätcov alebo kráľov – stačí si vybrať tú, ktorá najviac vyhovuje vašej kondičke a časovým možnostiam. Zaujímavá je napríklad 127 km dlhá cesta Kráľa Ľudovíta II., na ktorej budete môcť obdivovať prírodné krásy i kultúrne pamiatky, ktoré robia tento región zvlášť atraktívnym. K jej najkrajším zastávkam určite patria impozantné hrady Neuschwanstein a Hohenschwangau, ktoré potešia milovníkov histórie i vášnivých fotografov.

Festivalová jeseň

Tretie ročné obdobie je v Bavorsku obdobím festivalov. Väčšina z nich je spojená s poľnohospodárskou tradíciou regiónu a tak sa nie je čo čudovať, že dôvodom osláv je tu napríklad zháňanie dobytka z pastvín.  Ak bolo leto dobré a dobytok ho prežil bez chorôb, farmári svoje kravičky prevedú dedinou pekne ozdobené, no ak náhodou úradovala choroba, pestré „kroje“ nečakajte. Miestni totiž berú toto pravidlo veľmi vážne! Svojskú atmosféru má zháňanie dobytka v dedinke Schönau na jazere Königssee, kde musia kravy z miestnych fariem premiestňovať na loďkách.  Samozrejmou súčasťou osláv sú dedinské trhy, na ktorých sa predávajú miestne výrobky a tradičné pochúťky regiónu. Ak chcete niektorý z festivalov zaručene stihnúť, vyberte sa do Bavorska najneskôr v tretí októbrový víkend, kedy sa koná väčšina z nich.

Kultúra v meste

Pohoda a pokojná atmosféra vládne na jeseň aj v bavorských mestách. Týždne pred začatím vianočného zhonu sú preto v prípade dobrého počasia ideálne aj na tento druh turistiky. Nákupy, posedávanie pri pive a klobáske alebo výlety za kultúrou môžete praktizovať nielen v najväčších mestách regiónu, medzi ktoré patrí  Mníchov, Norimberg či Würzburg, ale aj v menšich mestečkách, ktoré atmosférou a možnosťami trávenia voľného času ničím nezaostávajú. Duch minulosti na vás bude z každého rohu dýchať napríklad v hlavnom meste piva, v nádhernom historickom Bambergu. Staré mesto je tu naozaj staré, postavené bolo pred viac ako tisíc rokmi a dnes je na zozname pamiatok chránených UNESCOm. Okrem stredovekej atmosféry mestečko očarí aj množstvom múzeí, chrámov, divadiel, svetoznámym symfonickým orchestrom a pánov zaručene zvedie svojimi nespočetnými pivárňami, ktoré ponúkajú aj unikátne pivné špecialitky, ako napríklad dymové pivo. A ak sa vám náhodou z toľkého piva zatočí hlava, môžete si ju prevetrať v neďalekom Národnom parku Hassberge. Z troch tuctov hradov a zámkov si  tu zaručene vyberiete jeden, ktorý spraví ideálnu bodku za vašim bavorským putovaním – my hlasujeme za zámok Pottenstein, nádherný príklad nemeckého romantizmu s výhľadom, ktorý za tú cestu rozhodne stojí!

Zdroj: nuernberg.de, Viktória
Odporúčame