Objímajte sa čo najviac: Posilníte imunitu aj psychickú pohodu

Objatie

thinkstockphotos.com

Objatie je zadarmo a môžeme ho rozdávať každý deň – osožíme tým sebe aj objímanej osobe. Podľa vedcov totiž objatie nielen chráni pred chladom, ale aj pred úzkosťou, ba dokonca pred niektorými chorobami. Jeho účinky na imunitu človeka skúmali americkí vedci, ktorých štúdiu zverejnil časopis Psychological Science.

Dve osoby, ktoré sa objímajú počas snehovej búrky, ktorá ich prekvapila v horách, zostávajú primknuté jedna k druhej nielen z fyziologickej potreby odovzdávať si telesné teplo, ale aj z dôvodov psychologických a imunitných, ktorých si nie sú vedomé. Podľa spomínanej štúdie je objatie skutočnou psychicko-sociálnou podporou, ktorá chráni pred stresom a úzkosťou.

Funguje proti infekcii

Štúdiu vykonali vedci z CarnegieMellonovej univerzity v Pittsburghu a z Virgínskej univerzity. Vedecký tím viedol Sheldon Cohen a štúdie sa zúčastnilo 404 dospelých osôb oboch pohlaví. Tí, ktorí sa objímajú, sú odolnejší nielen voči chladu, ale aj voči chorobám, vrátane prechladnutia. Objatie teda tiež význam v obrane pred infekciami, ktoré môžu využiť chvíle slabosti organizmu vyplývajúce z toho, že je vystavený chladu. Nielenže naša telesná teplota neklesá, posilňujú sa dokonca imunitné schopnosti.


Mohlo by vás zaujať: Nestojí nič, no dokáže liečiť: Aké blahodarné účinky má objatie či smiech?


Ľahší priebeh vďaka objatiu

A dokonca ak sme chorí, potom objatie zmierňuje príznaky choroby. Vedci vystavili pokusné osoby vírusom spôsobujúcim chrípku: ukázalo sa, že tí, ktorí robili veľmi intenzívnu terapiu pomocou objímania, boli viac chránení, a ak predsa ochoreli, potom mala chrípka mierny priebeh.

Ste empatickí? Bude vám zima spolu s ostatnými

Bádatelia zo Sussexskej univerzity a z londýnskej univerzity UCL pod vedením Elly Cooperovej preukázali, že naša reakcia na chlad môže byť ovplyvnená správaním druhej osoby. Na stránkach časopisu PLOS ONE bola zverejnená ich štúdia ukazujúca, že pocity chladu nákazlivé, a to v závislosti na stupni empatie. Vedci premietali 36 dobrovoľníkom osem filmov, kde herci v zimnom prostredí znázorňovali, ako zmrznutí, bez toho, aby dali najavo nejakú známku nepríjemných emócií alebo pocitov. U dobrovoľníkov bol nameraný pokles telesnej teploty približne o 0,05 stupňa Celzia na pravej ruke a zhruba o 0,2 stupňa Celzia na ľavej ruke. Pokles teploty nastal, bez toho, aby sa zmenil srdcový rytmus, teda nezávisle na krvnom obehu, iba na nervovom základe.


Mohlo by vás zaujať: Elixír zdravia a krásy máte na dosah: Doprajte si pravidelný sex


Zrkadlové neuróny

Tí, ktorí vykázali najväčší pokles teploty, dosiahli najvyššie hodnotenie v dotazníku skúmajúcom schopnosť empatie. Teda tí, ktorí sa dokázali najviac vcítiť do kože druhého vďaka vysokej schopnosti empatie, patrili zároveň k tým, u ktorých bol zaznamenaný najväčší pokles teploty pri sledovaní filmov. Za tento javzrejme zodpovedné zrkadlové neuróny, ktoré nám umožňujú odrážať a napodobňovať správanie a pocity ľudí okolo nás.


Mohlo by vás zaujať: O tomto ste netušili: Láska a objatie má väčšiu silu, ako si myslíte!


Ako často sa objímate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame