Obmedzte cukor a schudnite: Stačí dodržať niekoľko pravidiel

Biely cukor

thinkstockphotos.com

V potrave prijímame oveľa viac cukru, ako je pre náš organizmus zdravé. To má za následok nielen postupné zhoršenie zdravia, ale aj zväčšovanie nepekných tukových vankúšikov. Zbaviť sa cukru nadobro nie je vôbec jednoduché, niekedy však stačí znížiť jeho dávky. My vám ukážeme, ako na to.

Pre podporu zdravého životného štýlu je nutné regulovať príjem cukru či soli. Kvôli prevencii rôznych ochorení musia byť udržiavané na primeranej úrovni. Príliš veľké množstvo cukru ovplyvňuje inzulín, môže spôsobiť diabetes, oslabenú imunitu, bolesť hlavy, chorobnú únavu, poruchy trávenia. Rovnako ovplyvňuje aj choroby srdca či ciev. Nemusíte sa však cukru vzdať úplne, stačí urobiť pár zmien.

Vylúčte sladené nápoje

Ak chcete prijímať menej cukru, rozhodne si vyberajte miesto sladených nápojov obyčajné čisté vody. Sladené nápoje sú naozaj záludným zdrojom pridaného cukru. Odporúčaný denný limit podľa American Heart Association je maximálne šesť lyžičiek denne. Jedna plechovka obľúbenej coly v sebe skrýva až deväť lyžičiek cukru.

Ak sa vám zdá čistá voda nudná, môžete ju ochutiť lístkami mäty, citrónom či limetkou. Keď si ju dokonca doplníte o čerstvé ovocie, zvýšite príjem vitamínov. Taký nápoj je vhodný aj pri detoxikačných kúrach. Výbornou náhradou sladkých nápojov sú aj nesladené čaje.

Zbavte sa polotovarov

Hoci je s nimi varenie omnoho jednoduchšie a nekuchári na ne nedajú dopustiť, prečítajte si ešte pred kúpou výrobku etiketu. Polotovary a kupované omáčky obsahujú množstvo cukru, ktorému sa môžete vyhnúť. Stačí, ak si dressing vyrobíte doma. Budete presne vedieť, čo obsahuje a zároveň tak získate nové zručnosti a bude vám chutiť o to viac. Instantné polievky, jedlá z fastfoodov, kečup aj rôzne omáčky sú skrytými zdrojmi cukru. Jedna porcia kečupu obsahuje kopcovitú lyžičku cukru, a to je veru dosť.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na cukor: Toto všetko môže narobiť s vaším zdravím


Vyberte si tie správne raňajky

Cereálie nie sú vždy tým najlepším spôsobom, ako začať deň. Takmer všetky druhy kukuričných lupienkov či müsli sú prifarbované a prisládzané. Radšej si na raňajky pripravte ovsenú kašu. Chýbajúci cukor nahradíte pridaním ovocia, napríklad banánom alebo hrozienkami.

Ak budú vaše raňajky založené na bielkovinách a zdravých tukoch, máte postarané o pocit sýtosti na dlhšiu dobu ako aj dostatok energie. Podľa výživovej poradkyne Brittany Kohnovej z New York City je vhodné zameniť tradičné spojenie cukru a škrobu, ako sú šišky či koláčiky alebo cereálie, napríklad za vajcia a avokádo.

Plánujte a zapisujte

Keď si naplánujete jedálniček dopredu, nebudete mať až takú potrebu vrhnúť sa na nezdravé jedlo. Tak môžete kontrolovať aj cukor, ktorý do organizmu dostávate. Najprv je však nutné naštudovať si, pomocou ktorých potravín dokážete kontrolovať hladinu cukru. Čítajte aj nutričné hodnoty na obaloch potravín. Hneď po plánovaní je dôležité si zapisovať presne to, čo zjete. Na základe toho uvidíte, koľko cukru ste prijali. To by vás malo utvrdiť v tom, že ste na dobrej ceste pri znižovaní príjmu cukru.


Mohlo by vás zaujať: Kupujete hnedý cukor lebo je zdravší? Pozor, nie každý je trstinový!


Domáce neznamená presladené

Domáce múčniky či nákypy sa tiež pýšia vysokým obsahom cukru. Jeho množstvo výrazne znížite, ak ho aspoň sčasti nahradíte napríklad vanilkou, pomarančovým či citrónovým extraktom, muškátovým orieškom, škoricou či kúskom zázvoru. Dokážu totiž zvýrazniť chuť daného jedla, vďaka čomu si vystačíte aj s menšou dávkou cukru.

Stavte na stéviu a spol.

Ak sa neviete sladkej chuti vzdať, vyskúšajte prírodné sladidlá ako stévia či napríklad  cukor z brezovej kôry (xylitol). Samozrejme, nečakajte chuť úplne ako má klasický cukor.  Možno vám tieto variácie nebudú vyhovovať napríklad v káve či čaji, ale využijete ich napríklad pri pečení. Treba len vyskúšať.   


Snažíte sa obmedziť príjem bieleho cukru? Aké náhrady používate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame