Ocenenia Zlatá kniha a Platinová kniha majú svojich nových držiteľov: Patria títo autori aj k vašim obľúbeným?

knihy v knižnici

Vydavateľstvo ocenilo úspešných autorov (Zdroj: Freepik/jcomp)

V utorok 25. apríla boli udelené ocenenia Zlatá kniha a Platinová kniha za rok 2022. Ide o ceny pre najúspešnejších slovenských autorov. Najviac ocenení si odniesli Táňa Keleová-Vasilková a Jozef Banáš. Cenu literárnej kritiky Zlaté pero 2022 získala Beata Balogová za knihu Kornélie. TASR o tom informovala PR manažérka vydavateľského domu Ikar Lucia Čarná.

Najúspešnejšej slovenskej autorke Táni Keleovej-Vasilkovej sa podarilo zabodovať v dvoch kategóriách. Jej román o mladej huslistke s názvom Olívia získal Zlatú knihu za rok 2022 a Platinovú knihu dosiahol román Skúšky. Ten bol už v minulom roku ocenený Zlatou knihou.

Autor motivačných a životopisných románov Jozef Banáš bol ocenený až dvoma Platinovými knihami. Prvú dostal jeho starší román Kód 7, Koniec zla a druhú životopis Tomáša Baťu s názvom Som Baťa, dokážem to!.

„Okrem nich si zlato odniesol aj autor bestsellerov a majster napätia Jozef Karika za román Hlad. Zlatú knihu získala aj dvojica Ladislav Kužela a Zuzana Čižmáriková za fenomenálnu populárno-náučnú publikáciu z oblasti medicíny, Zdravie bez liekov,“ uviedla Čarná s tým, že zlatom ocenili aj detskú knihu Písmenká z abecedy Ivony Ďuričovej a ilustrátora Adriána Macha.

Zlatú knihu sa podarilo získať aj youtuberovi Peter PPPítr Popluhár za knihu Ako (ne)prežiť mladosť, Príbehy príšerných rozhodnutí. Platinou bola ocenená publikácia Alžbeta Bátoriová vo väzení a na slobode autora Andreja Štiavnického. Ocenenie získal in memoriam.

Ocenenia odovzdalo vydavateľstvo Ikar svojim najúspešnejším slovenským autorom, ktorí dosiahli predaje viac ako 15.000 kusov v prípade Zlatej knihy a viac ako 25.000 kusov v prípade Platinovej knihy. Zlaté pero 2022 udeľované literárnou kritikou patrí spisovateľke a novinárke Beate Balogovej za jej čiastočne autobiografický román Kornélie.


Máte radi knihy od spomenutých autorov?

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame