Patríte medzi rekreačných športovcov? Prečítajte si, prečo netreba podceňovať zdravotné prehliadky

detail na nohy ženy ktorá behá

Ak radi športujete, nezanedbávajte zdravotné prehliadky (Zdroj: Pixabay/Fotorech)

Ak patríte medzi rekreačných športovcov, nemali by ste podceňovať pravidelné zdravotné prehliadky. Riziko poškodenia zdravia a vznik úrazov je totiž u rekreačných športovcov často vyššie ako u profesionálov.

Najčastejším dôvodom je neznalosť svojho zdravotného stavu, prípadne vplyv nevhodne zvoleného tréningového procesu. Upozornil na to telovýchovný lekár z Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnice Agel Košice-Šaca Michal Fečík.

„Preventívna telovýchovno-lekárska prehliadka slúži na posúdenie zdravotného a výkonnostného stavu športovca s cieľom stanoviť optimálne tréningové zaťaženie vzhľadom na aktuálne zvolené ciele. Vyšetrenie je obzvlášť dôležité u jedincov stredného a vyššieho veku, ktorí sa rozhodli prerušiť sedavý spôsob života, nemajú od mladosti vytvorené športové návyky a sú nositeľmi viac ako dvoch rizikových faktorov ischemickej choroby srdca,“ uviedol.

Cieľom je odhaliť zdravotné odchýlky, ktoré by sa mohli prejaviť vo forme ochorenia, alebo až náhleho úmrtia športovca.

Okrem toho Felčík poukázal na to, že nesprávne nastavený typ pohybovej aktivity pri redukcii hmotnosti môže viesť v krátkom čase k zraneniu pohybového systému.

„Tréningové jednotky u obézneho športovca by mali pozostávať zo správnej kombinácie aeróbneho a silového tréningu pod kvalifikovaným dohľadom. Aeróbna aktivita by mala byť vykonávaná optimálne v nízkej intenzite, ale v dostatočnej dĺžke, teda aspoň 45 minút a viac. Práve pri tejto intenzite organizmus využíva ako zdroj energie na svalovú činnosť v prevažnej miere tuky,“ vysvetlil.

Ako tiež upozornil, horšie riziko ako neefektívne či nesprávne zvolená forma tréningu a stravovania je v prípade, ak má športovec napríklad doteraz nediagnostikované ochorenie štítnej žľazy či diabetes mellitus. Nevhodná diéta mu totiž môže spôsobiť výrazné zdravotné komplikácie a dokonca až ohrozenie života.

Telovýchovno-lekárska prehliadka detí je podľa Felčíka dôležitá vtedy, ak nie je primárnym záujmom rodičov len zdravá náplň voľného času, ale kde je hlavným cieľom zvyšovanie výkonnosti mladého športovca.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slzia vám často oči? Ak pozorujete aj nasledovné príznaky, mali by ste vyhľadať lekára

„Vo všeobecnosti platí, že náročnejší športový tréning je vhodný pre deti bez zdravotných porúch, ktoré sa často odhalia už pri opakovaných prehliadkach pediatra. Najprv v dojčenskom, neskôr v predškolskom a školskom veku. Samozrejme sa stáva, že eventuálna porucha sa objaví až pri vyšetrení u nás po niekoľkých mesiacoch či rokoch tréningu. Následný zákaz športovej aktivity môže byť pre dieťa a rodičov veľmi bolestivý, ale život zachraňujúci,“ zhrnul Fečík.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame