Strašiak menom covid stále úraduje: V hre sú nové mutácie, našťastie máme lieky – aké?

Covid-19

Vírusové ochorenie Covid-19 je stále aktuálne, aj medzi Slovákmi pribúdajú nakazení pacienti (Zdroj: GettyImages)

V uplynulých dňoch sa na sociálnych sieťach objavila téma o tom, ako koronavírus zrazu odišiel z hlavných správ. Pravda je však taká, že síce sa o ňom už toľko nehovorí, no to vonkoncom neznamená, že COVID-19 zmizol. Práve naopak.

V hre sú novšie varianty

Možno aj vy evidujete vo svojom okolí množstvo chorých ľudí. COVID-19 má stále novšie a novšie varianty, ktoré sa medzi sebou líšia. V zime sa objavil nový subvariant variantu omikron, ktorý odborníci nazvali EG.5 alebo Eris. Práve v dôsledku vývinu koronavírusu do nových mutácií nie je zaručené, že jedinec bude mať dostatočne silnú imunitu a nemôže ochorieť znova. Ohrozené sú najmä kritické skupiny, medzi ktoré patria starší ľudia a tí s oslabenou imunitou, onkologickí pacienti alebo ľudia s kombináciou viacerých chronických ochorení.

Na koronavírus už existujú lieky

Ako na webe uvádza Ministerstvo zdravotníctva SR, „pacienti majú zabezpečené okrem vakcín aj lieky na liečbu ochorenia COVID-19 Paxlovid a Veklury v dostatočných množstvách. Ide o lieky schválené Európskou komisiou na základe odporúčania Európskej liekovej agentúry (EMA).“ Vo všeobecnosti sa však odporúča počas zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest nosiť respirátor, a to v prostriedkoch hromadnej dopravy, v čakárni u lekárov či v iných uzavretých priestoroch.

Zvýšiť by ste mali aj príjem vitamínov. Pokiaľ sa necítite dobre, urobte si rýchly domáci samotest. Ak sa preukáže, že trpíte ochorením COVID-19, buďte zodpovední a zostaňte doma. Poďakuje sa vám nielen váš organizmus, ale aj okolie – nebudete toto ochorenie šíriť ďalej. V závislosti od povahy práce môžete tiež apelovať na svojho zamestnávateľa, aby vám v kritickom období navýšil podiel práce z domu, takzvaný home-office.

Aké sú top kúpele na Slovensku? Porovnali sme ich za vás v tomto článku

Zdroj: Plnielanu.sk, health.gov.sk
Odporúčame