Zatočte s kliešťami! Aké prípravky použiť na ochranu našich štvornohých priateľov?

Pes vonku na tráve

Ochráňte zvieratá pred kliešťami (Zdroj:Freepik.com)

Kliešte predstavujú vážnu hrozbu pre zdravie vášho domáceho zvieratka. Len samotné prisatie na kožu je nepríjemné a miesto vpichu býva podráždené, začervenané a bolestivé. Riziko však spočíva v ochoreniach, ktoré kliešte prenášajú. U zvierat ide hlavne o babéziózu, anaplazmózu, či ehrilichiózu. O to viac preto platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba. Naučte sa preto ako svojich štvornohých kamarátov účinne ochrániť pred kliešťami.

Hygiena

Základnou prevenciou pri napadnutí kliešťom je pravidelná hygiena. Vďaka dôslednému yyčesávaniu a kúpaniu totiž dokážete odhaliť rôzne kožné výrastky, rany a parazity žijúce na koži. Problematickou býva najmä dlhá a hustá srsť, pretože sa v nej kliešte môžu ľahko stratiť. Po každej prechádzke lesom je preto potrebné psíkovi skontrolovať záhyby pod labkami, okolie uší a chvosta.

Antiparazitné pipety

Najbežnejším prostriedkom na ochranu proti kliešťom sú tzv. antiparazitné pipety, ktoré nielen účinne odpudzujú, ale aj likvidujú kliešte a iný nepríjemný hmyz (komáre, bodavé muchy a pod.). Najväčší repelentný účinok majú pipety, ktoré obsahujú látku permethin. Dávajte si však pozor, pretože táto látka je pre mačky toxická a nesmiete ju používať ani v prípade, že sa váš pes zdržuje v ich okolí. Pre šteniatka a kojace sučky je ale táto látka neškodná.

Pipety aplikujte priamo na krk, medzi lopatky a ku chvostu. Nanášajte ich vždy len na nepoškodenú kožu. Účinok trvá okolo 30 dní a s každým kúpaním psa sa znižuje.

Muž aplikuje mačke pipetu
Aplikácia pipiet je jednoduchá a rýchla (Zdroj:amazon.co.uk)

Repelentné spreje, šampóny a obojky

Repelentné spreje sa rovnako ako u ľudí nanášajú nastriekaním na telo zvieraťa. Väčšine zvierat, hlavne mačkám, je ale aplikácia sprejom veľmi nepríjemná, preto postupujte opatrne a zviera upevnite tak, aby ste zabránili vstreknutiu prípravku do očí, alebo úst.

Rovnako ako v prípade sprejov, aj v prípade použitia šampónu, je dôležité aplikovať dostatočné množstvo prípravku a rovnomerne ho rozptýliť po celom tele zvieraťa. Spreje a šampóny však usmrtia iba parazity prítomné na tele zvieraťa a ich účinky sú krátkodobé. Najvhodnejšie sú preto pre mláďatá a zvieratá, ktoré treba chrániť len príležitostne.

Na druhej strane, antiparazitárne obojky poskytujú ochranu na 4-6 mesiacov, v závislosti od druhu. Obvykle obsahujú deltamethrin, ktorý má silný odpudzujúci až usmrcujúci účinok voči kliešťom. Pre obzvlášť aktívnych psov sa dajú zohnať aj vodoodolné obojky.

Pes s obojkom proti kliešťom
Použite napríklad obojok proti kliešťom (Zdroj:Adobe Stock/Martinfredy)

Tablety a vakcíny

Vedecký pokrok umožnil vznik novej formy lieku proti kliešťom a blchám v podobe ochutených žuvacích tabliet na vnútorné použitie. Táto tableta účinkuje podľa druhu až 4 až 12 týždňov, pre zvieratá je bezpečná a účinná látka sa v tele nemetabolizuje, ani nekumuluje. Kliešte a blchy usmrcuje a už počas niekoľkých hodín od užitia sú takmer všetky zlikvidované.

Keďže účinná látka pôsobí zvnútra von, okolie vášho štvornohého miláčika nie je nijako zaťažované. Účinnosť tablety tak neznižuje ani pravidelné šampónovanie či častejší pobyt psa vo vode. Zároveň je bezpečná pre gravidné aj laktujúce suky a je možné ju použiť u psíkov všetkých plemien s hmotnosťou od 2 kg, v prípade mačiek od 0,5 kg.

Špeciálne vakcíny proti kliešťom sa podávajú sa v zimných mesiacoch, aby stihli do jari nabrať svoj plný účinok. Tieto vakcíny sa však odporúčajú iba v prípade, že sa dlhodobo zdržiavate v oblasti s vysokým výskytom kliešťov.

Vyberanie kliešťa

Keď zbadáte na kožuchu zvieratka kliešťa, musíte ho hneď odstrániť. Práve prvý kontakt s krvou totiž prenáša choroby a infekcie. Miesto vpichu by ste mali najskôr vydezinfikovať a kliešťa opatrne vybrať aj s hlavičkou pomocou špeciálneho nástroja na jeho vyberanie. Pokiaľ si chcete byť istí, že sa vaše zvieratko nenakazilo, nechajte ho skontrolovať u veterinára.Zdroj: plnielanu.sk, vet.abov.sk, salonkamilka.sk,kamzakrasou.sk
Odporúčame