Lojové šišky plné semienok zasýtia vtáčiky: Vyrobíte ich ľahko, s extra prísadou im budú chutiť ešte lepšie!

lojové šišky so semienkami pre vtáky

Týmto spôsobom nájdu skvelé využitie aj popadané šišky z lesa (Zdroj: YouTube/theladygardener)

Chladné zimné dni predstavujú pre vtáčiky náročné časy a ak im chcete pomôcť, vyrobte im lojové šišky plné semienok. Všetko, čo má tuk, vtáky doslova zbožňujú a poskytuje im to dostatok energie, ktorú spotrebujú na svoje zahriatie. Tento typ krmiva sa dá kúpiť v obchode, ale je jednoduché a zároveň uspokojujúce vedieť, že si ho môžete vyrobiť aj doma.

Vtáky milujú lojové šišky plné semienok

Za tento typ potravy sa vám odvďačia najmä sýkorky, vrabce, brhlíky, ďatle, červienky či drozdy. Najlepší pomer na výrobu je jeden diel loja alebo tuku na dva diely semienok. Výsledná zmes by mala byť dobre premiešaná a nemala by sa rozpadať.

semienka pre vtáky v mise
Semienka, oriešky aj ovocie – to všetko vtákom chutí (Zdroj: YouTube/theladygardener)

Čo sa týka druhov semienok a orieškov, môžete použiť vlašské alebo lieskové orechy, slnečnicové semienka, ľan, kukuricu, proso a iné obilniny, sušené jablká, hrozienka a aj ovsené vločky. Skombinujte, čo máte doma a premiešajte s lojom. Vyhnite sa použitiu bravčového tuku, ten sa rýchlo roztápa.

miešanie semienok s lojom v mise
Pracujte v rukaviciach, pôjde to jednoduchšie (Zdroj: YouTube/theladygardener)

Do misy vložte rozpustený tuk a zmiešajte ho so semienkami. Keď zmes začne tuhnúť, začnite ju vtláčať medzi voľné priestory v šiške, na ktorej je upevnená šnúrka. Pracujte v rukaviciach, pretože zmes je výrazne mastná. Zmesou obalenú šišku nechajte stuhnúť.

vypĺňanie šišiek zmesou loja a semienok
Zmes treba jemne vtláčať do šišky (Zdroj: YouTube/theladygardener)

Špeciálnou ingredienciou, ktorou vtáky potešíte obzvlášť, môžu byť múčne červy, ktoré sa dajú bežne kúpiť v obchodoch pre zvieratá. Táto pochúťka obsahuje vitamíny a proteíny, ktoré sú výborným zdrojom energie. Potom už stačí len šišky zavesiť na vhodné konáre a vtáčia hostina sa môže začať.


Zvyknete v zimnom období prikrmovať vtáčiky?

Chystáte sa do kúpeľov či wellness? Vyberte si z týchto najlepších

Zdroj: Plnielanu.sk, YouTube/TheLadyGardener
Odporúčame