Ochráňte svojho psa alebo mačku pred parazitmi: Poradíme vám ako a za koľko

Pes

tickapp.tamu.edu

Zdá sa, že mnoho majiteľov štvornohých miláčikov vystavuje svoje zvieratá väčšiemu nebezpečenstvu parazitov, ako si možno uvedomuje. Viete, v čom je hlavný problém?

Neohrozujme našich štvornohých miláčikov ani seba

Máme ich radi, a predsa ich zanedbávame a nevenujeme im takú pozornosť, akú by potrebovali. Aspoň tak o tom hovoria výsledky medzinárodného prieskumu – až 77 percent chovateľov psov a mačiek nedostatočne dbá na prevenciu. Zabúdajú, že tým neohrozujú len svojich miláčikov, ale aj seba. Pritom alfou a omegou aj v zdravom chove zvierat sú očkovania a pravidelné veterinárne prehliadky.

Tým, ako sa psy, mačky a ďalšie zvieratká stávajú právoplatnými členmi domácností, narastá riziko aj pre človeka. Prevencia je vždy jednoduchšia a lacnejšia ako liečba, čo si chovatelia často neuvedomujú a chybne riešia problémy až po vzniku prvých ťažkostí. V momente, keď parazita na tele domáceho zvieraťa objavíme, je zvyčajne už neskoro hľadať riešenia, ktoré zabránia potenciálnemu prenosu choroby,” podčiarkol MVDr. Branislav Bajužík z veterinárnej kliniky Žilina .

Prevencia znamená pravidelne a správne používať antiparazitiká

Iste ste už počuli o ochoreniach ako lymská borelióza, babezióza, kliešťová encefalitída, pásomnica či škrkavka. Tieto a mnohé ďalšie môžu spôsobiť zvieracie parazity prenosné na človeka. Pohľad na larvu škrkavky v oku či migrujúcu larvu machovca v koži niekoľkomesačného batoľaťa nie sú ničím príjemným. Liečba ochorení býva náročná, veľmi komplikovaná a, žiaľ, často až nemožná. Ten, kto sa zodpovedne správa voči sebe, okoliu aj zvieratku, tak pravidelne ho najmä odčervuje (dospelé mačky a psy 4-krát ročne), odblšuje a bezpečne likviduje jeho výkaly, ako aj ostatky vývojových štádií parazitov z miest, kde sa zviera pohybovalo či zdržiavalo – koberce, pohovka, parkety, auto, pelech či posteľ. Len tak môže predchádzať hosťovaniu vnútorných a vonkajších parazitov s nežiaducimi následkami.


Mohlo by vás zaujímať: Chceli by ste psíka? Poradíme, kde, ako a za koľko


Stop bozkávaniu zvierat

Láska k zvieratkám môže mať rozmanité čarovno-milé podoby, ale nikdy ju neprejavujme bozkávaním. Inak hrozí riziko, že slinami si môžeme prepašovať nežiaducu návštevu do našich telesných útrob.

V strehu treba byť celoročne

Klimatické podmienky s výrazným oteplením prispievajú k tomu, že aj v zimnom období – t. j. v novembri, decembri či vo februári, môžu byť blchy, kliešte, komáre a iné parazity aktívne a potešia sa, keď nájdu pre seba potravu cez kožúšky našich štvornohých miláčikov. Ich vytrvalosť je korunovaná úspechom, ak majiteľ zvieratka nezabezpečil jeho potrebnú ochranu.

„Ideálne je, ak správne a vo vhodný čas najmä majitelia psíkov a mačičiek použijú antiparazitiká, a to buď vo forme obojkov alebo prípravkov typu spot-on (pipety). V prípade spot-on prípravkov je dôležité dodržiavať pravidelnosť ich aplikácie – raz mesačne jednu kvapku na kožu zvieratka. Pohodlné riešenie poskytujú chovateľom obojky, ktoré zabezpečia psovi a mačke ochranu pred vonkajšími parazitmi po dobu až 8 mesiacov. Ich účinnosť sa neznižuje ani kúpaním. Ak je obojok špinavý, stačí ho umyť v mydlovej vode a po uschnutí opäť natiahnuť. Vzápätí dôjde k reaktivácii obojku. Väčšina šampónov, púdrov a sprejov sa vzhľadom ku krátkodobému účinku príliš neosvedčila. Škála prípravkov je v súčasnosti pomerne široká. Vždy je však nutné dôkladne si prečítať písomnú informáciu pre používateľov každého prípravku. Niektoré prípravky sú určené pre psy a mačky súčasne, niektoré však môžu byť pre mačky toxické. Ideálne je poradiť sa s veterinárnym lekárom,” odporučil  B. Bajužík.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete sa zbaviť zvieracích chlpov? Stačí pár trikov a dobrá starostlivosť!


Proti parazitmi treba chrániť zviera aj doma

Veterinárni lekári sa často stretávajú s názorom chovateľov zvierat, že ich nemusia chrániť proti parazitom, lebo ich majú len doma. Aj v takom prípade dôrazne upozorňujú, že ich treba chrániť. „Vajíčka bĺch na svojom odeve môže priniesť aj samotný človek, ktorý chová doma zviera. Aj mačkám v domácnosti sa môže stať, že prehltnú napr. vajíčka červov. Tie môžu byť skryté v malom množstve hliny, ktorú si prinesieme domov na topánkach. Mačky veľmi rady olizujú rôzne predmety. Práve tie môžu mať na sebe vajíčka parazitov. Preto je dôležité mačky a psy pravidelne ošetrovať proti vonkajším parazitom a taktiež ich odčervovať aspoň 1 x za 3 mesiace,” vysvetlil B. Bajužík.

Vždy si treba všímať a kontrolovať uši, okolie očí, nosa, chvost a labky, ktoré bývajú najčastejšie napadnuté. Istým signálom, že čosi nie je v poriadku sú drobné šupinky v kožuchu či krehké a ľahko sa lámajúce pazúry.

Pri výbere prípravkov prihliadame na druh domáceho zvieratka, jeho vek a hmotnosť, prostredie, v ktorom sa pohybuje

Kedy sú antiparazitiká neúčinné?

 • Ak pri spot-on formách s odporúčanou mesačnou aplikáciou sa použijú len 1 – 3x do roka.
 • Ak  je nedostatočne dotiahnutý antiparazitárny obojok. Správne by sa mal dotiahnuť tak, aby medzi obojkom a krkom zostal priestor na 2 prsty. Je potrebné dbať na to, aby obojok nebol nasadený príliš voľne a nevyvliekol sa cez hlavu zvieratka.
 • Ak obojok snímame. Aby bol účinný, musí ho zvieratko nosiť permanentne, aby sa z neho uvoľňovala účinná látka.
 • Ak sa neskoro použijú antiparazitiká, čo zvyšuje riziko prenosu chorôb alebo pri neodbornom vyťahovaní kliešťov.

 


Mohlo by vás zaujímať:Všetko, čo chcete vedieť o psom hoteli: Ako funguje, pre koho a za koľko


Ochranné prípravky pre psov a mačky proti kliešťom a blchám

Ceny za ochranné prípravky sa pohybujú v rôznych rovinách, ponúkame vám aspoň približné, aby ste sa vedeli zorientovať.

Prívesok tic-clip – bioenergetický náboj vydrží dva roky

 • cena: 24,44 €

Sprej – rozprašuje sa do srsti, proti blchám a kliešťom pôsobí päť týždňov

 • 100 ml: 8,24 – 12,66 €
 • 250 ml: 22,89 €

Púder  – chráni asi 2 týždne

 • 6,39 €

Šampón proti blchám  – chráni asi dva týždne

 • 250 ml 10,09 – 16,73 €

Tabletky na odčervovanie proti vnútorným parazitom sa preventívne používajú 4-krát ročne

 • 6 – 10 ks: 4,52 – 7,15 €

Antiparazitárny obojok  (podľa veľkosti objemu krku) s účinnou látkou v podobe mikroprášku. Ten sa pri pohybe zvieratka dostáva na jeho srsť, výhodou je, že nie do krvi. Pôsobí už po 24 hodinách od nasadenia a vydrží päť až sedem mesiacov.

 • 35 – 38 cm: 9,39 € – 20,00 €
 • 48 – 53 cm: 10,85 – 22,39 €
 • 66 – 70 cm: 18,01 – 26,06 €

Spot-on pre psy –  ich obsah sa aplikuje najčastejšie medzi lopatky zvieraťa, do celého tela sa dostane v priebehu 24 hodín a zviera chráni mesiac a pol až tri mesiace

 • do 4 kg – 7,37 €
 • od 4kg do 10 kg – 7,95 €         
 • od 10 kg do 25 kg – 9,41 €
 • od 25 kg – 10,90 €

Ako ochraňujete svojho domáceho miláčika pred parazitmi vy? Podeľte sa o svoje tipy a skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: tickapp.tamu.edu, tickapp.tamu.edu, Viola
Odporúčame