Ochráňte svojho psíka pred parazitmi: Na čo všetko treba myslieť?

Veterinár

thinkstockphotos.com

Pravdepodobne každý majiteľ štvornohého miláčika sa už stretol s problémom parazitov. Či už ide o vnútorných alebo vonkajších návštevníkov, je to problém, ktorý sa týka zvierat, ale najmä ich majiteľov. Prevencia je v tomto prípade rovnako dôležitá, ako schopnosť rýchlo zasiahnuť.

Parazitov sa nezbavíme

Z dlhých jarných prechádzok s domácimi miláčikmi si môžu ich chovatelia priniesť do príbytkov nechcených parazitov. A akokoľvek sa budeme snažiť, úplne sa ich nezbavíme nikdy. „Predstava, že sa dokážeme parazitov zbaviť úplne, je naozaj len ilúziou. Nedokážeme to, hoci dnešná medicína je na veľmi dobrej úrovni. Vieme ale držať tieto potvorky na uzde,“ hovorí Pavol Valašek, veterinárny lekár z Bratislavy.

Podľa neho je repelencia prvým krokom v prevencii pred nákazou parazitmi. „Je to účinná zložka v jednotlivých preparátov, ktorá bráni prisatiu, zahryznutiu, bodnutiu, akejkoľvek forme narušenia celistvosti kože ektoparazitmi,“ poznamenal na margo prípravkov, ktoré nežiadúcich cudzopasníkov nielen usmrcujú, ale aj účinne odpudzujú.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešťa môžete dostať aj v parku: Zabudnite na mýty a vyberajte ho správne


Staré známe kliešte aj blchy

Kliešte nie sú jedinými parazitmi, z ktorých by sme mali mať obavu v našich klimatických podmienkach. Medzi ektoparazity (vonkajšie parazity) patria ďalej blchy, komáre, rôzne svrabovce, všenky, ovady či mušky, ktoré dokážu svojho hostiteľa druhotne nakaziť vektorovými ochoreniami. „Potrebujú prenášača,“ dopĺňa veterinár k ochoreniam ako babezióza, anaplazmóza, dirofilarióza (srdcová a podkožná červivosť), borelióza, leishmanióza. „Je ich omnoho viac, v našich podmienkach sú však práve tieto najrelevantnejšie,“ podčiarkuje.

Nenápadné vnútorné parazity

Odborník upozorňuje aj na nebezpečenstvo hroziace od vnútorných parazitov (endoparazity). Patria medzi ne rôzne typy škrkaviek a pásomnice, ktoré znepríjemňujú život domácim miláčikom a ich majiteľom.

Ako sa teda zbaviť parazitov, ktorí prenášajú nebezpečné ochorenia? „Prevencia je vždy jednoduchšia, lacnejšia, menej bolestná a trvá kratšie,“ prízvukuje Valašek s tým, že jedinou účinnou prevenciou je správne používanie antiparazitík. Chovateľom radí, aby používali na ochranu svojich psov a mačiek repelentné prípravky, ktoré parazitov odpudia a zahubia skôr, než sa stačia prisať. Preparáty sú k dispozícii vo forme pipet (tzv. spot-on prípravky) či obojkov s dlhodobou účinnosťou.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešte začínajú útočiť: Viete, čo vám hrozí a ako ich správne vyberať?


Čistiť srsť nestačí

Aj keď štvornohého člena rodiny odblšíme, je nutné ho odčerviť a zabezpečiť asanáciu prostredia, keďže 15 percent týchto parazitov sa vyskytuje v srsti zvieraťa a až 85 percent bĺch žije v okolí – v zvieracích pelechoch, na kobercoch či v sedačkách v obývačke. Pri očiste prostredia nie je potrebná chémia. Odborník odporúča klasickú mechanickú očistu – pranie, vyprášenie, vysávanie. Čo sa nepodarí vyčistiť mechanicky, treba vyhodiť. „Neubite svoju domácnosť savom, pretože to nie je až tak efektívne a blchám až tak nevadí,“ podčiarkol veterinárny lekár.

Babské recepty nepomáhajú

Psičkárom, ktorí sa spoliehajú na prírodné recepty a v prevencii proti kliešťom striekajú labky napríklad odvarom rozmarínu s vínnym octom, odkázal: „Očakávať účinnosť je trošku naivné, pretože parazity sú naozaj veľmi vytrvalé a odolné. Babské recepty buď vôbec nefungujú, alebo tak máličko, že baviť sa vôbec o nejakom účinku je neprimerané. Bohužiaľ, v dnešnej dobe sú dostupné len medicínske prípravky, ktorými dokážeme proti nim účinne bojovať.“

Podľa jeho slov nezaberá ani pravidelné podávanie vitamínu B1: „Neexistuje vysvetlenie, ktoré by to potvrdilo. Ak psíci nezbierajú kliešte, je to skôr o šťastí, že sa nepohybujú v lokalite, kde ich napádajú. Nebolo vedecky preukázané, že by vysoké hladiny tiamínu v krvi efektívne bránili prisatiu kliešťa.“


Ako sa darí účinne bojovať s parazitmi vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, TASR, Milan
Odporúčame