Cvičte v pohodlí domova: Založte si posilňovňu priamo vo vašom príbytku

Posilňovať môžete aj v pohodlí domova

Možno sa cvičeniu venujete už dlhé roky, možno s ním začínate, v každom prípade môže byť domáca posilňovňa ideálnym darčekom, napríklad na Vianoce. Urobíte tak konečne aj niečo pre seba a nebude vás to stáť veľa času.

Domáca posilňovňa alebo fitness centrum?

Dilema, ktorú rieši asi každý, kto uvažuje nad zariadením posilňovne doma. Oboje má svoje výhody a nevýhody. Je len na vás, ktoré vo vašom prípade prevážia.

Výhody domácej posilňovne

Ak s cvičením len začínate, pravdepodobne by ste boli najradšej, ak by vaše trápenie ostalo utajené medzi štyrmi stenami. Žiadne zvedavé pohľady, žiadne úškľabky, či pach ďalších prepotených tiel. Výhodou cvičenia doma je aj domáce a známe prostredie, cvičíte vtedy kedy chcete, pustíte si televíziu, obľúbenú hudbu. Nezanedbateľnou výhodou je aj značná úspora času. Nemusíte nikam chodiť, ste doma, pár metrov od kúpeľne, absolútny komfort. Ak si spočítate náklady na vstup do fitness centra, jednorazová investícia do domácej posilňovne sa už nebude javiť až tak vysoká.


Mohlo by vás zaujímať: Krok za krokom: Zapracujte na svojom tele v domácej posilňovni


Nevýhody domácej posilňovne

Vo fitness centre by vám mohol vysvetliť techniku a poradiť tréner alebo náhodný okoloidúci. Doma si musíte dávať väčší pozor, obzvlášť ak cvičíte sám. Keď vás privalí veľká činka, nikto vám nepomôže. Takú komplexnú ponuku cvikov a strojov ako vo fitness centre asi tiež doma nedosiahnete. Domáca posilňovňa je tiež náročná na priestor, ak nemáte na ňu vyhradenú voľnú miestnosť, musíte rátať s tým, že sa stroje a činky stanú súčasťou zariadenia vašej obývačky či spálne.

Kde si ju zariadiť?

Priestor je po financiách azda najväčší problém. Ak chcete kúpiť len rotoped, miesto sa na neho nájde aj v obývačke, alebo v spálni. Komplexnejšia posilňovňa si však vyžiada o čosi viac miesta. Ideálna je napríklad pivnica, ak bývate v bytovke, pouvažujte nad prenájmom kočikárne. V prípade, že staviate rodinný dom a máte radi posilňovanie, poproste o radu architekta. Dávajte si pozor pri výbere podlahy. Vyhovujúca je klasická dlažba, alebo linoleum či parkety. Určite nekupujte do posilňovne drahý nový koberec. Ak sa však obávate poškodenia podlahy, staré koberce vám urobia službu. Navyše poslúžia dobre aj ako zvuková izolácia pri prípadných nehodách s padajúcou činkou.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa do posilňovne? Máme pre vás niekoľko tipov


Čo na to budete potrebovať?

Lavička – základ domácej posilňovne. Ak je nastaviteľná, je to len plus. Budete na nej môcť precvičiť predovšetkým hrudník, prsné svalstvo. Jednotlivé svalové skupiny budete precvičovať pri rozdielnom náklone lavičky. Niektoré modely majú aj opory pre nohy a tak pri vhodnom nastavení nebude problém odcvičiť ani cviky na brucho. To ocenia predovšetkým dámy. Samozrejmosťou je veľká tyč, ktorú využijete aj pri iných cvikoch, ako napríklad mŕtvy ťah, či drepy.

Jednoručné činky – ak nemáte dostatok miesta na lavičku, aj činky budú na začiatok stačiť. Vyberte si také, na ktorých môžete meniť kotúče. Váhu činky si tak zvolíte sami podľa svojich schopností. S menšími váhami si zacvičia aj ženy.

Hrazda – je neoceniteľným pomocníkom pri cvikoch na chrbát. Je vhodná aj pre ženy. Cvičia sa na nej aj cviky, ktoré sú prospešné pre chrbticu, preto ide o neoceniteľného pomocníka.

Rotoped alebo stacionárny bicykel – je obľúbený v mnohých domácnostiach. Dajte však pozor, aby sa nestal len vešiakom na bielizeň. Je ideálny na rozohriatie svalov a tréning vytrvalosti.

Dostatok závaží – tie si zvolíte na základe vašej výkonnosti. Na začiatok ich stačí menej. Keď po pár týždňoch cvičenia budete dvíhať o poznanie vyššie váhy, nie je problém dokúpiť ďalšie.

Multifunkčné veže, eliptické a bežecké trenažéry, špeciálne prístroje na cviky nôh – Všetko sú to prístroje, ktoré sú vhodné skôr do fitness centier, na domáce podmienky bohato stačí vyššie menované zariadenie. Ak ste šikovný kutil, zhotoviť dobrú hrazdu alebo lavičku nebude problém a domácu posilňovňu budete mať takmer zadarmo. V každom prípade ak sa pre ňu rozhodnete, urobíte dobre. V dnešnom svete je dôležité nájsť si aspoň nejaký čas aj sám na seba a spraviť niečo pre svoje telo. Nie nadarmo sa totiž vraví: v zdravom tele zdravý duch.


Udržujete telo v kondícii pravidelným posilňovaním svalstva? Cvičíte doma, alebo radšej zájdete do fitness centra? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sita, David
Odporúčame