Zažrané nánosy od vodného kameňa? Použite tento prípravok a vodovodné batérie budú opäť žiariť!

Ako vyčistiť vodovodnú batériu? Zdroj: Freepik/dragonimages)

Viete, ako jednoduchým spôsobom odstrániť vodný kameň z vodovodných batérií len s jedným prostriedkom? Väčšia ľudí o tejto metóde vie, no niektorí ostávajú prekvapení, keď sa o nej dozvedia. Odpoveďou je starý dobrý ocot!

vodovodná batéria
Zdroj: Freepik/graystudiopro1)

Potrebujeme:

  • ocot
  • mikroténové vrecká
  • väčšiu nádobu alebo lavór
  • drôtenku alebo plastovú kefku 
  • handry

Postup: 

Ak je to možné, rozoberte diely na vodovodnom kohútiku, ktorý sa má vyčistiť – napríklad koniec kohútika, kde je mriežka, sa dá ľahko odskrutkovať. Tie vložte do nádoby alebo do lavóra, v ktorom bude pripravený ocot. Ak to nie je možné, použite mikroténové vrecko, ktoré naplníte octom a pripevníte ho na miesto, resp. vložíte doň tú časť kohútika, ktoré chcete vyčistiť.

(Zdroj: Freepik/stanislav71)

Ocot nechajte pol hodiny až hodinu pôsobiť a pokúste sa doň – ako už bolo spomenuté – namočiť všetky časti batérie, ktoré chcete vyčistiť. Po chemickej reakcii, ktorú ocot vytvorí, sa po chvíli začne vodný kameň rozpadávať a po hodine ostanú na batérii len jeho zvyšky. Tu nastáva ďalšia časť čistenia, v ktorej sa týchto zvyškov zbavíte, a to ideálne drhnutím handrou alebo drôtenkou.

(Zdroj: Freepik/freepik)

Nezabudnite samozrejme aj na ochranné prostriedky – rukavice sú dôležité. Pozor však na drôtenku, aby nezanechala na batérii škrabance, preto je v niektorých prípadoch lepšie použiť plastovú kefku. Batériu poriadne opláchnite a vyleštite handrou dosucha a všetky jej časti poskladajte a namontujte tak, ako predtým. Batéria bez vodného kameňa takto vydrží aj zopár týždňov.

(Zdroj: Freepik/vershinin89)


Odporúčame