ODBORNÍCI RADIA Je možné zbaviť sa vrások alebo ich aspoň zmierniť? Máme pre vás cenné tipy!

staršia dáma si dáva krém na tvár

Na tieto kozmetické prípravky si dajte pozor (Zdroj: Freepik/shangarey)

Trápi vašu tvár stále viac vrások? Nie ste v tom sami. Opýtali sme sa za vás odborníkov, ako si s týmto estetickým problémom poradiť. Prinášame vám hneď niekoľko skvelých tipov, s ktorými bude vaša pleť opäť žiariť ako za mlada. Ktorý z nich vyskúšate ako prvý?

MUDr. Vanda Dušička Martišková

Doktorka Martišková je atestovaná dermatologička. Pôsobí v kožnej ambulancii Dermajunior v Bratislave a Klinicke estetickej dermatológie Interklinik v Bratislave.

„Samozrejme, touto oblasťou sa zaoberá estetická dermatológia. Vrásky, ako som už spomenula, vznikajú ochabovaním kože vekom i slnkom a pohybom mimických svalov. Riešením je posilnenie kože a vypnutie kože stimuláciou tvorby kolagénu rôznymi technikami ako aplikácia hydroxyapazizu, mezonití, rádiofrekvenciou alebo laser i a injektáž kyseliny hyaluronovej, čím je koža hydratovanejšia a plnšia, neláme sa tak ľahko. Zároveň upokojujeme príliš silnú mimiku aplikáciou botoxu do vybraných svalov čela, okolia očí, či brady. Tieto zákroky smie vykonávať výlučne školený lekár, pretože ako všetko v medicíne majú svoje možné komplikácie.“

MUDr. Marián Koperniech

Chirurg Marián Koperniech má atestáciu ako z úrazovej, tak aj z plastickej chirurgie. V tomto odbore má 15 ročné skúsenosti a viac než 3-tisíc úspešných zákrokov. Na klinike sa venuje estetickej chirurgii.

„Vrásky majú aj malé deti pri aktívnej mimike. Musíme rozlišovať vrásky úsmevu a „iskry“ a vrásky hnevu a zármutku. Nie každá vráska je nepriateľ. A zásahy do vzhľadu tváre by mali zachovať prirodzenosť výrazu tváre na prvý kontakt. Aby tvár nepôsobila umelo a bez mimiky. Vtedy síce už vrásky nemáme ale vyzeráme v lepšom prípade komicky, v horšom prípade strašidelne. Dnes máme obrovské spektrum procedúr od jednoduchších po komplikovanejšie, aby sme dosiahli cieľ oddýchnutej tváre s iskrou. Treba postupovať individuálne a stanoviť si hranice čo je ešte pekné a čo sa mi hodí.“

MUDr. Jan Vojáček, CFMP

Doktor Jan Vojáček vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Vydal knihu Umění být zdráv či Rozhodni se být zdráv. V súčasnosti sa venuje funkčnej medicíne, v ktorej aplikuje pri každom pacientovi individuálny prístup.

„To zcela souvisí s otázkou ohledně péče o pleť. Kvalita pleti záleží právě na stavu hormonálního systému a také dostatku nejrůznějších mikroživin. Hlavně vitamínu C a omega 3. Důležitá je také adekvátní hydratace.“

MUDr. Zuzana Kotlásová

Atestovaná doktorka pracuje ako zástupkyňa primára Kliniky preventivní dermatologie v Prahe. Okrem iného sa tu venujú aj estetickej dermatológii, a to na lekárskej úrovni.

„Vrásky jsou přirozenou součástí vývoje naší pleti a zcela vyvarovat se jim jistě nelze, pokud tedy od útlého věku nevyzmizíkujeme jakoukoli mimiku a tím i vyjadřování našich emocí. Vrásky jsou stopy duše a jejího prožívání na našem obličeji a ne vždy jsou nežádoucími. Pokud Vás však trápí, existuje dnes již poměrně hodně možností, jak je řešit. Mezi hlavní patří aplikace botulotoxinu, u těch hlubších pak také výplňových materiálů či celá sféra liftingů – niťových či chirurgických, které řeší i povadlé kontury a linie obličeje.

K tonizaci/zpevnění pleti lze také využít laseroterapie (například resurfacing frakčním CO2 laserem, zpevnění barvivovým laserem), v první linii lze vyzkoušet také lékařské chemické peelingy, plazmaterapii či mezoterapii. Zapomínat ale nesmíme i na zcela běžné, velmi důležité a vrásky/nevrásky ovlivňující součásti našeho života jako je důsledný pitný režim a dostatek spánku, relaxace a klidu bez zbytečného stresování.“


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame